Články na téma Hrady a zámky

Naučná stezka zámeckým parkem Jemniště

Naučná stezka seznamuje s vybranými místy a zajímavými dřevinami v bezprostředním okolí zámku Jemniště. Naučnou stezku tvoří několik samostatných, nečíslovaných informačních tabulí rozmístěných podél cest v zámeckém parku.

Romantický hrad jen kousek za hranicemi. Stopy na něm zanechal i největší Čech

Žitavské hory v Sasku lákají nejen na procházky do přírody, ale také k návštěvě dominanty tyčící se nad městečkem Oybin. Na skalním masivu tu stojí zřícenina hradu a kláštera. Ač jde o pozůstatky bývalého opevnění, nečekejte žádné rozvaliny. Místní se už tři desítky let snaží místo spojené s Karlem IV. Sanovat a rekonstruovat. Na prohlídku místa vás vezmeme ve videoreportáži.

Odlochovický kaštan – léčivý společník

Blízko kaple postavené rodem Rombaldů dohlíží na život v nedalekém zámku. Podívaná je to jistě zajímavá, neboť místní zde žijí bohatým kulturním životem. O společnost lidí a jejich slavnosti však není ochuzen. Pro Odlochovické je tento strom výchozím bodem výletů a místem kulturního dění.

Pěší lávka ve Zbořeném Kostelci přes řeku Sázavu

Visutá lávka ve Zbořeném Kostelci spojuje pravý a levý břeh Sázavy. Vede z města ke stejnojmennému hradu. Její pomocí se dostanete k autobusové zastávce anebo k výchozímu bodu cesty na hrad.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Neznámá česká zřícenina ukrývá fascinující úkaz. Temného rytíře předpovídajícího počasí

V Českém ráji, jen pár kilometrů od Turnova, leží na okraji Klokočských skal zřícenina romantického skalního hradu Rotštejn. Vyniká nejen umístěním u jedinečného skalního města, ale také iniciativou, s níž vychází vstříc návštěvníkům se smyslovým postižením. Nezapomíná ani na děti a zvířecí mazlíčky. Navíc se může pochlubit černým rytířem, který spolehlivě předpovídá počasí. Což je ve skalách lákajících blesky ceněno nad zlato.

Naučná stezka Cínova cesta ve Svratce

Cínova cesta je naučná stezka ve Svratce pojmenovaná po malíři Františku Cínovi Jelínkovi, známá svými malovanými kameny. Stezka nabízí příjemnou procházku lesem a vede kolem významných míst, jako jsou Zkamenělý zámek a zámeček Karlštejn.

Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story

Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.

Gardistka – expozice arcibiskupské gardy na zámku Kroměříž

V Mlýnské bráně kroměřížského zámku naleznete expozici Gardistka, která přibližuje, jak se kdysi žilo gardistům, kteří střežili vstup do Arcibiskupského zámku. Ocitnete se přímo v prostorách, kde gardisté bydleli, poznáte život příslušníků Arcibiskupské gardy a prohlédnete si uniformy i zbraně.

Žijte jako šlechtici. Zámek Liblice nabízí nedělní prohlídky a romantické ubytování

Snili jste někdy o tom, vrátit se v čase a žít na zámku? Že je to nemožné? Ne tak docela. Na zámku v Liblicích se budete cítit jako šlechtici s modrou krví. Liblice jsou ideálním místem nejen pro milovníky historie a přírody, ale také pro ty, kteří se chtějí cítit alespoň na chvíli jako princ a princezna. Toto méně známé, avšak velmi krásné a klidné místo si zamilujete.

Netopýři v zámeckém parku ve Vrchlabí

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.

Netopýři v zámeckém areálu Slatiňany

Romantický zámek sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Z proslulého rodu Auerspergů tu již nikoho nepotkáme, avšak sídlí zde tajuplní okřídlení hosté. Ve sklepeních zámku každoročně zimují vrápenci malí a anglickým parkem se od jara do podzimu prohání 5 druhů netopýrů.

Netopýři na zámku v Loučné nad Desnou

Zámek býval sídlem šlechticů, významných podnikatelů i nezvedených dětí, dnes na půdách sídlí letní kolonie vrápence malého a netopýři zimují v zámeckém podzemí. V roce 2023 byl přístup do zimoviště upraven tak, aby okřídlení zámečtí hosté mohli bezpečně proletovat bývalou ledovnou.

Stezka nočních tvorů v Kravařích

Barokní zámek v Kravařích obýval v minulosti významný alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, či bohatý šlechtický rod Eichendorffů. Návštěvníky zde čeká prohlídka dobových interiérů a tematických expozic, k procházce láká anglický park který si oblíbili letouni, žijí tu 4 druhy netopýrů.