Články na téma Hrady

Zámeček Pohansko své brány otevře na jaře, zážitky ale nabízí i procházka v jeho okolí

Venku se už ujal vlády podzim a mnohé hrady a zámky budou až do jara uzavřené. Patří k nim i zámeček Pohansko. Nachází se v Lednicko-valtickém areálu asi tři kilometry jihovýchodně od centra Břeclavi. Zajímavé pohledy i zážitky však slibuje i pouhá procházka k objektu.

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Vydejte se vzhůru studnou na zříceninu hradu Jestřebí

Malebná zřícenina jednoho z nejstarších hradů Českolipska, kdysi mohutného hradu Jestřebí, stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Doks. Hrad vybudoval Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Dodnes se zachoval pouze zlomek jeho rozlohy, to mu však neubralo na jeho přitažlivosti.

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi

Toužim byla původně probošstvím milevského kláštera a je připomínána kolem roku 1200. V 15. století ty byl založen hrad a vzniklo zde rovněž město. Z hradu několika přestavbami vyrostl barokní zámek.

Zřícenina hrádku Šelmberk v Českém lese s žulovými balvany

Dnes téměř zaniklý hrad byl dle archeologických nálezů založen okolo roku 1300. Byl pravděpodobně založen z důvodu ochrany rýžování zlata; snad německým rytířem Oldřichem Valdauerem, a na popud Karla IV. Byl dobyt a zbořen (jako nelegální stavba).

Expozice útrpného práva na hradě Loket

Děsivou expozici středověkého útrpného práva nabízí autentické prostory sklepního vězení v křídle dolní renesanční bašty na hradě Loket. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců.

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Zřícenina hradu Křečov

Zříceniny hradu z poloviny 14. století stojí na zalesněné vyvýšenině nedaleko obce Podbořanský Rohozec.

Středověký hrad Kost nešetří legendami i fakty

Hrad je sice starý stejně jako Karlštejn, ale oproti němu si až do dnešní doby mnohem více zachoval svůj gotický vzhled, který obecně známějšímu objektu nad Berounkou vzaly stavební úpravy. Kost je po staletí prakticky taková, jako před dobrými pěti sty lety. A pověstmi opravdu oplývá mnohými.

Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen

Kaple byla postavena roku 1667 jako hrobka rodu Malovců, tehdejších majitelů hradu Kámen. V blízké době proběhne rekonstrukce kaple, která se pak stane součástí prohlídkového okruhu hradu.

Zřícenina hradu Rýsov

Skromné pozůstatky nevelkého skalního hradu Rýsova z doby kolem poloviny 13. století, který se připomíná roku 1517 již jako pustý.

Zřícenina hradu Kuchlov

Zřícenina hrádku Kuchlov se nachází nad soutokem říčky Malá Haná a potoka Rakovec nedaleko vodní nádrže Opatovice.

Zřícenina Víckov v Drahoníně

Nevelká zřícenina gotického hradu, státem chráněná kulturní památka, která stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Loučky.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.