Články na téma Hrady

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

V severní části obce Chotěbuz na Těšínsku najdete budovu zchátralého zámku a v jejím sousedství vysokou hlásku, která se dochovala z původního hradu.

Skála Kazín - pozůstatky hradu Kazín

Nad pravým břehem Berounky se zdvihá až 40 metrů vysoká skála od 19.století zvaná Kazín.

Zřícenina hradu Štěpanice u Benecka

Historickým jádrem oblasti v okolí Benecka byl v minulosti hrad Štěpanice. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1304.

Zbytky středověkého hradu u Čeladné

Hrad Čeladná stával na vrchu Kozinec skalním hřebenu, který vybíhá z masivu Stolové hory.

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.

Zbytky hradu a kostel sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou

Archeologické nálezy dokládají existenci hradu ve 14. a 15. století. Hrad údajně zanikl při křížovém tažení roku 1431, kdy bylo zničeno celé městečko. Nejstarší část kostela sv. Jakuba Většího pochází z 15. století a předpokládá se, že sloužil jako hradní kaple.

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina Hrádek u Babic

Hrad vznikl na konci 13. století a zřejmě plnil strážní funkci, která mohla mít souvislost s těžbou a zpracováním železné rudy v jeho okolí. O hradu neexistují žádné dochované listiny, takže stále skrývá svá tajemství.

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je okružní na nichž se seznámíte s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který celou stavbu nechal zřídit na místě původního gotického hradu.