Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je okružní na nichž se seznámíte s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který celou stavbu nechal zřídit na místě původního gotického hradu.

Starý hrad v Bzenci

Po slavném bzeneckém hradě dnes zůstala jen oválná terénní vyvýšenina bez jakékoliv stopy zdiva. Nachází se na místě zvaném Starý hrad.

Opevnění a Husitská bašta v Bílině

Pozůstatky městských hradeb, které od 14. století navazovaly na opevnění bílinského hradu se již dnes nedochovali.

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.

Zámek v Lomnici

Dnešnímu renesančně baroknímu zámku předcházel raně gotický hrad z 1. poloviny 13. století. Součástí zámku je kaple sv. Františka Serafínského. V současné době je zámek sídlem školy a není přístupný pro veřejnost.

Vyhlídka Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí

Nedaleko zříceniny hradu Lichnice nad Lovětínskou roklí se nachází rulový skalní útes Dívčí kámen sloužící jako vyhlídkové místo. Na skále jsou zde otisky dvou podkov, které připomínají pověst o krásné panně Miladě.

Hrad Švecburg - nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg za sebou nemá téměř žádnou historii, protože jeho první zmínka je z roku 2007. Nachází se v lesíku u Kváskovic, v okrese Strakonice. Hrad má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů, hrad si postavil pan Jan Švec, povoláním zedník.

Netopýři v hladomorně na hradě Krakovci

Pozoruhodný hrad, jenž byl vlastně spíše zámkem, je otevřen všem návštěvníkům vyhledávajícím nevšední historické, duchovní i kulturní zážitky. Zdejší podzemí pravidelně k zimování využívají čtyři druhy netopýrů.

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Cestou císařovny Elišky za karlštejnským pokladem

Karlštejn byl od počátku velkolepou pokladnicí, zasazenou do krásné přírody Českého krasu a poklady jsou tam ukryty dodnes. Ten pojmenovaný po hradu je naopak vystaven, ale jen do 7. ledna příštího roku. Výlet za ním si můžete zpestřit naučnou stezkou Cesta císařovny Elišky z Dobřichovic, která vede místy, kudy možná císař s královnou na Karlštejn skutečně jezdili.

Žižkův hrad Kalich, peleš lotrovská, se po staletích probouzí k životu

Vysoko nad obcí Třebušín se tyčí skalnatý kopec, kde stál hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova, podle hradu později psaného z Kalicha. Peleší lotrovskou ho nazval, i nedaleký hrad Panna, Žižkův úhlavní nepřítel, syn Karla IV., císař Zikmund Lucemburský.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.