Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Kaple svaté Heleny v Peckově u Orlické přehrady

V roce 2024 byla vysvěcena nová kaple, která je zasvěcena svaté Heleně v Peckově nedaleko Orlické přehrady.

Naučná stezka Životické tragédie

Naučná stezka Životické tragédie v Havířově má za cíl připomenout hrůzné činy, spáchané na konci druhé světové války na místních občanech.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Vrchol Křovina ve Žďárských vrších

Křovina (830 m), druhý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů na Českomoravské vrchovině je skrytý klenot, který stojí mimo turistické značky, ale je snadno dostupný z nedaleké červené trasy mezi Lisovskou skálou a Malinskou skálou.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.

Ta druhá Mariina vyhlídka. Spojena je s legendou o nešťastné lásce

Pokud máte rádi výlety do přírody a vyhlídky všeho druhu, je cesta do přírodního parku Kornatický potok na Plzeňsku ideální volbou. Jako cíl jsme si vybrali Mariinu vyhlídku – místo, kde se člověk ocitne v samém srdci přírody, přitom je však nedaleko od civilizace. Pakliže budete vyhlídku hledat na mapě, nenechte se zmást. Často je zaměňována s Mariinou vyhlídkou u Jetřichovic v Českém Švýcarsku.

Studánka v zaniklé obci Otov u Hazlova

V lese u bývalé obce Otov se nachází přímo mystické místo – zapomenutý studnový pramen. Nevede sem žádná cesta. Ves zanikla v letech 1945–1950.

Naučná stezka v Zelenovském údolí

Naučná stezka spojuje město Domažlice s Přírodním parkem Zelenov. Vybrat si můžete z 10kilometrového a 5kilometrového okruhu.

Hradiště Bukovec – Holý vrch

V městské části Bukovec na východním okraji Plzně se nachází jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách.

Mohylové pohřebiště Dýšina

Ve vzrostlém smíšeném lese nad ohybem říčky Klabava na Plzeňsku se nachází rozsáhlé a dobře zachovalé pravěké mohylové pohřebiště. Na katastrálním území obcí Dýšina, Chrást u Plzně a Smědčice bylo původně kolem 125 mohyl.

Žižkův dub u přehrady Hracholusky

Žižkův dub je památný strom nedaleko obce Újezd nade Mží. Přibližně 500 let starý dub letní roste pod vsí na rozcestí u řeky Mže v nadmořské výšce 360 m.

Osada Nový Brunst pod Pancířem

Nový Brunst je vyjma jednoho stavení zaniklá osada spadající do okresu Klatovy, která byla založena v údolí pod vrcholem Pancíř. Osada měla novou, ve své době nejmodernější sklárnu o dvou pecích, kterou zde založil v roce 1828 J. K. Adler.

Tvrz Čachrov

Gotickou tvrz nechal postavit Vilém z Čachrova v letech 1380–1390. Jedná se o mohutnou věžovitou stavbu čtvercového půdorysu, která byla chráněna hradbou a příkopem. Dnes je tato stavba ve špatném stavu a je nepřístupná.

Řeka Úhlava

Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře ve výšce 1110 m n. M. Od svého pramene teče na severozápad, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni. Je 108 km dlouhá a odvodňuje území o celkové rozloze 919 km². Před Nýrskem byla v roce 1969 dokončena Nýrská přehrada.

Klášter kapucínský s kostelem sv. Jana Křtitele ve Znojmě

Památkově chráněný klášter s kostelem sv. Jana Křtitele pochází z první poloviny 17. století.