Články na téma Jeskyně

Přírodní rezervace Apolena

Přírodní rezervace se nachází u obce Troskovice a hlavním zájmem ochrany je skalní masiv a samostatné věže z měkčího pískovce. Mezi skalami leží puklinová jeskyně Sklepy, nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj, která je zimovištěm netopýrů. Z důvodu ochrany oblasti je do odvolání uzavřena.

Přírodní památka Ondříkovický pseudokrasový systém

Součástí přírodní památky v údolí Vazoveckého potoka jsou čtyři části, kterými jsou jeskyně Bartošova pec, Ondříkovický ponor, Ponor u Roudného a Ondříkovické propadání.

Jeskyně Wernerovka u Dubé

Jeskyni Wernerovku najdete pod vrchem Nedvězí nedaleko Dubé na Českolipsku.

Venkovské zemědělské muzeum v Srbské Kamenici

Srbská Kamenice na Děčínsku se pyšní zvláštním muzeem. Netradiční je svým umístěním v pískovcové jeskyni. Nese název Venkovské zemědělské muzeum a nachází se na trase naučné stezky, která vsí prochází.

Zřícenina kaple na Kokořínsku připomíná místo spiknutí poddaných a podlé vraždy

Temná loupežnická jeskyně, vytesaná kaple nebo had, ale i místo činu dávné vraždy jednoho hraběte, kterého neměli rádi jeho poddaní. I tak by se dal popsat výlet podzimním lesem na Kokořínsku.

Jeskyně Psí kostel u Mimoně

Psí kostel, zvaný též Husův kostel, patří k našim nejzajímavějším jeskyním. Malebná, ale málo známá oblast mezi Máchovým jezerem a Ploučnicí se dnes nazývá Polomené hory.

Malá a Velká Cikánská jeskyně u Sloupu v Čechách

Velká a Malá Cikánská jeskyně se nachází v údolí zvaném Cikánský důl nedaleko Sloupu v Čechách.

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Skalní město Kunratické Švýcarsko

Malé skalní město s názvem Kunratické Švýcarsko můžete navštívit u Cvikova nedaleko České Lípy. Při procházce potkáte skalní kapli vytesanou do pískovce, jeskyni Waltro, skalní suk Vějíř či výletní místo Körnerova výšina.

Poutní Křtiny s pomalovanými lebkami a popravení lidé v Býčí skále, magická místa Moravy

Dělí je od sebe několik kilometrů a tisíce let. Jeskyně Býčí skála je spojována s pravěkými i středověkými rituály, zdá se, že i v šeru věků krvavými. Ke krvavým obřadům putovali do nitra krasové jeskyně lidí z mnohakilometrových vzdáleností. Křtiny jsou o víře a pokoře, přesto tajemné.

Jeskyně Tvarožné díry

Tvarožné díry jsou nejdéle známou jeskyní krasové oblasti Králického Sněžníku. První zmínky o nich pocházejí již z konce 17. století. Podle pověsti si zde zlatokopové ukládali nářadí.

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.