🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Národní přírodní památka Borový

Jedna z nejpozoruhodnějších lokalit dokumentujících mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová, nedaleko Jeseníku. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, který trvá desítky milionů let.

Socha Krista na Olivetské hoře

Na Olivetské hoře mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi, nedaleko Hanušovic, stojí socha Krista. Ojedinělé klasicistní dílo z roku 1780 nechal na hoře postavit dědeček známého hudebního skladatele Franze Schuberta.

Srub Na Holém

V sedle (750 m n. M.), jímž prochází silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách, se nachází výjimečně zachovalý objekt těžkého opevnění, pěchotní srub R-S-74 "Na holém," který byl za Mnichovské krize zcela vybaven a vyzbrojen protitankovými kanóny a kulomety.

Křížový vrch v Hustopečích

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Kostel sv. Augustina v Sovinci s muzeem řádu německých rytířů ve věži

Ve stínu hradu Sovince stojí klasicistní kostel sv. Augustina z poloviny 19. století. Stavba má přitom své osobité kouzlo a díky své zachovalosti i slohové čistotě je považován za jednu z nejcennějších empírových staveb na Moravě. V jeho věži objevíte expozici o řádu německých rytířů.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. Zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Šumava se ponořila do zimní atmosféry, ocenili ji i běžkaři

Stromy ohýbající se pod tíhou sněhu, zaváté a místy zledovatělé silnice, první běžkaři. Tak o víkendu vypadaly šumavské kopce.

Pražský slum Na Slatinách má hororový nádech Hříšných lidí města pražského

Nouzová prvorepubliková kolonie téměř v centru Prahy, rámovaná Záběhlicemi, Strašnicemi a Michlí, je jakoby z jiného světa. Zřejmě má už doopravdy namále, po neustálých výhrůžkách o likvidaci. Lukrativní pozemky mají developeři dávno vyhlédnuté, existují i studie na zbudování třicetitisícového města.

Zahradní železnice Všechovice

Za nevšední zábavou se můžete vypravit k rodině Šatánkovým do Všechovic na Přerovsku. I přesto, že do Všechovic nikdy nedorazil žádný vlak, vesnicí se ozývá houkání lokomotiv a hlášení nádražního rozhlasu!

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Hydroelektrárna Nymburk

Jez s elektrárnou v Nymburce je součástí soustavy vodních děl na Labi, kterých je jen na území středních Čech 16. Labe, které hrálo významnou roli v opevnění středověkého města Nymburka, se začalo regulovat roku 1914.

Paraglidingové tandemové lety v v Tchořovicích

Nabízíme pocit z volného letu na tandemu. Jenom vy, vítr a volný prostor všude kolem vás. Zažijete pocit, který mají ptáci, když volně krouží nad krajinou a může se stát, že i nějakého ve vzduchu potkáme.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Keramika Satya Žihle

Modelování, točení na hrnčířském kruhu, dekorování, sochaření, glazování...

Zahradnictví u Kopřivů v Šebrově

Zahradnictví u Kopřivů v obci Šebrov není jen obyčejnou prodejnou květin, stromků a keřů. Během roku se zde pořádají zajímavé akce pro veřejnost a nejen dětem udělají radost zdejší veselá zvířátka.

Park Komenského ve Zlíně

Park Komenského se nachází u hlavní silnice v centru města vedle bývalé budovy knihovny F. Bartoše. Prostory parku, které nabízejí odpočinek i sportovní vyžití pro děti i dospělé, jsou součástí přístupových cest ke Kulturním a Universitním centru a Prioru.

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Pomník medvědům od Kolína

Pomník Medvědům od Kolína patří známým postavičkám z kresleného filmu „Potkali se u Kolína“ režiséra Břetislava Pojara z roku 1965. Autorem pomníku, který tvoří dva velké balvany a reliéf obou medvědů je kolínský výtvarník Pavel Rajdl. Nachází se u okraje lesoparku Borky na Zálabí.

Dřevěné sochy u Protržené přehrady

Cestu k Protržené přehradě na Bílé Desné v Jizerských horách lemují dřevěné sochy. Je jich 12 a věnovalo je sedm dárců, kteří sochy vydražili na minulých ročnících dřevosochání v Desné. Na sochy narazíte jak u přístupové cesty na přehradu směrem z Albrechtic, tak z Desné.

Kaple sv. Václava ve Vlčí u Chlumčan

V obci Vlčí naleznete pozoruhodnou kapli sv. Václava, která vás uchvátí svým exotickým vzhledem. Stavba z roku 1893 připomíná odkaz byzantské architektury, což podtrhuje i symetrická struktura zdiva výrazných barev.

Tipy na víkend: Svatý Martin láká na husu, Plzeň na čokoládu

V pátek přijde Martin na bílém koni. Kromě pravděpodobnosti prvního sněhu to ovšem znamená také tradiční svatomartinské slavnosti, které se konají na nejrůznějších místech republiky. Ochutnejte husy či mladá vína, pokud dostanete chuť spíše na sladší pochutiny, vyrazte do Plzně na festival čokolády.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou byl postaven v novogotickém slohu s prvky secese v letech 1908 až 13 podle projektu brněnského architekta Antonína Blažka (1874 – 1944). Uvnitř najdete vzácnou volně umístěnou sochu sv. Václava z 2. poloviny 17. století.

