🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kam o víkendu s dětmi: Parním vlakem na trhy nebo do skanzenů za tradicemi

Vánoce se nezadržitelně blíží, proto se mnoho víkendových akcí věnuje především jim. Parním vlakem můžete na adventní trhy vyrazit třeba z Prahy na Křivoklát, mikulášská družina vás přivítá na cestě z Liberce do Křižan. Za tradicemi vyrazte do skanzenů v Zubrnicích či Příkazích, kde se můžete seznámit se zvyky našich předků.

Muzeum Babiččiny kočárky

Kočárky, panenky a ostatní hračky, které pamatují doby našich babiček, ale jenž neztratily svůj půvab a lesk. Takovou podívanou nabízí v pořadí již třetí stálá výstava Babiččiných kočárků.

Muzeum obce Jezernice aneb Co všechno odvál čas …

Malé obecní muzeum si dalo za cíl zachránit alespoň něco ze starých dochovaných věcí dříve, než tyto důkazy dob minulých nenávratně zmizí při modernizaci nemovitostí. Další motivací byla touha ukázat mladší generaci, jak se žilo v první polovině 20. století v Jezernici.

Funkční středověká pec na okraji Havlíčkova Brodu

Ačkoli existuje mnoho skleněných artefaktů ze středověku, žádná sklářská pec se z té doby nezachovala. Skláři tehdy cestovali za dřevem, a pokud došlo, přemístili se do jiného kraje.

Tipy na víkend: Na předvánoční závody či jógu nebo na den do podzemí

Pokud myslíte, že doba před Vánocemi přímo vybízí k obžerství, navštivte festival čokolády ve Znojmě. Pokud si naopak dáváte předsevzetí, že se chcete více hýbat, nečekejte na začátek roku a začněte na sobě pracovat už teď. Příležitost máte na závodech nebo třeba na předvánoční lekci jógy.

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.

Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Interiér zámku je veřejnosti nepřístupný.

Lichtenštejnský statek Nový dvůr u Lednice

Nový dvůr se nachází asi 3 km jižně od Lednice nedaleko Prostředního a Mlýnského rybníka. Leží na červené turistické trase mezi Lednicí a Valticemi a nejbližší vlaková zastávka Lednické rybníky je vzdálena jen 500 m. V současnosti slouží objekt k chovu koní a interiéry jsou nepřístupné veřejnosti.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása - o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře.

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli

Projížďka na loďce korytem řeky přímo pod náměstím nebo v úzké uličce lemované starými měšťanskými domy. Takový kousek italských Benátek bude v dohledné době nabízet i malé české městečko na Střední Moravě.

Rozhledna Bukovka

Zavítejte na novou rozhlednu Bukovka na Předním Bukovém kopci v obci Rapotín, jenž nabízí skvostný pohled na údolí Desné a hřeben Jeseníku. Otevřena je celoročně.

Krumlov Escape Game

Že únik je zbabělost? Před soudruhy z StB to však jinak nejde... Presumpce neviny se nenosí a Vám nic jiného, než číst mezi řádky a uniknout nezbývá!

Lednicko-valtický areál je už 20 let na seznamu UNESCO

Přesně 20 let uplyne 7. prosince od doby, kdy byl Lednicko-valtický areál zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oblast, která byla v 18. a 19. století rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku, se pokládá za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Nacházejí se zde například zámky Lednice a Valtice nebo jediný český minaret.

Místo, kde byl postřelen Král Šumavy, turistické trasy sice míjejí, je ale snadno k nalezení

Jedná se o lokalitu mezi obcemi Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. V květnu 1950 zde unikl legendární postřelený převaděč Kilián svým pronásledovatelům. Bizarní viklan Pivní hrnec je s tímto místem spojen stejně jako louka u Teplé Vltavy pod tímto pradávným strážním místem.

U mrtvých

Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a […].

Téměř rodinný advent prožijete na Hamousově statku ve Zbečně

Nenápadné stavení je Hamousův statek ve Zbečně u Křivoklátu. Ves pamatuje první Přemyslovce, hluboké hvozdy byly jejich loveckým revírem. Podobných statků bylo ve Středočeském kraji nepočítaně, téměř všechny potkala civilizační vlna přestaveb a modernizace.

