🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel sv. Filipa Vápenná

Římskokatolický farní kostel svatého Filipa je klasicistní budova z let 1780 až 1781 s barokním mobiliářem a obrazovou výzdobou Aloise Baucha z Vidnavy. Hned u kostela se nachází starý hřbitov obehnaný kamennou zdí.

Kostel sv. Barbory Příseka

Stavba, která vznikla na přelomu 13. a 14. století, byla zasvěcena svaté Barboře, patronce všech horníků. Jádro kostela je ranně gotické, ale mohutná hranolová věž pochází až z roku 1852.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku

Barokní kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku pochází z počátku 18. století. Kněžiště, které dnes slouží jako sakristie, jako jediné přežilo řádění uherských vojáků v 15. století a nese tak prvky gotiky. Kostel byl v roce 1958 zapsán na seznam kulturních památek.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně

Původní kostel s pěti obloukovými okny na podélné straně byl postaven na místě pohanského chrámu. Dnes jej připomíná jen obecní razítko z roku 1705, na němž je vyobrazena tato stavba.

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Významné mariánské poutní místo založil roku 1684 Julius Sasko-Lauenburský, stavbu dokončila roku 1723 jeho dcera Anna Marie Toskánská. Stavba kolem dvou nádvoří zahrnuje kostel, zvonici, arciděkanství, tříramenný ambit se sedmi kaplemi a hřbitov. Kostel je dílem Gulia a Octavia Broggiů.

Futuristická Koule v Liberci – socha, která odráží své okolí

Futuristická Koule nejen zrcadlí okolní objekty, ale jakmile se na město snese tma, probudí se v jejím nitru nečekaně tajemné moře světla, které vyzařuje také do okolí.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

Preclíkova vlajka na Klárově

Na pražském Klárově „vlaje“ barevná bronzová socha české vlajky od Vladimíra Preclíka, která představuje pomník druhého odboje.

Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore - Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Šifrovací hry v Havlíčkově Brodě

Vaše dobrodružství v ulicích Havlíčkova Brodu může začít!

Segway Tours v Olomouci

Nabízíme zážitkové a poznávací projížďky městem se zkušeným průvodcem. Vyzkoušejte adrenalinový zážitek na dvou kolech.

V Hostivaři, na asi nejmenším náměstí světa, je možná ukrytý královský poklad

Minipláceček na břehu Botiče v pražské Hostivaři nese jméno Kozinovo náměstí. Jenže se táhne podle potoka, takže je to vlastně ulice pojmenovaná po Janu Sladkém-Kozinovi, který vyhrožoval Lomikarovi božím soudem. Tady má být zakopán poklad krále Vladislava II. Jenže je to asi legenda, i když...

Zážitek ve virtuální realitě

Můžete si přijít zahrát různožánrové hry od mimozemských stříleček po multiplayerové strategie. Virtuální realita se pronajímá za 150 Kč na 15 minut něčeho nezapomenutelného!

Tipy na víkend: Přivítejte advent nebo hodujte na posvícení

První adventní víkend je tu. S jeho úderem začínají na mnoha místech také adventní trhy se slavnostním rozsvěcením vánočního stromu. Na ten největší v Česku se jako tradičně můžete jít podívat na Staroměstské náměstí v Praze. Na své si přijdou hlavně milovníci gastronomických pochoutek, ale i ti, kteří hledají nějaký originální ruční dárek.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si ozdoby, vyrazte na snowboard nebo brusle

Pomalu nastává vánoční období, proto přišel čas vyrobit si třeba ozdobičky na stromek. S dětmi si je můžete vytvořit například v liberecké iQlandii netradiční 3D technologií, nebo na zámku ve Ždáru nad Sázavou. V Olomouci můžete vytáhnout brusle a vydat se na veřejné kluziště, v Praze můžete překvapivě vyrazit na snowboard.

