Články na téma Hrady

Relikvii svaté Zdislavy slavnostně uloží v neděli na Lemberku

Na pevný gotický hrad pod Lužickými horami přivedl Markvartic Havel svou ženu Zdislavu pocházející z moravského rodu pánů z Křižanova. Hrad pojmenoval podle znamení svého erbu – lvice - Löwenberg. Za svůj krátký život, narodila se kolem roku 1220, zemřela si ve 32 letech, vykonala mnoho dobrodiní.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Černá věž v Lokti s expozicí kuriozit

Věž patřila do areálu tzv. Dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Vstup do věže potvrzuje její obranný charakter. Nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice kuriozit.

Stará Hrada – zbytky skalního hrádku v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Pražský hrad o víkendu otevře reprezentační prostory

Zájemci budou moci v sobotu navštívit běžně nepřístupné prostory Pražského hradu. Během Dne otevřených dveří si mohou od 9.00 do 16.30 prohlédnout reprezentační salóny a místnosti, v nichž prezident republiky přijímá návštěvy nebo podepisuje významné dokumenty. Hrad to uvedl na svých webových stránkách. Ve stejný den bude od 10.00 do 17.00 mimořádně zpřístupněn také Hrzánský palác v nedaleké Loretánské ulici, který využívá Úřad vlády.

Na hradě Svojanov přivítají jaro

Středověký hrad Svojanov opět ožije postavami z minulých století. Víkendové panské jarní slavnosti jsou připravené na počest Antonína Haasche a jeho choti Caroliny, posledních soukromých majitelů hradu.

Punkevní jeskyně střeží gotický hrad biskupa Bruna

Největší krasová oblast České republiky se stovkami jeskyní, vápencovými skalami, mnoha říčkami a také s nespočtem památek – to je Moravský kras. Na téměř sto kilometrech čtverečních si každý najde to své. Pojďme se projít po jeho severní části až k největší propasti ve střední Evropě.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.

Monumentální král hradů Českého středohoří Házmburk je skvělým vyhlídkovým místem

„Klapý jest hrad daleko viditelný jako Bezděz, jemuž se v tom i podobá, že věže obou lze do velké vzdálenosti rozeznávati, protože se jich tmavší barva od světlého vzduchu odráží…“ napsal přední český hradolog Augustin Sedláček.

Tekutý poklad na zámku v Bečově, odhadnutý na milióny, má možná daleko větší cenu

Bečovský zámkohrad, o kterém se začalo mluvit až po nálezu slavného relikviáře svatého Maura, má ve svých zdech ještě jeden poklad. Při nálezu relikviáře pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského.

Hrad Valdek a Jindřichova skála se vzájemně pozorují přes údolí Červeného potoka

Na Hořovicku to stihnete během půldne. Hořovický zámek je v částečné rekonstrukci, ale hlavní prohlídková tras je přístupná, zrovna jako perfektní výstava dětských hraček. Není to oční pastva jen pro nejmenší, exponáty potěší každého, prohlídka trvá půlhodinku.

Vodní hrad Švihov poprvé ve své historii pozve návštěvníky do věže a na vyhlídku

„Švihovský hrad v Plzeňském kraji neustoupil žádnému jinému, třeba silně opevněnému hradu v Čechách, pokud jde o pevnost stavby…“ píše jezuitský dějepisec Bohuslav Balbín. Mnozí v něm hlavně poznávají panské sídlo z nejoblíbenější české pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Okolo prýglu ke Kočičímu žlebu aneb putování jižní Moravou

Oblíbeným místem návštěvníků i obyvatelů Brněnska je přehrada na západě moravské metropole. Většina výletů kolem nádrže končí u hradu Veveří, který se nachází na samém konci nedaleko Veverské Bítýšky. Vyrazme kolem dokola za přírodními a historickými úkazy jihu Moravy.

Zámek Nový Hrad na Lounsku otevře své brány o velikonoční neděli

Tradiční akcí Velikonoce na Novém Hradě začne letošní sezóna na unikátním hrado-zámko-statku na úpatí Českého středohoří. Návštěvníky čeká bohatý velikonoční jarmark, ukázka staročeských zvyklostí, kulturní akce, ale i prohlídky zámku. Zámek má otevřeno také o Velikonočním pondělí.