Galerie města Přerov

Galerie města Přerova sídlí na Horním náměstí 1 v prostorách bývalé zámecké stolárny, přebudované v industriálním duchu do podoby moderní výstavní síně. Příjemné prostředí městské památkové zóny láká k návštěvě celého starobylého Horního náměstí.

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. Soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.

Pomocné technické prapory v Brandýse nad Labem – komunistické zločiny 50. let

Nová stálá výstava, která přibližuje nejtemnější stránky komunistického režimu v bývalém Československu, je umístěna v budově brandýského zámku a navazuje na výstavní projekt, který byl v Brandýse nad Labem umístěn od konce 90. let.

Muzeum vinařství Boršice

Muzeum vinařství v Boršicích představuje tři vinařské obce Slovácka - vinařský spolek BBP - Boršice, Buchlovice a Polešovice.

Tipy na víkend: Poslechněte si adventní koncert, poznejte zblízka víno

Blíží se druhý adventní víkend a s ním i příjemné adventní koncerty. Vyrazit na ně můžete například na Chateau Mcely, na zámek Kozel nebo Častolovice. Pokud jste z Brna nebo okolí, můžete zavítat na festival vín, který se koná v sobotu i v neděli.

Kam o víkendu s dětmi: Připojte se do čertovského průvodu, upečte si perníčky

Tento víkend nebude jiný než plný čertů a sladkých odměn. Hopsárium v Českých Budějovicích nabízí možnost pečení perníčků všech možných tvarů, zatímco pro statečné se na Vysočině chystá pochod čertů. Nebo s dětmi zajeďte do Velkého Týnce a probuďte v nich ducha Vánoc tím, že si připomenete zvyky a tradice na svátek svaté Barbory.

Vánoční menu na Ještědu: silvestrovský výstup na vrchol, kilometry sjezdovek

Je neuvěřitelné, že každý, kdo přijede do Liberce, neodolá, aby nenavštívil vrchol Ještědu. Nejde ani tak o občerstvení jako o nádherné výhledy do okolní krajiny. Ročně se na špičku vydá nejméně milión lidí. Turisté z celého světa se pokloní architektuře, ale mnozí se vydají především za sportem.

Laser Game Liberec

Hra probíhá ve speciálně upravené tmavé aréně se spoustou překážek a úkrytů.

Kostel sv. Jakuba Většího v Bukově

Dominantou malé obce Bukov je kostel sv. Jakuba Většího, jehož vznik se datuje k přelomu 13. a 14. století. Objekt byl mnohokrát přestavován a nejmladší částí je věž z roku 1857. V kostele se nachází gotický presbytář a oltář s barokními sochami. Sakristie a chrámová loď jsou mladšího data.

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Ačkoli téměř každý Čech pije pivo a má ho rád, málokdo ví, jak vlastně vzniká. Nově otevřený minipivovar Arnošt v Pardubicích má tedy za úkol nejen vývoj nových druhů piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale i organizování specializovaných vzdělávacích kurzů.

Obří skály

Velmi zvláštní a tajuplné místo, které se nachází mezi obcemi Horní Lipová a Ramzová v Jeseníkách, vzniklo údajně díky obru jménem Amík. Ten se vsadil s druhým obrem, kdo dál dohodí obrovský skalní blok. Amík bohužel prohrál, a tak v rozhořčení Obří skály rozsekl v půl.

Horní zámek Panenské Břežany

Severně od Prahy leží malá obec Panenské Břežany, která se proslavili zejména tím, že na místním dolním zámku pobýval říšský protektor Konstantin von Neurath, kterého v roce 1941 vystřídal Reinhard Heydrich se svou manželkou a čtyřmi dětmi.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Muzeum Trhová Kamenice

Nejstarší budova Trhové Kamenice nabízí zábavu jak pro děti, tak i dospělé. V budově bývalé fary u kostela sv. Filipa a Jakuba se nalézá muzeum, které odkrývá minulost skutečnou i pohádkou, neboť se do místního sklepení nastěhovala strašidla.