Zámek Písečné

Obec Písečné se rozkládá v krásné krajině jen několik kilometrů od hranic s Rakouskem. První zprávy o samotné obci, jejíž jméno vzniklo z povahy zdejší půdy, pocházejí z roku 1366.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si řemesla, vyrazte na průvod

Druhý listopadový víkend se odehrává ve znamení svatého Martina a tradičních řemesel. Bednářské řemeslo si vyzkoušejte v Plzni, v Lindavě zase to sklářské. Ke svatomartinským slavnostem se pojí také průvody se světýlky, na jeden takový se můžete vydat třeba do Blanska.

The Chamber escape Game - únikové hry v centru Ostravy

Pojďte si zahrát hlavní roli v napínavé detektivce, thrilleru, hororu nebo dobrodružném filmu. Zažijte vzrušení z řešení a překonávání nástrah, které na Vás čekají v našich tajemných místnostech.

Vrtule - svět her a poznání ve Valašském Meziříčí

Vrtule je místo pro zvídavé děti a dospělé. Můžete se zde pobavit u desítek společenských her či vyzkoušet svůj um u záludných hlavolamů. Naleznete zde velké postřehové hry, interaktivní expozici „Kdo neviděl, neuvěří“, obří „Krtkovo bludiště“ a novinkou je projekt „Evropou křížem krážem".

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.

Nymburská radnice - nejkrásnější městská radnice v ČR

Již poněkolikáté mohli hlasovat obyvatele České republiky v anketě o Nejkrásnější radnici či obecní úřad 2016 a o jejím vítězi už je rozhodnuto. Na prvním místě se v kategorii měst v konkurenci 35 krásných radnic umístila historická radnice města Nymburk.

Drážní cyklostezky na Hodonínsku

Na Hodonínsku mají dvě netradiční cyklostezky. Trend, který lze pozorovat v USA, Francii nebo Austrálii, se před několika lety dostal i do České republiky. Na místě zrušených železničních tratí vyrůstají cyklostezky jako houby po dešti.

Zámecký park Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Muzeum kostek Lega ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Starý židovský hřbitov na pražském Smíchově nabírá druhý dech

Starý židovský hřbitov na pražském Josefově je populární turistickou atrakcí. Oproti tomu ten v Radlicích na své objevení teprve čeká. Rozlohou je sice mnohem menší, ale díky svému zasazení na kraji lesa jím prostupuje mystická atmosféra. Dnes se sem návštěvníci mohou vypravit třeba v rámci vlastivědných procházek.

Keltský skanzen Nasavrky

Skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. Z 2. až 1. stol. Př. N. L. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Lesní pohybová stezka v Prysku u České Kamenice

Pohybová stezka v délce 2,5 km začíná u obecního úřadu Prysk a končí v centru Horního Prysku. Každých cca sto metů zde najdete sportovní fitness zastavení, kde se můžete protáhnout na nejrůznějších posilovacích strojích a hrazdách.

Prosecké skály na Praze 9

Přírodní památka Prosecké skály byla vyhlášena v roce 1968. Jedná se o pískovcové sály a systém podzemních prostor, vzniklých těžbou písku, kde nyní žije několik ohrožených druhů netopýrů. Oblíbená je zde také vyhlídka Emy Destinové a Vyhlídka Prosecké skály.

Hospoda Na konci světa

Hospoda Na konci světa se nachází v malebné vesničce Drahňovice v Posázavském regionu. Jedná se o klasickou hospodu v budově bývalé školy. Drahňovice obklopuje nádherná příroda.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Klášter v Plasích zve na prohlídky hodinové věže s hodinářem

Závěr návštěvnické sezóny v Klášteře v Plasích proběhne ve dnech 17. - 19. listopadu, kdy jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky věžního hodinového stroje.

Měšťanský pivovar v Poličce

Měšťanský Pivovar v Poličce má staletou historii. Budova dnešního pivovaru byla postavena v roce 1865. Pivo se zde vaří pivo z vlastní vody a žateckého chmele původní technologií podle receptů sládka Františka Bittnera.

Zábavní centrum Krokodýlek v Olomouci

Trampolíny, horolezeckou stěnu, lanové centrum, k tomu obrovský koráb s hlavolamy nebo bazén se šlapacími lodičkami - to vše se najdete v novém zábavním centru pro děti i rodiče v olomouckých Lazcích.

Selský domek v Kněždubě

Slovácké stavení se žudrem a modrou obrovnávkou pocházející z roku 1876. Je postavené z kotovice na kamenném základu, s dřevěnými stropy a modrými kuchyňskými kachlovými kamny, na kterých se dodnes dělají patenty a báleše. Domek je vybaven v selském stylu období přelomu 19. a 20. stol.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Skvostný zámek, historické městské centrum a mimořádné krematorium - to jsou také Pardubice

O pardubickém perníku kolují legendy, Jeníček s Mařenkou by se tu i s ježibabou zalkli. Nejslavnější kontinentální dostih znají i ti, kteří koně nerozeznají od krávy. K tomu hokej a světoznámý bouchací semtex. To jsou Pardubice ve zkratce. Nutno ale vypíchnout architekturu, ta je ve městě náramná.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.