Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Vyhlídka na řeku Radbuzu v Plzni

Na jaře 2023 se otevřela nová vyhlídka na Radbuzu v Plzni – Slovanech. Vznikla na pilíři mostu, který nikdy nebyl dokončen.

Městská památková rezervace Horšovský Týn

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1953 díky svým zachovalým památkám. Většina domů s gotickými základy byla přestavěna po velkém požáru na počátku 18. století a ukazují prvky lidového baroka.

Málo známá zřícenina hradu Roupov ukrývá architektonický unikát

Severozápadně od Červeného Poříčí se ukrývá rozsáhlé torzo méně známého gotického hradu Roupov. Jeho největší dominantou je rozhodně dochovaný štíhlý osmiboký hradní komín vedoucí z černé kuchyně.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Naučná stezka Po stopách loupežníka v Českém Švýcarsku

Na konci dubna 2023 se otevřela naučná stezka Po stopách loupežníka, kterou najdete v okolí Vlčí hory (u Krásné Lípy). Výjimečná je i tím, že ji vytvořili žáci středních škol.

Nepomuk a jeho kostely. Za světcem sem jezdí i Brazilci

Dvacátého března uplynulo rovných 630 let od chvíle, kdy byl umučen svatý Jan Nepomucký. Vydali jsme se do jeho rodného města Nepomuku, vzdáleného asi třicet kilometrů jihovýchodně od Plzně. Dozvěděli jsme se, proč sem pravidelně čtyřikrát do roka jezdili návštěvníci z Brazílie, na jakém netradičním místě se nachází jedna světcova socha nebo která relikvie obohatila Nepomuk u příležitosti zmíněného výročí.

Kadaňský klášter připravil k 550. výročí výstavu i prohlídky

Františkánský klášter v Kadani na Chomutovsku slaví 550 let od svého založení. K výročí připravil výstavy s názvem Klášter a jeho pán, která přiblíží návštěvníkům počátky vzniku kláštera i život jeho zakladatele Jana Hasištejnského z Lobkowicz. Výstavu připravilo kadaňské muzeum, které je provozovatelem objektu, ke dvěma výročím.

Malovaná skála u Mladotic

Malovaná skála se tyčí nad údolím řeky Střely, daleko od lidských sídel. Je z ní krásný výhled do kraje, na jižní Manětínsko. Návštěvníci se mohou zapsat do vrcholové knihy.

Zámek Kněžice u Sušice

V obci Petrovice u Sušice se nachází zámek Kněžice. Budova byla secesně upravena na počátku 20. století, dlouhá léta zde sídlil domov seniorů. Současní majitelé v budově pořádají koncerty vážné hudby.

Barokní zahrada zámku Nebílovy

Na zámku Nebílovy na Plzeňsku bude po rekonstrukci v roce 2023 otevřena původní barokní zahrada s živými ploty, květinovými záhony, cestičkami a s fontánou.

Seismická stanice a muzeum seismometrie Kašperské Hory

Chcete se dozvědět něco o zemětřesení – jak se měří a jak vzniká? Geofyzikální ústav Akademie věd ČR vás nechá nahlédnout do štoly Kristýna, kde jsou měřící přístroje. V expozici seismometrie si poté ukážeme historické aparatury a vysvětlíme vše podstatné.

Expozice lidové kultury regionů Klatovy-Cham v Chanovicích

Ve dvou chalupách skanzenu lidové architektury v obci Chanovice vznikla zajímavá expozice tradiční rukodělné výroby i nemateriální lidové kultury Plzeňského kraje. Najdete ji v obytném domě Těšetiny 12 a v chalupě Lužany 35.

Sídliště Vinice v Plzni

Nedaleko plzeňské zoologické zahrady, na Severním Předměstí, se nachází sídliště Vinice. Vzniklo na konci 80. let 20. století a odkazuje na pěstování révy vinné v této oblasti kdysi dávno v minulých staletích.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Kladrubský klášter ukáže vůbec poprvé mnišské cely i zahradu

Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.