Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Hrad Šontál u osady Krásné Údolí

Na ostrohu obtékaném Černošínským potokem u Krásného Údolí se nacházejí terénní pozůstatky, dnes již po zaniklém hradu Šontál. Mnoho zpráv se o něm nedochovalo, ví se jen to, že se jednalo o menší šlechtické sídlo.

Infoturistický park Černošín

Infoturistický park je součástí informačního centra. Nachází se tu také odpočinková a relaxační zóna. Prostor slouží i jako malé muzeum přírody a zajímavostí. Mezi posezením se nacházejí ukázky hornin z okolí, u kterých je i částečný popis.

Muzeum v Černošíně

Prostory muzea se nacházejí v objektu bývalé fary, která patří mezi nejstarší budovy v obci. Expozice se velkou částí váže přímo k historii města a okolí, včetně zajímavých historických řemesel.

Barokní kostel sv. Jiří v Černošíně

K dominantám obce Černošín patří kostel sv. Jiří, o kterém se dochovala písemná zmínka již k roku 1374. Dnešní barokní podoba kostela pochází z let 1711 až 1732, kdy byl kostel nákladně přestavěn díky daru hraběte Prospera ze Sinzendorfu.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Růžov je jednou ze zaniklých vsí na Bělsku. V těchto místech došlo na konci 2. světové války k boji německých a amerických jednotek. Pamětní deska na zbytku jednoho z domů připomíná jména dvou padlých amerických vojáků, příslušníků 3. Pattonovy armády. Příběh byl také zfilmován.

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. M.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.

Vodní galerie Otava v Horažďovicích

První vodní galerie v ČR oživuje netradičním způsobem veřejný prostor v Horažďovicích. Aktivním zapojením místních obyvatel vzniklo dvacet pět originálních děl, která jsou nainstalována na břehu řeky Otavy či přímo do ní.

Zámek Hradiště - Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.