Workshop na tvorbu z palet

Také vás už dostihl fenomén současti v podobě paletového nábytku? Toužíte mít doma nějaký originální kousek, který se nikdy neokouká? Zároveň však máte tak trochu strach se do jeho výroby pustit úplně sami a bez pomoci odborníka? Pak je náš kurz výroby paletového nábytku určen právě pro vás!

Nejznámější pražský ostrov dostal jméno po manželce arcivévody, pro Pražany zůstal Žofínem dodnes

Třináct existujících a devět zaniklých, to jsou počty pražských vltavských ostrovů, neodmyslitelné součásti řeky. Mají svoji zajímavou historii i památky a na rozdíl od centra Prahy nebývají přelidněné. Nabízejí i neopakovatelné pohledy na naši metropoli, kdy lze z jednoho místa obdivovat oba břehy.

Konojedské bochníky

Konojedské bochníky jsou vlastně bývalým kamenolomem. Jedná se o protáhlý, zalesněný masiv, který je zbytkem několika lávových proudů s unikátní ukázku sloupcové odlučnosti čediče. Na území se vyskytují kriticky ohrožené rostliny, a proto území bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou.

Kaple sv. Rodiny v Odrách s raně barokní malbou

Kaple svaté Rodiny z roku 1719 byla postavena v barokním slohu, nemusela ale sloužit jako hřbitovní kaple, ale jako protestantský kostel. Původně se ale jednalo o dřevěnou, roubenou stavbu nakonec i obezděnou.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

Starý židovský hřbitov na pražském Smíchově

Starý židovský hřbitov na Smíchově, kterému se někdy také říká Starý radlický, vznikl po otevření pražského ghetta, když se židé začali kolem roku 1787 stěhovat na předměstí. S příchodem na Smíchov bylo nutné založit také hřbitov.

Vila Anny a Vítězslava Hornových v Jihlavě

Vila v ulici Jana Masaryka vedle grafické školy pochází ze začátku minulého století. V architektonickém pojetí se zde snoubí prvky funkcionalismu ještě s klasickým pojetím architektury, jemuž se autor, brněnský architekt Bohumír František Antonín Čermák, vyškolil ve vídeňském ateliéru Otto Wagnera.

Vila Bedřicha Zvacha v Jihlavě

Vilu v Jiráskově ulici, hned vedle autobusového nádraží staví odborníci do první architektonické ligy. Objevila se v seriálu Šumná města i v projektu Slavné vily. Pochází z poloviny dvacátých let minulého století a byla postavena pro přednostu kanceláře Krajského soudu v Jihlavě Bedřicha Zvacha.

Důl Alexander v Ostravě – hornické Versailles

Důl Alexander je někdejší hlubinné černouhelné dílo, které se nachází v Ostravě, místní části Kunčičky. Po ukončení těžby zůstaly zachovány těžní věže a část provozních objektů a bývalý důl byl prohlášen za kulturní památku. Důl Alexander patřil mezi doly Severní dráhy Ferdinandovy (SDF).

Ukrylo francouzské vojsko pod Hazmburkem poklad?

Černá a Bílá věž na vrcholu kopce Klapý, zbytky mocného hradu pánů Zajíců, pojmenovaného Hazmburk, se možná tyčí nad pokladem. V podhradí ho údajně mělo zakopat francouzské vojsko generála Napoleona po porážce v Rusku. Z kdysi pyšné Velké armády toho moc nezbylo - a že by cennosti dovlekli až sem?

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Chaloupka U Červené jámy v Krušných Horách

Občerstvení u Červené jámy se nachází na krásném místě Krušných hor, na přední Hřebečné v blízkosti gigantické důlní propadliny Červená jáma. Pohádkově vyhlížející chaloupka, postavenou ze dřeva a hlíny, najdete na místě bývalého hostince, kudy už v minulosti vedly hlavní turistické trasy.

