Články na téma Hrady

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte sporty nebo vyrazte na hrady

Léto se ještě nevzdává a toho je třeba využít. Vyrazte strávit odpoledne na pražskou Ladronku, kde si s dětmi můžete vyzkoušet nejrůznější obvyklé i neobvyklé sportovní aktivity. Za sportem můžete vyrazit také do teplického centra Olympia. Pokud dáváte přednost historii, na řadě hradů se konají akce, které vás zavedou mezi indiány, do středověku či období první republiky.

Kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu

Děkanský kostel je po hradu nejvýznamnější historickou památkou ve Frýdlantu, je svědkem celých jeho dějin.

Naučná stezka Podhradí - Starý Světlov

Naučná stezka vede z obce Podhradí, poblíž Luhačovic, ke zřícenině hradu Starý Světlov.

Kasematy hradu Špilberk se výjimečně otevřou k přenocování

V sobotu 25. srpna se koná jediné letošní nocování v kasematech brněnského hradu Špilberk, který sloužil za Rakousko-Uherska jako nejobávanější vězení v celé habsburské monarchii. Proslulo vězněním významných osob, jako byli lotr Babinský, italský básník Silvio Pellico nebo voják baron Trenck.

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice

Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Městský hrad v Úštěku

Hrad Úštěk je cenným dokladem středověké profánní architektury, feudálního sídla městského typu. První zmínky sahají až do 14. století. V současné době je po citlivé rekonstrukci.

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte svatojánskou noc, vyrazte za rytíři

První letní víkend se ponese ve znamení oslav svatojánské noci. Její atmosféru si můžete užít třeba ve skanzenu Kouřim, na hradě Grabštejně nebo v Pravěké osadě Křivolík. Stejně tak se můžete přenést do středověku a navštívit třeba velkolepou historickou akci Kutnohorské stříbření, která nabídne rytířské souboje nebo královský průvod.

Vyhlídka na Janově hradě u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Jedná o bývalé hospodářské stavení z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad. Nově na něm byla zpřístupněna vyhlídka.

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Barokní kostel z let 1730-33 byl postavený v nádvoří již dříve zaniklého hradu. K jeho stavbě bylo použito množství staršího hradního gotického zdiva.

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.