Články na téma Hrady a zámky

Prázdninové neděle s dravci čekají návštěvníky na dobříšském zámku

V průběhu července a srpna bude na zámku Dobříš poslední den v týdnu patřit sokolnickým ukázkám. Zájemci se dostanou do bezprostřední blízkosti okřídlených dravců.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

V podzemním vězení hradu Špilberk se návštěvníci vžijí do pocitů vězňů i dozorců

Agentura Rex ve spolupráci s Muzeem města Brna připravila také letos jedinečnou akci, o kterou byl v minulých letech velký zájem. Letošní prázdniny opět oživnou špilberské kasematy - obávané podzemní historické vězení, kde byli vězněni ti nejtěžší zločinci.

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Zámek Doudleby nad Orlicí láká návštěvníky na nové zážitky

Prohlídku vzácných interiérů, ale také procházku udržovaným parkem a přilehlou oborou, dále Babiččin dvoreček s mnoha zvířaty, přírodovědné muzeum, expozici kočárků a panenek a galerii výtvarného umění - to vše tzv. „pod jednou střechou“ nabízí zámek v Doudlebách nad Orlicí.

Zámek v Horšovském Týně: jedna výstava pro holky a mámy, druhá pro kluky a táty

Hrad a zámek Horšovský Týn si na letošní návštěvnickou sezónu přichystal ne jednu, ale hned dvě zajímavé výstavy pro návštěvníky.

Arboretum Vysoké Chvojno

Arboretum ve Vysokém Chvojně založil markrabě Alexandr Pallaviczini okolo roku 1884. Na pozemcích měl být vybudován zámek a s ním i zámecký park. Ke stavbě zámku nakonec nedošlo a uskutečněno bylo pouze založení parku, tedy dnešního arboreta.

Zámecká restaurace, vinárna a kavárna v Nových Hradech

V jedné ze správních budov přímo na nádvoří Zámku Nové Hrady se nachází restaurace s kapacitou 60 míst. Prostředí restaurace si zachovává zámecký ráz a její součástí jsou tři propojené salonky. Ve sklepních prostorách je umístěna Zámecká vinárna s kapacitou 16 míst.

Lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. Saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.

Zbrojnice s unikátní sbírkou zbraní už opět vítá návštěvníky zámku v Lysicích

O víkendu 29. a 30. června proběhnou na zámku v Lysicích tradiční Zámecké feérie a v sobotu vernisáž soch Olbrama Zoubka. Navštívit můžete také novou výstavu věnovanou lesnictví a po roce a půl je opět přístupná ojedinělá zámecká zbrojnice. Na lysickém zámku se tedy rozhodně nudit nebudete.

Martinský mlýn – odpočinek v pivních a bylinných lázničkách

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Využít můžete také restauraci a především odpočinkové pivní a bylinné lázničky.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. M. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Zbrojnice na lysickém zámku je po rekonstrukci znovu otevřená

Zámek v Lysicích na Blanensku zpřístupnil návštěvníkům dvě expozice. Po ročních opravách mohou příchozí zavítat do zrekonstruované historické zbrojnice, která je se svými 2000 zbraněmi jednou z největších na Moravě. Nově pak také připravili na zámku výstavu o historickém lesnictví.

Zámek v Bučovicích vystaví renesanční skvost

Restaurátoři obnovují vzácnou olejomalbu Francesca Primaticcia, dvorního malíře čtyř francouzských panovníků a jednoho z nejdůležitějších představitelů manýrismu. Obraz na dřevěné desce pochází z 16. století a v příští sezóně ozdobí některý ze sálů zámku v Bučovicích na Vyškovsku.