Články na téma Hrady a zámky

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá je situován na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku v Libé stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času.

Kam o víkendu s dětmi: Parním vláčkem na noční jízdu nebo na pouť

Víkend po prvním týdnu opět ve školních lavicích dětem zpestří spousta zábavy a her. Tak například zámek Stránov osídlí kouzelné bytosti, letiště v Novém Městě nad Metují chystá leteckou show, dráha Olympia Brno nabídne večerní jízdy vláčky a hrad v Chebu zavede návštěvníky k netopýrům.

Zámek Poruba v Ostravě

Neveliký zámeček Poruba, umístěný na severním svahu řeky Porubky, hned naproti rozsáhlému sídlišti, je nejstarší stavbou v této části Ostravy. V současné době je v soukromých rukou a nabízí netradiční ubytování a možnost uspořádání svatebních obřadů.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zřícenina hradu Řebřík u Líšné

Zaniklý hrad Řebřík se nachází na skále nad kostelem sv. Petra u Líšné. Vznikl koncem 13. století, poprvé se připomíná roku 1318. Poslední doklad o jeho obývání pochází z roku 1495, brzy poté se již uvádí jako pustý.

Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Muzeum československého opevnění 1936-38 Pohansko je umístěno v lehkém objektu (LO) vzor 37, typ A-120N, který se nalézá v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V interiéru si prohlédnete dobovou výstroj a výzbroj, ruční ventilátor a několik zbraní.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Zámek Bečov představuje jedinečný poklad a myslí i na děti

Zámek v Bečově nad Teplou se může pochlubit po korunovačních klenotech u nás nejcennější zlatnickou památkou – relikviářem sv. Maura, který je považován za nejvýznamnější románskou klenotnickou práci v ČR. Ale i děti si zde přijdou na své – speciální prohlídky pro dětské návštěvníky nemají obdoby.

Rožmberk zkrášlí stovky květin

Hrad Rožmberk ozdobí od středy do konce týdne záplava květin. O jednotlivá aranžmá výstavy Vivat Aqua se postarají vyhlášení floristé. V rámci jihočeských hradů a zámků se letos jedná o poslední květinovou expozici. Obdobnou mohli turisté vidět v dubnu v Třeboni, následně pak v Kratochvíli či v klášteře Zlatá Koruna.

Pyšná princezna se procházela poblíž hradu Šaunštejn i malé Pravčické brány

Když se řekne Českosaské Švýcarsko, každému se pravděpodobně vybaví Pravčická brána, Hřensko či soutěsky říčky Kamenice. Národní park České Švýcarsko však nabízí mnohem více zajímavých míst i v méně známých lokalitách.

Skalní hrad v Oldřichově v Hájích

Mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Zanikl pravděpodobně v 16. století. V okolí se často vyskytovali loupežníci a dodnes jsou mnohá místa opředena roztodivnými pověstmi. Ze skalního hradu je krásná vyhlídka do okolí.

Zřícenina hradu Pravda u Pnětluk

Romantickou zříceninu hradu Pravda z bílé opuky najdete 16 km jižně od Loun poblíž vesnic Pnětluky a Domoušice. Archeologické jeho vznik datují nejpozději do první poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná k roku 1523.

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina hradu Litice u Plzně

Zřícenina hradu Litice v Plzni se nachází na ostrožně nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, v plzeňské městské části Litice. Ostrožna byla osídlena už v pravěku, hrad zde byl založen zřejmě v první pol. 13. stol. A patřil tak mezi nejstarší šlechtické hrady u nás.