🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Kostel Všech Svatých v Dlouhomilově

Kostel Všech svatých v Dlouhomilově je barokní stavbou z 18. století. V roce 1958 byl zapsán mezi kulturní památky. Jedná se o jednolodní kostel s odsazeným starým kněžištěm čtvercového půdorysu, k němuž po stranách přiléhají čtyřboká sakristie a kaple s oratořemi v patře.

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Uprostřed obce Předhradí stojí budova staré fary. Najdete v ní školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Pokud si chcete prohlédnout, jak se učily děti v roce 1926, máte jedinečnou příležitost.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Bezručova vyhlídka v Hradci nad Moravicí

Bezručova vyhlídka se nachází v zámeckém parku, asi 2 km jižně od Bílé věže. Od zámku k ní vede modrá turistická značka. Vyhlídka je dřevěná, umístěná na 4 kamenných pilířích v nadmořské výšce 435 m n.m. Je vysoká 9 m a má 16 schodů.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Městské popraviště Horní Slavkov

Původní kruhové popraviště se třemi pilíři, které byly šest metrů vysoké, bylo postaveno na Šibeničním vrchu někdy kolem roku 1500 a prošlo třemi rozsáhlejšími stavebními úpravami. Posledním zdejším popraveným byla v září 1751 Marie Alžběta Früchtlová z Radošova za vraždu svého manžela a služebné.

Bosá stezka v Kolíně

Stezka dlouhá cca 40 metrů dává návštěvníkům možnost vyzkoušet si bosou chůzi po různých druzích povrchu, například v písku, štěrku, dřevu či slámě. Prostor bosé stezky doplňují lavičky a informační tabule o bosé chůzi.

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Planetární stezka v Horním Slavkově

Planetární stezka v Horním Slavkově je model sluneční soustavy. Jedná se o model v měřítku 1:1 miliardě. Každý metr na cestě má stejnou úměru jako milion kilometrů ve vesmíru.

Marmelády Šafránka

Svou celoživotní lásku k přírodě a venkovu se Romana Šafránková snažila přetvořit do reality, tak aby přinášela radost nejen jí a jejím nejbližším, ale i dalším lidem.

Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích

Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.

Bradáč pod Karlovým mostem

Kamenné hlavy tajemného Bradáče - muže s bradkou, si pod Karlovým mostem všimne málokdo. Vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Původně byla na posledním oblouku Juditina mostu. Zda je však stejně stará a koho představovala, zůstává dodnes hádankou.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Sochařská stezka na Baldov

Naučná stezka vede z Domažlic, respektive z okraje Týnského předměstí, na Baldovské návrší. Celková délka činní přibližně 1,5 km a na trase se nachází sedm zastavení.

Tipy na víkend: Poznejte vědu nebo okoštujte marmelády

První listopadový víkend můžete vyrazit na akce spojené s Týdnem vědy a techniky, které se konají po celé republice. V Praze můžete také vyrazit na veletrh žánru fantasy. Ve Zlínském kraji se koná sladká degustace, jejímž tématem budou marmelády. Pokud holdujete spíše vínům, můžete navštívit vinné sklípky na Moravě.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.

Tvrz Nebovidy na Kolínsku

Dolní tvrz v Nebovidech je v majetku obce, využívána je k občasným kulturním akcím, kdy také bývá přístupná. Stará se o ní občanské sdružení Nebovidská tvrz.

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.

Husitská bašta Bílina

Pokud byste čekali nějaké husitské opevnění, tak jste na omylu. Tato bašta totiž nemá vůbec nic společného s Husity.

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Přímo v centru města Hronov vzniklo interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí.

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.

Most v Zářečí

Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Divocí zubři se pasou v Dolním Pojizeří

Část přírodní rezervace Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou se stala novým vyhledávaným turistickým cílem, a to především díky zde žijícím zubrům.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. P. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.

Vycházková trasa ke Třem křížům

Trasa vedoucí do historické lokality nad městem Dačice je lemována jednotlivými zastaveními křížové cesty. Poutní zážitek je navíc umocněn výhledem na krásné centrum města Dačice.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Žulové sympozium v parku Bažantnice v Milevsku

V jihočeském městě Milevsku se od roku 1992 do roku 1996 sešlo každoročně několik sochařů nejen z České republiky, ale i z různých zemí světa, aby se zúčastnili sochařského sympozia.

Galerie Starý zámek Hořovice

Na západě Středních Čech v městečku Hořovice se nacházejí hned dva zámky, starý a nový. Vzhledem k pestrosti historie, kdy se zde střídaly vlivné rody a osobnosti, se není čemu divit.

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.

Kostel sv. Antonína Poustevníka u Hradce Králové

Barokní kostelík svatého Antonína Poustevníka stojí na Svatováclavském náměstí v Novém Hradci Králové. Vystavěn byl v letech 1769-1772, ale jeho vzhled je značně ovlivněn přestavbou z 90. let 20. století.

Kaple sv. Klimenta – nejstarší církevní stavba Hradce Králové

Původně stál u Velkého náměstí kamenný a zřejmě nejstarší kostel v Hradci, který sloužil do stavby kostela sv. Ducha. Ve 14. stol. Vyhořel a byl znovu vystavěn, v 16. stol. Se využíval jako sklad soli, později obilí i zbraní. V 18. stol zde byla vystavěna současná kaple dle plánu Santiniho-Aichela.

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Hrad Mladá Vožice

Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. Jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. Stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Reprezentativní barokní dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím uprostřed Velkého náměstí slouží jako biskupská rezidence. V kapli byl roku 1786 vysvěcen na kněze Josef Dobrovský. V budově se nacházejí portréty hradeckých biskupů.

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.

Kanovnické domy v Hradci Králové

Kanovnické domy jsou řadou původně renesančních domů pro členy kapituly při chrámu sv. Ducha, v jehož blízkosti se také nachází. Dnešní barokní podobu s bohatě zdobenými štíty domy získaly po úpravě dle návrhu J. B. Santiniho.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.

Riddle Twist: reálné únikové-quest hry

Máte rádi výzvy? Přijďte si zahrát dobrodružnou hru bez jediného visacího zámečku! Co když obraz Svatého Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu? Zažijte ponurý kostel plný nástrah génia mechaniky na vlastní kůži a zjistěte to!

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. Chována lovná zvěř.

Malostranský hřbitov v Praze láká na noční procházky

Svíčky, náhrobky, tajuplná atmosféra hřbitova, mystická směs, která přitahuje mnoho lidí. Neobyčejný zážitek s nádechem tajemna mají teď Pražané šanci prožít na Malostranském hřbitově. Ten se letos v létě po několika letech, kdy prošel opravami, otevřel veřejnosti. Pořádají se zde večerní prohlídky i čtení při svíčkách. Mezi lidmi jsou oblíbené.

Hasičské muzeum Kočí

Naše hasičské muzeum ocení nejen nadšenci hasičské techniky. Najdete zde i rozsáhlé sbírky historických a současných hasičských artefaktů jako jsou helmy, sekery, hadice, uniformy a další. Je vhodné pro děti i pro dospělé. Najdete nás uprostřed malebné obce Kočí, u hlavní silnice I/17 .

Hokejové tréninky v Brně

Hokejové tréninky pro amatéry a hobby hokejisty. Naše akce jsou vhodné pro všechny úrovně od začátečníku, až přes zkušené hráče.