Turistická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století

V rámci přeshraničního projektu „Liberec/Žitava – zapomenuté památky“ vybralo město Liberec 27 významných sochařských děl z období 60. – 80. let 20. století, na jejichž základě vznikly dvě trasy, které si můžete projít a objevit tak nevšední sochařská díla, na něž se v průběhu času pozapomnělo.

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Síň slávy Závodu míru v Terezíně

V sousedství císařské expozice v Terezíně vznikají síně slávy Závodu míru a Závodu míru juniorů. První zastřešuje Český svaz cyklistiky, druhou Cyklistický klub Slavoje Terezín, který zde bude mít i svou kancelář.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Nemanželské dítě hraběnky, sebevražda zlodějíčka - Hrubý Rohozec má poutavou historii

Hrubý Rohozec u Turnova není extra architektonický klenot, ale zasazen do hezkého parku je přímo nabit zajímavou historií. Někam přijdete, zdálky se to tváří jako klenotnice světa a uvnitř čeká pár exponátů. U Rohozce je tomu opačně, klenot Českého ráje ještě není doceněn.

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

K čemu mohla na Šumavě sloužit podivná kamenná stavba?

Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.

Podzemní kryt Folimanka v Praze pod Karlovem

Jednou za měsíc si můžete prohlédnout labyrint chodeb a místnůstek s technickým zázemím v podzemním krytu Folimanka. Bunkr je volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Kryt byl vybudován v období studené války.

Úniková hra Velké Losiny

Zvládnete se dostat ven v časovém limitu 60 minut? Interaktivní úniková hra pro všechny.

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Československá obec legionářská otevřela v Josefově expozici nazvanou Cesta legionáře 2, která představuje osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje. Spousta zajímavých fotografií, velké množství uniforem a zbraní nabízí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče.

Rodinné muzeum hraček v Nýřanech

Co v muzeu objevíte? Je zaměřené především na sbírku historických předmětů. A jak název napovídá, jedná se o zejména o hračky, se kterými si hráli naši rodiče, prarodiče a další generace. Prohlédnout si můžete unikátní sbírku panenek, medvídků nebo kočárků.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si vlastní mapu nebo ochutnejte sladký med

U příležitosti státního svátku můžete s dětmi vyrazit na několik akcí, které se v ten den konají. V pražském Poštovním muzeu si vyrobte vlastní mapy, na zámku Loučeň se od čtvrtka konají speciální retroprohlídky. Těšit se můžete na sladký a voňavý Den medu v Litomyšli, kde se možná nejen děti dozví spoustu informací o včelách.

Zámek Nesovice

Nové Zámky u Nesovic jsou bezesporu výraznou dominantou obce, ale i cenným představitelem italské renesance v České republice. Jeho obhlídka zvenčí spojená s jarní či podzimní procházkou okolní hezkou krajinou bude pro většinu turistů zajisté příjemným zážitkem.

Hrad Vysoký Chlumec

Vysoký kopec korunovaný ranně gotickým hradem Vysoký Chlumec je dominantou Sedlčanska. Stejnojmenná obec se nachází přibližně 8 km jihozápadně od Sedlčan. V podhradí se nalézá známý Lobkowiczký pivovar založený v roce 1466.

Tipy na víkend: Zavítejte do nočních divadel, oslavte 27 let svobody

Třetí listopadový víkend bude pro mnohé prodloužený díky čtvrtečnímu státnímu svátku. I v tento den je připravena spousta akcí, v Praze třeba Festival svobody, který přinese řadu přednášek či kulturních akcí. Mimo to se v sobotu koná tradiční Noc divadel. Vypravit se můžete také na závěrečný závod běžeckého seriálu RunTour nebo na festival severských filmů.

Skiareál Mezivodí v Beskydech

Lyžařský areál Ski Mezivodí se nachází v nadmořské výšce 602 - 712 m n.m. V obci Bílá - Mezivodí, v malebné krajině Moravskoslezských Beskyd při soutoku říček Bílá Ostravice a Lučovec, blízko hranic se Slovenskem.