Články na téma Hrady a zámky

Komentované prohlídky francouzského parku na zámku v Dobříši obohatí sokolnické ukázky

Letošní letní výstava na zámku Dobříš nese název Zbraně mušketýrů. Tematika se odvíjí od seriálu Tři mušketýři, který se na zámku minulý rok natáčel. Vedle interiérů využili britští filmaři i úchvatné prostory francouzského parku, kde se o prázdninách konají každou neděli komentované prohlídky.

Zámek ve Frýdku-Místku a jeho výpravy proti proudu času

Frýdecký zámek je původně gotický hrad. Nachází se ve Frýdku-Místku a dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd s rozsáhlou expozicí, které dokumentují historii a kulturu beskydské oblasti. V objektu se pravidelně konají i sezónní výstavy, koncerty, divadelní představení i další společenské akce.

Provoz muzea včelařství v kolečském zámku začne do měsíce

Provoz muzea včelařství v čerstvě opraveném západním křídle zámku v Kolči na Kladensku začne do měsíce. Oprava této části zámku za 18 miliónů korun skončila před několika dny, nyní se do něj začnou přivážet exponáty. Velkou část z nich poskytli dárci z celé ČR. Na tiskové konferenci k ukončení rekonstrukce křídla to řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková.

Zámek Nový Hrad u Loun vystavuje pohádkové kostýmy

Zámek Nový Hrad v Jimlíně nedaleko Loun, mezi Rakovníkem a Mostem, nabízí dva prohlídkové okruhy - barrandovská studia v něm nyní vystavují pohádkové kostýmy. Rozlehlý areál na opukové skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbán a Českého středohoří.

Z totální ruiny se podařilo v Libouchci zcela obnovit renesanční zámek

Ani váleční běsové neničili s takovou intenzitou, aby se skvostná památka ocitla ve stavu totálního zničení. V podkrušnohorské perle saské renesance, v Libouchci, to bývalý vlastník - státní statek - dokázal. Když vidíte snímky doby před 15 lety, je vám do pláče.

Zřícenina hradu Kynšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Starý zámek v Kostelci nad Orlicí

Barokní Starý zámek v Kostelci nad Orlicí stojí na místě původní tvrze z roku 1620, která později v roce 1668 vyhořela. Dnešní podobu získal po přestavbě po roce 1777. Objekt v současnosti účelně využívá město.

Barokní zámeček v Jevíčku

Původně renesanční zámeček v bývalém královském městě Jevíčku byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetřichem Podstatských z Prusínovic na místě bývalé tvrze. Koncem 18. století byl přestavěn do současné barokní podoby.

Kam o víkendu s dětmi: Zkuste si, jak se žilo dřív, nebo přihlížejte obléhání hradu

Konečně dětem přichází zasloužená doba volna a odpočinku po školním roce. Přivítejte prázdniny v Muzeu Karla Zemana v Praze nebo vyrazte do Pardubického kraje a zjistěte, jak se žilo našim předkům na vsi. Pokud chcete ještě hlouběji do minulosti, můžete přihlížet obléhání hradu Bezděz.

Letní Brdy lákají na prosluněné padrťské rybníky a chlad lesních hvozdů

První turistické rozcestníky a značky se začínají objevovat v půl roku staré CHKO Brdy. Pakliže nechcete čekat, až budou trasy hotové, přijměte pozvání na túru k Padrťským rybníkům nebo k hradu, který pohltil nejen zub času, ale i tajemný les.

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Zámek Slapy

Zámek v obci Slapy (v dolní části u silnice Slapy - Buš ) je vlastně původní klášterní opevněný dvůr patřící dlouhá léta k majetku zbraslavského kláštera. První zmínka o něm, a zároveň i o Slapech, pochází z roku 1292. V současnosti je objekt nepřístupný.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu

Zříceninu hradu Michalšperk naleznete na Lazurovém vrchu mezi Teplou a Planou. Archeologické průzkumy ukázaly, že se jednalo o hrad s výjimečně dochovanou dispozicí bergfritového typu, bez dalšího přestavování a pozměňování. Jen zub času ohlodal jeho zdi až ke kořenům okolních stromů.