Hukvaldy

Nové lákadlo na Hukvaldech, hrad zpřístupní renesanční palác

O prostory renesančního Khuenova paláce se od soboty rozšíří prostory hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku, který patří k největším na Moravě. Dosud mohli lidé jen na nádvoří, které palác z jedné strany ohraničuje.

Nedobytné Hukvaldy zlikvidoval blesk, požár a biskup, který je rozprodal

Houkání víl houkalek za nocí stojí údajně za názvem jednoho z nejstarších a největších panských sídel na Moravě. Víly lákaly pocestné k tancování, ale nikoho neutancovaly.

Přehrada Větřkovice

Přehrada ve Větřkovicích slouží jako zásobárna vody společnosti Tatra Trucks a místní lidé ji využívají k letnímu osvěžení i vodním sportům. Přehrada leží v pěkném prostředí v údolí mezi Kopřivnicí a obcí Hukvaldy.

Kam o víkendu s dětmi: Za strašidly, na lidový jarmark nebo hrát deskovky

Blíží se Halloween a dušičky. Na mnoha místech už začínají duchové a strašidla vylézat z podsvětí a vy se s nimi můžete setkat třeba v pražském Kunratickém lese nebo na zámku v Nelahozevsi či hradě Hukvaldy. O víkendu se koná také celá řada řemeslných jarmarků. A v Praze proběhne i největší svátek milovníků deskových a karetních her Deskohraní.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Vodní mlýn v Hukvaldech

Mlýn se nachází v místní části Dolní Sklenov. V roce 1936 byl zrekonstruován mlynářem Josefem Ondříčkem,který se po druhé světové válce stal čestným občanem Hukvald.

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald.

Přírodní amfiteátr v Hukvaldech

V hradní oboře, v místech s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí v rámci Janáčkova hudebního Lašska jako koncertní pódium letní amfiteátr.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz.

Stezka v Hukvaldech provede místy, kde chodil Janáček

V Hukvaldech na Frýdecko-Místecku začala fungovat nová naučná stezka nazvaná Leoš Janáček očima dětí. Přes osm kilometrů dlouhá trasa s devíti zastaveními provede návštěvníky Hukvald místy, kudy známý hudební skladatel chodíval. Informovali o tom spoluautoři projektu Drahoslav Koval a Petr Kuča.

Tipy na víkend: Pohlédněte dalekohledem na noční oblohu, odhalte tajemství kávy

Čeká vás víkend plný hudby, dobrého jídla a pití, bujaré zábavy, sportu i pasivního odpočinku. Romantické duše ocení například pozorování noční oblohy na hradu Hukvaldy, milovníci kávy se zase rádi zúčastní plzeňské besedy. Skvěle vás pak v parném dni osvěží návštěva koupaliště ve Slavkově nebo koštování piva na některém pivobraní.