Články na téma Hrady a zámky

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.

Slavkovský zámek láká v nové sezóně na zážitky

Do světa pohádek nebo mezi československé legionáře zavedou průvodci v letošní turistické sezóně návštěvníky zámku ve Slavkově u Brna.

Víkendová pozvánka do Jeseníků: Na rozhledny, soutěž zlatokopů, prohlídku hradu i jarmareční nákupy

Kam se vydat na výlet o prvním dubnovém víkendu do Jeseníků? Při pěkném počasí stojí za to navštívit rozhlednu na Cvilíně v Krnově. Po zimní přestávce se otevírá 1. dubna a do konce května je v provozu o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin, v hlavní sezóně pak denně.

Zahrada se zvířaty na Bítově

Naše malá zahrada vznikla již v roce 1999 přímo na hradě Bítov po vzoru hradní ZOO barona Jiřího Haase ml. V roce 2010 jsme se přestěhovali na nové místo u hradního parkoviště nedaleko rekreačního zařízení Rumburak.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

Na Kunětické hoře, Rumburakově hradu, je zakopán poklad opatovických mnichů

Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.

Kam o víkendu s dětmi: Přivítejte jaro nebo se vydejte do pravěku

Začátek jara je spojen s tradicí topení či pálení Morany, která představuje symbol zimy. Na oslavu tohoto obyčeje můžete vyrazit na pražskou Malou Stranu nebo na Horní hrad v Karlovarském kraji. O tomto víkendu také spousta atrakcí zahajuje návštěvnickou sezónu. Vydejte se třeba do Archeoparku Pavlov za lovci mamutů.

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.

Zámek v Dlouhé Loučce a zámecký park

Zámek v obci Dlouhá Loučka v Olomouckém kraji již dlouho není ozdobou obce a vstup do budovy je zakázán. O poznání lépe je na tom zámecký park, který je atraktivním místem, kam místní přicházejí nejen za odpočinkem, ale i za zábavou.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Mohutné Veveří, vydrancovaný hrad, zničený přestavbami, pozvolna znovu ožívá

Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.

Z Cimburku na Cimburk, ruiny hradů slavného moravského rodu jsou turistickou lahůdkou

Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.

Zámek Rožďálovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.

Hrad Svojanov se otevře i pro nevidomé a neslyšící

Tablety, speciální zvukový naváděcí systém nebo bronzový model hradu. I tak chce správa hradu Svojanov na Svitavsku od víkendu zpříjemnit a vlastně umožnit návštěvu historického objektu lidem se zrakovým nebo sluchovým postižením.

Obora pohltila les nad Vltavou. Střeží ji zámek se zříceninou

Jih Čech skýtá neomezené množství výletů, turistických cílů a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších je určitě Hluboká nad Vltavou, která láká na pohádkový zámek. Neprohloupíte však, když se vydáte na výlet od zámku podél Vltavy až k jednomu z hradů Karla IV.