Články na téma Jeskyně

Jeskyně Spálený mlýn

Pískovcovou jeskyni s názvem Spálený mlýn najdete v údolí Strenického potoka.

Jeskyně Suchý mlýn

Severovýchodně od Nosálova, poblíž Strenického potoka, je důl zvaný Suchý mlýn,.

Jeskyně Cikánský kámen

Přírodně vyhloubená jeskyně, která pravděpodobně sloužila k přenocování pocestných po cestě do Žitavy, nese název Cikánský kámen.

Propast Malá Macocha

Známá jeskyně Macocha má svou malou sestru, která je známá pod názvem Malá Macocha a najdete ji nedaleko Babic nad Svitavou.

Na procházku Českým krasem. K Aksamitově bráně na Zlatém koni

Český kras. Za pár písmeny se skrývá území plné přírodní krásy, na povrchu i v podzemí. Vypravit se můžete například na vrch Zlatý kůň nedaleko Berouna, jenž skrývá ve svém nitru hojně navštěvované Koněpruské jeskyně. Nyní je přístup k nim v rozsáhlé rekonstrukci, buduje se i nové návštěvnické centrum. Okolí je turisticky velmi frekventované, vede tudy několik naučných stezek.

Za lupičem Klemperou do jeskyně romantického Kokořínska

Jednou z turisticky hojně navštěvovaných oblastí Česka je Kokořínsko. Je vhodné jak pro pěší, tak i pro cykloturistiku, bez kola se ale dostanete do nitra pískovcových roklí, v nichž se skrývají bizarní skalní útvary. Nejznámější jsou Pokličky, které jsou symbolem Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj.

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniká u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2022.

Jeskyně Kočár

Na úpatí svahu Ortel u Sloupu v Čechách, na jejím západním svahu, najdete jeskyni s příznačným názvem Kočár.

Studánka Panny Marie Lurdské v bývalé obci Cetviny

Zázračná voda vyvěrá v kamenné jeskyňce vedle Jeskynní kaple z roku 1892, která je posledním zastavením křížové cesty, obnovené v letech 2001-2004 péčí Lesů ČR, lesní správy Kaplice.

Tichá krása lomu Kobyla v Českém krasu

Český kras je jednou z nejnavštěvovanějších tuzemských lokalit. Je tu co k vidění, ať se jedná o údolí Berounky od Srbska k Berounu, oblast Svatého Jana pod Skalou, lomů Velké a Malé Ameriky a Mexika, ale také návrší Zlatý kůň s Koněpruskými jeskyněmi.

Otevírají se i jeskyně, lidí na prohlídce ale bude méně

Turistům se od čtvrtka po zmírnění vládních opatření proti šíření koronaviru otevírají i jinak běžně zpřístupněné jeskyně, a to podle otevírací doby. Omezený ale bude počet lidí ve skupině. V tiskové zprávě to uvedl Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR. Jeskyně se pro návštěvníky uzavřely od 12. října.

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír

Krásnou vyhlídku objevíte nad skalním převisem Padouška nedaleko vesnice Hluboké u vodní nádrže Vír. Místo je odlehlé, stranou hlavních turistických tras, ale krásný výhled stojí za to. Uvidíte odtud Vírskou přehradu v místech, kde stávala dnes zatopená obec Chudobín.

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.