Články na téma Hrady a zámky

Romantickým Českým středohořím plným hradů

Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Zámek Kozel potěší interiéry, květy jara i barvami podzimu v parku

Stylově čistý klasicistní zámek Kozel, stojící pár kilometrů od Plzně, nedaleko obce Šťáhlavy, je umístěn na svahu pod lesem a je obklopen krajinářským parkem. Díky tomu je přirozeně včleněn do okolí. Jeho architektura i interiéry reprezentují mimořádný komplex rokoka a empíru, navíc prohlídka je plně bezbariérová a nezapomíná se ani na nevidomé.

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.

V ruinách Starého Jičína lze přespat ve spacácích, kastelán nabízí strašidelné historky a opékání bu

Moravskoslezský kraj je plný památek, zatímco pohodlné zámky leží maximálně na nějakém brdu, jejich hradní předchůdci shlíželi na okolí z řáckých kopců. Nejinak je tomu u Starojičínského hradu.

Označení „perla baroka“ není v případě Manětína pouhá fráze

Zmíněné označení nepatří jen známému zámku rodu Lažanských, ale celému nevelkému stejnojmennému městu s dvěma kostely a mnoha barokními sochami, umístěnými v zámku - a zejména venku u silnice i v okolí.

Templářskými legendami opředené Veveří tvrdě doplatilo na poválečné vlastníky

Hrad Veveří nad brněnským Prýglem (pro neznalé přehradou) patří mezi naše nejrozsáhlejší a legendami nejopředenější památky. Vše se točí kolem údajného pobytu templářů a ukrytí pokladu nevyčíslitelné hodnoty jak finanční, tak i historické.

Přírodní památka Hornohradský potok

Přírodní památka Hornohradský potok se nachází u Horního Hradu (Hauenštejn) poblíž Stráží nad Ohří. Předmětem ochrany jsou zdejší biotopy – jasanovo-olšové luhy, pcháčové louky a porosty devětsilu.

Zřícenina hradu Ostrý u Milešova

Asi 1 km jihovýchodně od Milešova v Českém středohoří strmí na vrcholu opečného kuželu Ostrý (552,6 m) zřícenina stejnojmenného hradu. Vybudován byl až na sklonku husitských válek na počátku 15. století, jako pustý se uvádí od 16. století.

Romantický zámek v Lešné vytvořil základy nejnavštěvovanějšího místa na Moravě, zlínské zoo

Téměř pohádkově působí zámek Lešná oproti strohé architektuře nedalekého průmyslového Zlína. Je součástí 52hektarového areálu plného zvířat zlínské zoologické zahrady. Zasazen je v romantickém prostředí zámeckého parku s tisíci vzrostlými stromy, v nichž jsou zakomponována jezírka, potůčky, vodopády…

Zámek Sychrov má novou prohlídkovou trasu

Třicátého srpna uplyne 200 let od okamžiku, kdy francouzští Rohanové zakoupili sychrovské panství. Při této příležitosti se na zámku otevírá nový prohlídkový okruh ve druhém patře. Okruh nazvaný Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových je výběrový a vstupenky na něj budou k dostání pouze online.

Záchrana kdysi mocného moravského hradu Lukova přišla od Brontosaurů

Jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, Lukov nedaleko Zlína, byl po prohrané šarvátce na pražské Bílé hoře opěrným bodem moravských protestantů. Zbyly z něj jen ruiny, ale od 80. let minulého století se opět probouzí, aby připomenul svou slavnou minulost.

Filiální kostel sv. Anny v Nečtinech

Filiální kostel sv. Anny není jedinou památkou v obci Nečtiny. Navštívit můžete také zámek, zříceninu hradu, kostel sv. Jakuba Většího či bývalý špitál.

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof

V těsné blízkosti německých hranic v Českém lese, objevíte ruiny Dianina dvora, loveckého zámečku ze začátku 19. století. Nachází se u turistického hraničního přechodu Švracava (Schwarzach), v katastru obce Rybník.

Z děčínského zámku ferratou k Nebíčku a do zoologické zahrady

Děčínský zámek, monumentální sídlo šlechtického rodu Thunů-Hohensteinů, má za sebou v posledních desetiletích pohnutou historii. Vlastnili ho Vartenberkové, páni z Bünau a od roku 1628 do 1932 Thunové. Původní knížecí hrad se uvádí již v roce 1128, kolem roku se stal královským sídlem. Střežil významnou obchodní stezku na Labi.