Články na téma Hrady

Kuňka bývala obřím třešňovým sadem, plody se vyléčil syn mocného Viléma z Pernštejna

Kuňka říkají místní důvěrně Kunětické hoře, kterou mají předestřenu jako na talíři. Z roviny u Pardubic se najednou tyčí čedičový suk z polabské roviny takřka nepatřičně. V tom je právě kouzlo přírody, že na placce dokáže vyhrbit brd. A na brdu hrad husitského hejtmana Bořka z Miletínka.

Rezidence Vogelsang u Kašperských Hor

Rezidence Vogelsang díky svému umístění v nádherné lesní lokalitě Národního parku Šumava s vyhlídkou na hrad Kašperk a obec Červená nabízí možnost nejen aktivní turistiky pro návštěvníky šumavských hor, ale také relaxace. Specializujeme se na pořádání svatebních obřadů, hostin a firemních akcí.

Z Práchně zvané Neprachov obdivované jezuitou Balbínem zbyly rozsáhlé rozvaliny

S těmi názvy to u nás je někdy dost podivné. Z Pomuku je Nepomuk, z Práchně Neprachov, čert aby se v tom vyznal. Ale pekelník tu nepobýval, zato se údajně vyskytoval na nedalekém Rabí. Oba hrady prý byly spojeny neviditelným mostem, atrakce jako z Indiana Jonese. Neprachov uvádí starší literatura.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Velká Pravda skrytá v lesích poblíž tajemných kounovských řad

Kounovské balvanovité řady jsou fenoménem, který stále nedá spát odborníkům i vykladačům záhadologických teorii. Skryté v lese Džbánské pahorkatiny provokují fantazii. Skryté jsou i nedaleké mohutné rozvaliny hradu Pravda nad obcí Domoušice.

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina gotického hradu z poloviny 13. století stojí nedaleko bývalého tzv. Tetínského hradiště. Kamenný hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu, část zdiva však byla stržena v průběhu těžby kamene ve zdejším lomu.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Českokrumlovské kláštery nabízejí (nejen) masopustní veselí

Český Krumlov je znám především hradozámkem, druhým největším objektem toho druhu v České republice. Hrad založili ve 13. století Vítkovci, nejvíce ho proslavili Rožmberkové, jichž bylo město rodovým sídlem. Kvůli dluhům musel Petr Vok hrad prodat Eggenbergům, poté tu zakotvili Schwarzenbergové.

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. N. L. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.

Křivoklát a Hněvín, hrady, na nichž přišel podvodník magistr Kelley o nohy

Edward Talbot zvaný Kelley byl význačnou osobností doby Rudolfa II. Známe ho i z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, kde ho ztvárnil Jiří Plachý. Muž, který filmově císaři stvořil Sirael, měl vyrobit elixír mládí. Což se nezdařilo a Kelley skončil v žaláři. Ponejprve na Křivoklátě, poté v Hněvíně.

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově - Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. Zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.

Helfštýn je připraven na tradiční výšlap turistů

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se chystá na tradiční příval návštěvníků, kteří sem vyrážejí už od roku 1977 vždy první lednovou sobotu na novoroční výstup. Loni jich sem dorazily rekordní bezmála čtyři tisíce.

Tipy na víkend: Vyrazte na novoroční výšlap, koncert nebo výstavu

První letošní víkend nabídne nepřeberné množství kulturních akcí. Koná se celá řada koncertů spojených se třemi králi a koncem Vánoc, vyrazit můžete také na výstavy - například na Czech Press Photo v Praze. Pokud prahnete po aktivním programu, nenechte si ujít některý z novoročních výšlapů, třeba na hrad Helfštýn.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte vánoční tradice ve skanzenu, svezte se párou

Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.