Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Kladrubský klášter ukáže vůbec poprvé mnišské cely i zahradu

Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.

Poutní areál Lomec ukrývá unikátní oltář

Uprostřed lesů, nedaleko Netolic, je na tichém paloučku schované jedno krásné jihočeské mariánské poutní místo. Lomecký areál neboli Lomeček, jak mu místní přezdívají, je jedním z nejvýznamnějších barokních poutních areálů v jižních Čechách. Místní kostel tu totiž ukrývá jeden český unikát.

Střeží ruinu hradu Zbirohy kamenný Černý rytíř?

V Českém ráji stojí řada skalních hradů, milovníci historie a romantiky si tu přijdou na své. Jedním z nich je ruina Zbirohy (nebo také Zbiroh, názory na jméno se různí) na skalnatém ostrohu nad údolím Jizery nedaleko Malé Skály.

Postřekovské rybníky

Nedaleko obce Postřekov na Domažlicku se nachází přírodní rezervace Postřekovské rybníky. Jedná se o soustavu více než 20 menších obhospodařovaných rybníků, které jsou obklopené loukami s bohatou flórou a ptačí faunou.

TechTower v Plzni – unikátní startup prostor s výhledem a kavárnou

TechTower je unikátní prostor pro inovátory, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele. Poskytuje flexibilní kancelářské a coworkingové prostory, restauraci i kavárnu, zázemí pro konference a workshopy, sdílené dílny a experimentální vybavení pro nápady, které mohou změnit svět.

Železárny v Hrádku u Rokycan

Vznik Nové Huti je spojen s počátky českého železářství. V roce 1900 byla v obci Hrádek, místní části Nová Huť, postavena železárna (dnes technická památka). Jde o velký komplex budov, do jehož areálu vede potok i železniční vlečka.

Bývalý zámecký pivovar Spálené Poříčí

Bývalý zámecký pivovar se nachází v areálu bývalého panského dvora ve Spáleném Poříčí. Vznikl před rokem 1587 za Kryštofa st. Z Roupova. Poslední várku pivovar uvařil na podzim 1949 a roku 1950 byl definitivně uzavřen.

Knižská skála u Řenče – místo nabité pozitivní silou

Knižská skála se nachází asi kilometr a půl od centra obce Řenče na Plzeňsku, mezi Přešticemi a Blovicemi. Podle senzibilů zde doslova prýští ze země pozitivní energie. Ať už na ezoteriku věříte nebo ne, udělat si sem procházku rozhodně stojí za to.

Lavičky osobností v Neurazech

Cesta z Neurazů na Rousovy je vyhledávanou procházkovou trasou. K odpočinku slouží lavičky s připomínkou zdejších osobností. Umělecké pojetí laviček a jejich výzdoba je dílem řezbáře Libora Belfína z Výrova u Švihova.

Zámek Cebiv

Barokní zámek v Cebívi byl postavěn v 18. století z původně gotické tvrze. Za komunistického režimu sloužil jako jedna z budov JZD a postupně chátral až do dezolátního stavu. Dnes je po částečné rekonstrukci a není veřejně přístupný.

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Pivovar Stod

Západočeské město Stod je jedním z těch, která kdysi dávno svým zlatavým mokem konkurovala Plzni. Místní pivo bylo vyváženo i do zahraničí až do roku 1981. Obnovená památka láká na nově otevřené muzeum vozů Porsche a VW brouků,.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.