Zámek Paskov

Památkově chráněný zámecký areál v Paskově na Frýdecko-Místecku, ve kterém v minulosti působila onkologická léčebna, se po deseti letech dočká rekonstrukce. Turistům však sloužit nebude. Stane se středobodem města – sídlit zde bude městský úřad, knihovna i domov pro seniory.

Fara Malenice - farářova tajná komnata

Uprostřed vsi Malenice stojí na svahu pod kostelem svatého Jakuba opuštěná fara. Pan farář už v ní dávno nebydlí, zato se v ní nalézá jedna tajuplná komnata. Dáte hlavy dohromady a rozluštíte farářovo tajemství?

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.

Školní statek v Humpolci

Při návštěvě Školního statku v Humpolci narazíte kromě běžných hospodářských zvířat a koní také na ne úplně obvyklé živočichy v těchto krajích. Příjemnou procházku areálem si můžete zpříjemnit projížďkou na koni či v kočáře, který vás povozí celým městem.

Zámek Barchov

Zámek byl postaven neznámým architektem z okruhu F. M. Kaňky či J. B. Santiniho jako podélná jednopatrová budova se středním dvoupatrovým rizalitem, vrcholícím v trojúhelníkovém štítě. Hlavní průčelí je obráceno do zahrady.

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Chřibské vodopády

Chřibské vodopády jsou výjimečné tím, že voda v nich padá skutečně kolmo dolů a nedotýká se skály. Odborníci zařazují tyto vodopády k typu vodorovných vrstev, které se často vyskytují v tropických oblastech. Zde se vytvořily na horizontálně uložených, nestejnoměrně odolných pískovcových lavicích.

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

Kostel sv. Michaela v Maršíkově

Pozdně gotický roubený kostel sv. Michaela s renesančně řešeným interiérem kněžiště pochází z roku 1609. Roubený kostelík se nachází ve východní části obce Maršíkov a je nejstarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Později byla stavba barokně a rokokově upravena.

Kostel sv. Štěpána Kvilda

Když v roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících, byla zahájena stavba dřevěného kostela, jehož stěny byly pokryty šindelem.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský kláštera. Později byla románská stavba goticky upravena.

Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Schlesingerova kaple se nalézá ve Sněženkovém údolí nedaleko obce Lezník u Poličky. Spolku archaických nadšenců se podařilo obnovit křížovou cestu, která k ní kdysi vedla.

Městské středověké opevnění v Bechyni

Od jara 2017 bude moci každý, kdo zavítá do lázeňského města Bechyně, navštívit naučnou stezku, která spojuje jednotlivé části městského středověkého opevnění.

Obec Olešnice v Královehradeckém kraji

Na pomezí Královehradeckého, Pardubického a Středočeského kraje se nachází malebná obec Olešnice. První zmínky o ní spadají do roku 1393, kdy je označována jako Olessnicz.

Rozštípená skála

V 70. letech minulého století objevili tuto skálu amatérští horolezci a začali na ní trénovat. Dnes vábí díky svým 120 výstupům horolezce z celé republiky.

Černohorské vodopády

Černohorský potok protéká pod jihovýchodním úpatím Černé hory údolím Těsný důl, někdy také nazývaným Klauzový důl. Hluboké strmé údolí ukrývá mnoho vodopádů a kaskád na ortorulách a kvarcitech.

Kostel sv. Jindřicha v Petřvaldě

První zmínky o obci Petřvald pocházejí ze 14. století. O původním dřevěném kostelu jsou záznamy již z roku 1390. V polovině 17. století byl kostel, stejně jako naprostá většina věřících, luteránský. Později byl luteránům odňat a začal přestup věřících na katolickou víru.

Kostel svatého Wolfganga v Hnanicích

První písemný doklad o existenci obce Hnanice pochází z období 1200 až 1213, kdy sem přišlo sedm svobodných usedlíků a postavili si zde domy včetně malé kaple se sakristií a věží. Podle určitých pramenů sloužila tato obec jako shromaždiště rytířů křížových výprav do Svaté země.