Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Židovský hřbitov v Lázních Kynžvart

Hřbitov z 15.století naleznete pod zříceninou hradu Kynžvart. Velká většina náhrobků byla ale zničena za nacistické okupace.

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.

Zřícenina Nového hradu zvaného Furchtenberg

Zřícenina hradu, který patřil k největším hradním komplexům na Moravě, vznikl na počátku 14. století.

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Zřícenina hradu Liběhrad

Na vrcholu prudké skály nad řekou Vltavou naleznete zbytky hradu pocházejícího zřejmě z přelomu 11. a 12. století. Zřícenina byla významně poničena při stavbě železniční trati v 19. století, kdy byla vylámána část skály.

Naučná stezka okolím Horního hradu

Naučná stezka vede okolím středověké památky. Dvoukilometrový okruh začíná u zadní brány. Je na něm celkem osm zastávek.

Hranolová hradní věž v Nejdku

Hradní románsko-gotická věž je nevýznamnější nejdeckou historickou památkou. Věž je zbytkem původního hradu postaveného v období někdy kolem roku 1250 Konrádem Plikem, který sloužil k ochraně zemské stezky i k uložení cenností a cínu vytěženého v Porolaví.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Muzeum Mohelnice v bývalém Biskupově hradě

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.

Zřícenina hradu Nelechov

Zříceniny tvrze Nelechov, někdy nesprávně nazývané Melechov, se nacházejí přibližně 4 km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou na stejnojmenném vrchu.

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století.

Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg najdeme na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice.