Články na téma Hrady a zámky

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.

Zámek Neznašov ve Všemyslicích

Zámek Neznašov leží ve stejnojmenné obci, která se nachází přiližně 3 km od Týna nad Vltavou. V současné době je veřejnosti nepřístupný.

Zřícenina zámku Lipová

Zámek v Lipové na Šluknovsku je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.

Zámek Hnojník u Frýdku-Místku

Zámek stojí obci Hnojník na řece Stonávce u Frýdku-Místku. Vznikl přestavbou původního sídla z 15. století. V současné době je ve špatném stavu a veřejnosti nepřístupný.

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte sporty nebo vyrazte na hrady

Léto se ještě nevzdává a toho je třeba využít. Vyrazte strávit odpoledne na pražskou Ladronku, kde si s dětmi můžete vyzkoušet nejrůznější obvyklé i neobvyklé sportovní aktivity. Za sportem můžete vyrazit také do teplického centra Olympia. Pokud dáváte přednost historii, na řadě hradů se konají akce, které vás zavedou mezi indiány, do středověku či období první republiky.

Tipy na víkend: Vyrazte na hody. Zvěřinové, jablečné nebo česnekové

Třetí zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla. Mlsouni si mohou vybírat z opravdu pestré škály food festivalů a kulinářských slavností. Vyrazit lze třeba na jablečné pochoutky na zámek ve Ctěnicích nebo zvěřinové hody v Klokočné. Jídlo pak doplňují vinobraní, která se konají napříč celou zemí, třeba na Pražském hradě nebo na Kunětické hoře.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu

Děkanský kostel je po hradu nejvýznamnější historickou památkou ve Frýdlantu, je svědkem celých jeho dějin.

Památník Zámeček - Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií - najdeme v Pardubicích. V současnosti Spolek Zámeček usiluje o zápis na seznam národních kulturních památek.

Naučná stezka Podhradí - Starý Světlov

Naučná stezka vede z obce Podhradí, poblíž Luhačovic, ke zřícenině hradu Starý Světlov.

Kasematy hradu Špilberk se výjimečně otevřou k přenocování

V sobotu 25. srpna se koná jediné letošní nocování v kasematech brněnského hradu Špilberk, který sloužil za Rakousko-Uherska jako nejobávanější vězení v celé habsburské monarchii. Proslulo vězněním významných osob, jako byli lotr Babinský, italský básník Silvio Pellico nebo voják baron Trenck.

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Lovecký zámeček nechal uprostřed bývalé obory postavit ve druhé polovině 18. stol. Kníže Václav Paar. Koncem 18. stol. Byl barokně upraven. Po 2. svět. Válce se majitelem zámku staly státní lesy. Dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice

Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.