Články na téma Hrady

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Hlavní chrám, zasvěcený nanebevzetí panny Marie, má velice staré počátky. Presbytář kostela, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě jako města.

Karlštejnská „čachtická paní“ Kateřina z Lažan znesvětila královský hrad

Císař německý a král český Karel IV. Byl velmi zbožný muž. S Bohem a svatými se vždy dorozuměl modlitbami a sbíráním ostatků svatých. Pro ně i pro korunovační klenoty nechal postavit Karlštejn. Hrad vnímáme jako něco mimořádného, až posvátného.

Janův hrad na Janově hoře u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.

Zájem o pražskou zoo byl letos rekordní - 1 382 243 návštěvníků

Zoologická zahrada je po Hradu nejvíce navštěvovaným objektem Prahy, letošní zájem byl enormní. Přispělo k tomu nejen hezké počasí, ale také nová koncepce zahrady. Odrazilo se to i při hodnocení mezi zahradami světa, umístila se na nádherném sedmém místě.

Na hradu Kašperk se můžete přenést do atmosféry Vánoc v období středověku

Nejvýše položený královský hrad v Čechách, který si „zahrál“ i ve známé české pohádce Anděl Páně, můžete navštívit i v této sváteční době a přiblížit se tak k atmosféře, která zde panovala ve středověku.

Neobarokní Schichtova vila v Ústí nad Labem

Velkorysá neobarokní palácová vila Heinricha Schichta byla postavena v roce 1931. Nachází se v Ústí nad Labem na klidném místě s romantickým výhledem na labské údolí a hrad Střekov.

Tipy na víkend: Animované filmy zhlédnete v Olomouci, originální design ve Zlíně

Vánoce se nezadržitelně blíží, což se přirozeně promítá i do víkendové nabídky aktivit. Betlémy a vánoční stromky zdobí zámky, hrady i náměstí. Přesto můžete adventu pomyslně uniknout a vyrazit místo nakupování po trzích třeba za kulturou. Nabízí se výstava fotografií či designu. Nebo třeba filmové promítání.

Arboretum Žampach u Letohradu

Arboretum Žampach je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Nachází se nedaleko města Letohrad ve vsi Žampach a je součástí Domova pod Hradem. Veřejnosti je však celoročně volně přístupné.

Hrad Červený Újezd zve na cestu staletími, sám ale ještě nedosáhl věku dospělosti

Pár kilometrů za hlavním městem Prahou vyrostl před více než deseti lety hrad. Zájemci jej naleznou mezi hlavním městem a Kladnem v obci Červený Újezd.

Doubravská hora nad Teplicemi láká milovníky hradních zřícenin i dalekých výhledů

Nad městem Teplice na vysokém místě se nalézá hrad Doubravka. Jedná se o jediný hrad v České republice, který je v majetku společenské organizace - jedná se o Asociaci víceúčelových technik, sportů a činností (AVZO TSČ).

Zřícenina hradu Obřany u Chvalčova

Skromná zřícenina hradu Obřany se nachází na strmém kopci v Hostýnských vrších, přibližně 3 km od obce Chvalčov. Gotický hrad byl založen kolem roku 1365 Bočkem z Kunštátu. Patrně se jej nepodařilo nikdy dokončit a v průběhu husitských válek byl opuštěn. Zachovalo se torzo hradby a válcové věže.

Mezi potoky a ukryt v lesním porostu čeká na turisty rozsáhlý hrad Rýzmburk

Nedaleko města Oseka v Ústeckém kraji se nalézá rozsáhlá hradní zřícenina hradu Rýzmburk. Jeho vznik je datován do třináctého století. Jedná se o udržovanou a také rekonstruovanou zříceninu volně přístupnou turistům.

Střední Čechy: Kolem kmenových menhirů až ke starému vodnímu hradu

V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.

Ruiny stařičkého hradu objímají podzimní lesy Brdské vrchoviny

V hlubokých lesích Brdské vrchoviny, stranou od pozornosti leží zřícenina hradu Valdek. Šlechtické sídlo čeká na své znovuobjevení po uzavření vojenského újezdu Brdy, o kterém mají rozhodnout poslanci. Vypravit se tam ale můžete už nyní, ovšem jen o víkendech a po značené trase.

Výhled z nové rozhledny na stařičké hradní věži

Středověká věž hradu Orlík u Humpolce je po staletích znovu přístupná díky nové rozhledně. Kovovou konstrukci stavbaři vestavěli do „zubu” kdysi poškozené kamenné stavby. O víkendu byla 22 metrů vysoká vyhlídková věž poprvé otevřena veřejnosti a během prvních dvou hodin tam vystoupala po 104 schodech točitého schodiště víc než stovka lidí.