Hrady v oblasti Pardubický kraj

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Zchátralou Kunětickou horu měl zachránit i sběr šneků

Líbí a nelíbí. Takový bude zřejmě názor na projekt obnovy státního hradu pod názvem Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva.

Kunětická hora otevře Jurkovičovu část

Brány památkových objektů se letos pro návštěvníky ještě neotevřely. Neznamená to však, že by jejich správci setrvávali v zimním spánku. Naopak. Na řadě památek se intenzivně buduje. Například na hradě Kunětická hora se připravuje nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, takzvané Jurkovičově, části hradu.

Jan Pancíř ze Žampachu dostal od císaře nejprve zlatý řetěz, potom konopnou oprátku

Na poměrně vysokém stromy zarostlém kopci nad vsí Žampach na Orlickoústecku stojí pozůstatky stejnojmenného hradu kdysi známého rodu pánů ze Žampachu. Pevnost se rozkládala na podlouhlém vrcholu, založen byl asi ve 13. století.

Jan Pancíř ze Žampachu dostal od císaře nejprve zlatý řetěz, potom konopnou oprátku

Na poměrně vysokém stromy zarostlém kopci nad vsí Žampach na Orlickoústecku stojí pozůstatky stejnojmenného hradu kdysi známého rodu pánů ze Žampachu. Pevnost se rozkládala na podlouhlém vrcholu, založen byl asi ve 13. století.

Zřícenina hrádku Skara u Úval

Doba vzniku i historie málo známé zříceniny není zcela známá. Zbytky hradu snad bývaly kolébkou rodu pánů z Pardubic. Do dones se dochoval dvoudílný areál chráněný příkopy a valy se zbytky opevnění a obytné budovy, upravovaný poč. 19. st. Při stavbě obory.

Kunětická hora už nebude ruina

Gotickému hradu Kunětická hora na Pardubicku zasadil poslední velkou ránu švédský vojevůdce Torstensen za třicetileté války. Pak byl půl tisíciletí považován za zříceninu. Velkorysá stamilionová rekonstrukce, která za evropské peníze začala v loňském roce, mění Kunětickou horu zpět na hrad.

Kam vyrazit o Velikonocích: Vydejte se na trhy a hrady, ochutnejte Itálii

Velikonoce jsou už za dveřmi, proto se drtivá většina akcí o prodlouženém víkendu ponese v jejich duchu. Vyrazit můžete na hrady, zámky, jarmarky, ale i nejrůznější dílny. Pokud vás velikonoční veselí míjí, můžete si dát skleničku vína na Moravě nebo ochutnat italskou kuchyni v Pardubicích. A na sportovce čekají závody.

Sídlo mocného šlechtického rodu Krasíkov vyhořelo při pečení koblih

Tolik pověst, ale může to být pravda. Hrad u Bezdružic na Plzeňsku je znám i jako Švamberk, podle rodu, který ho postavil. Švamberkové s labutí ve znaku drželi území mezi Stříbrem a Přimdou. Zde zajali husité roku 1421 svého úhlavního nepřítele Bohuslava ze Švamberka, později husitského hejtmana.

Kuňka bývala obřím třešňovým sadem, plody se vyléčil syn mocného Viléma z Pernštejna

Kuňka říkají místní důvěrně Kunětické hoře, kterou mají předestřenu jako na talíři. Z roviny u Pardubic se najednou tyčí čedičový suk z polabské roviny takřka nepatřičně. V tom je právě kouzlo přírody, že na placce dokáže vyhrbit brd. A na brdu hrad husitského hejtmana Bořka z Miletínka.

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.

Na hradě Svojanov se potkáte s postavami z pověstí

Na oblíbeném hradě se návštěvníci vydají za tajemnem. Správa hradu naplánovala na pátek 26. a na sobotu 27. října Svojanovské stíny.

Hrad Svojanov má pro výletníky dárek

Návštěvnická sezóna na Svojanově ještě zdaleka nekončí. Navíc správa hradu pro milovníky historie, kteří navštěvují památky i v chladnějších měsících, připravila lákavou nabídku.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.