Články na téma Hrady

Petr Vok by se asi divil, jakým klenotem zůstal hrad Helfenburk

Když v roce 1593 poslední Rožmberk Petr Vok prodával Prachaticím hrad Helfenburk, vypadalo to, že dva významné historické záznamy právě píší své poslední kapitoly. Zatímco rod Rožmberků skutečně dospěl do cíle, hrad i 419 let poté žije – a nejen to.

Nový hrad v Horních Věstonicích

Nový hrad u Horních Věstonic (též Neuhaus) stával jihovýchodně od obce Horní Věstonice v katastrálním území Klentnice. Jeho funkcí bylo střežit cestu do Rakous, která u Mušova vedla přes Dyji, a také sloužil jako opěrný bod proti Lichtenštejnům.

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století pochází jádro hradu, vymezené mohutnou plášťovou zdí, která má půdorys kruhové výseče.

Nedobytný hrad Hazmburk na čedičové skále dál střeží poklady

Pověst měl odjakživa výbornou. Protože co víc může hradu prospět, než když se o něm tvrdí, že je nedobytný? A tento vskutku nedobytný byl, ani husité v jeho případě neuspěli. Byl považován za cosi jako mimořádně bezpečný sejf, takže kdysi ukrýval i poklady z kostelů na Pražském hradě. Řeč je o Hazmburku.

Silueta Kunětické hory už z dálky zve k návštěvě hradu

Kunětická hora je charakteristickou dominantou východočeského Polabí vzniklou třetihorní činností země. Díky své siluetě a monumentálnímu postavení v krajině byla osídlena již v období pravěku.

Farmapark Muchomůrka v Krkonoších

Farmapark Muchomůrka se nachází v krásném krkonošském prostředí mezi Janskými Lázněmi a Svobodou n. Úpou, s výhledem na Černou horu. Je to místo, kde najdete přírodní herní prvky, hrad z balíků slámy, houpačky, indiánský tenis, kroket, ohniště na opékání buřtů, klády, trávu, stromy, zvířátka atd.

Tajemství středověké kuchyně odhalí Červený Újezd

Z pohledu dnešního způsobu života vařili naši předci už před mnoha stoletími velmi moderně – kdo neměl to štěstí, aby se narodil bohatý, musel obdělávat pole, sbírat lesní plody, prostě si shánět obživu a na nějaké dlouhé vyvařování nebyl čas. Chleba se pekl jednou za dva týdny, jedly se kaše, maso jen ve svátek. Jaké suroviny a postupy při vaření používali lidé od středověku, ukazuje na hradě Červený Újezd ve středních Čechách Lubomír Teprt.

Nejhezčí sloup na světě je Sloup v Čechách

Když to na vás někde opravdu padne, uchvátí vás krása, oněmíte nádherou viděného, tak vězte, může za to genius loci – duch místa. Skalní hrad s poustevnou ve Sloupu je typickou ukázkou úsloví. Budete se sem vracet, aniž se ho dosyta nabažíte.

Ohňostroje rozzáří oblohu nad centrem Brna i nad přehradou

Již patnáctým rokem se v Brně uskuteční soutěžní ohňostrojná přehlídka Starobrno - Ignis Brunensis. První z ohňostrojů rozzáří oblohu v pátek 25. května nad Masarykovou čtvrtí, finální bude odpálen nad brněnskou dominantou, hradem Špilberkem, v pátek 8. června.

V rámci brněnské Muzejní noci se otevřou brány také na hradě Špilberku

Seznámit se s historií ohňostrojů či města, nakouknout do podzemního vězení nebo si prohlédnout osvícené noční Brno z rozhledny. Nejen to, ale také například šermířská vystoupení čekají na návštěvníky při Muzejní noci 19. května na hradě Špilberku.

Do Bystrce nejen za plavbou lodí po Brněnské přehradě

Letošní rok se mohou opět návštěvníci Brněnské přehrady svézt loděmi Dopravního podniku města Brna a spojit tak například návštěvu brněnské zoologické zahrady s hradem Veveří. Lákavá je také romantická procházka Veversko-bítešským údolím Bílého potoka.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Hrad Návarov - strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Starý japonský meč je nově k vidění na hradu a zámku v Horšovském Týně

Samurajský meč - katana je nově k vidění na jednom z prohlídkových okruhů Státního hradu a zámku Horšovský Týn.

Kam na Velikonoce 2012 v Praze a okolí: Zajděte na dráhu Bobovka nebo knížecí hrady

Svátky jara jsou tu a přinášejí možnost vyrazit na zajímavé akce v metropoli i okolí. Většina hradů, muzeí a dalších institucí si pro návštěvníky připravila doprovodný program s velikonoční tématikou. Zdroj: youtube.com Přímo v Praze se slaví především na Staroměstském a Václavském náměstí. Až do patnáctého dubna probíhají oblíbené Velikonoční trhy. Sami pořadatelé nazvali letošní [...].