Články na téma Hrady

Netopýři na hradě Šelmberk

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny a na podzim se zde lze setkat s netopýry ušatými tváří v tvář.

Kam o víkendu s dětmi: Rozlučte se se školou, vyzkoušejte si řemesla

Děti se mohou radovat, konečně jim nastává doba prázdnin. Na mnoha místech po Česku jsou u této příležitosti nachystány odměny v podobě sníženého vstupného za dobré vysvědčení. Například do pražské zoo mohou za korunu všichni, kdo mají jedničky z přírodovědných předmětů. O víkendu poté můžete vyrazit na hrady či jarmarky a vyzkoušet si tradiční lidová řemesla.

29. 6. 2017, 14:06 · Novinky.cz · Praha, okolí Prahy · Tipy na výlety, Hrady · více »

Odvážlivci mohou přespat v kasematech na Špilberku

Muzeum města Brna pořádá pro otrlé a nenáročné nocležníky další ročník nocování v kasematech na hradě Špilberku. Akce se uskuteční poprvé v sobotu 1. července, následně v sobotu 5. srpna a naposledy v pátek 15. září, vždy v době od 22 do 07 hodin.

Rytíři i princezny jdou do boje. O turisty

Rytířská klání, kostýmované prohlídky, romantika při svíčkách, taneční vystoupení, historické jarmarky, koncerty, výstavy. Památky se snaží nalákat turisty, státní hrady a zámky v Plzeňském kraji proto připravily na léto široké spektrum nejrůznějších akcí.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Transbordér pod hradem Hamrštejnem

Přímo pod zříceninou gotického hradu Hamrštejn převáží turisty unikátní transbordér – samoobslužný kabinkový mostní přepravník, který nahradil starou kovovou lávku přes Lužickou Nisu. Transbordér přes řeku Nisu je jediný v ČR a druhý v Evropě.

Hrad Lichnice má novou vyhlídku

Hrad Lichnice na Chrudimsku má po dvou dekádách znovu vyhlídku. Točitá rozhledna se jmenuje Milada po kruté hradní panně. Rozhledna stála 1,7 miliónu korun a zaplatily ji obce z regionu. Řekl to starosta Třemošnice Miroslav Bubeník.

Proč se na hradu Rýzmberk zjevuje temný přízrak?

Hrad Rýzmberk na Domažlicku je opředen řadou pověstí. Podle jedné z nich jednou za rok vstává z hrobu dívka, která drží v ruce rudé jablko.

Kam o víkendu s dětmi: Přeneste se do středověku, vytvořte si šperky

Tento víkend potěší všechny, kteří mají rádi historické akce. Za rytíři a spanilými princeznami se můžete vydat hned na několik míst v naší zemi - do Slaného nebo na hrady Házmburk či Helfštýn. S dětmi se můžete také vypravit na pohádkovou cestu nebo si vytvořit nějaký šperk na jarmarku ve Volyni.

Karlštejn byl po obléhání husity asi nejsmrdutějším hradem široko daleko

Hrad, kterým se nyní pyšníme jako jedním z nejznamenitějších v zemi, má v minulosti páchnoucí a potupnou událost. V bouřlivých husitských dobách byl v rukou příznivců císaře Zikmunda, úhlavního nepřítele kalicha. Pevnost oblehla v roce 1422 vojska pražanů a pomohla si smrdutou biologickou zbraní.

Ve Znojmě mají nové pivovarské muzeum

Areál nejbližšího okolí historického znojemského hradu má novou atrakci. Město zde za víc než pět miliónů vybudovalo expozici znojemského pivovarnictví. Nachází se ve varně bývalého pivovaru Hostan, který ukončil svou činnost v roce 2009. Pro návštěvníky je expozice otevřená od soboty.

Na zámku v Buchlovicích se „upekla“ předehra k první světové válce

Když začal před rokem 1770 hrabě Jan Dětřich Petřvaldský se stavbou buchlovického zámku určeného jako dar manželce Anežce Eleonoře Collona, netušil, čemu vila poslouží. Zámek nechal postavit, protože jeho jižanské krásce byla na kamenném hradu Buchlově zima.

Z chátrajícího moravského Šternberku vzniklo luxusní romantické sídlo

Donedávna se říkalo Český a Moravský Šternberk, to aby se hrady založené stejným majitelem odlišily. Z moravského zůstal jen Šternberk, objekt půvabný, sbírek plný. Přesto bývá jeho přestavba některými odborníky označována za necitlivou, ale návštěvníkům se líbí jak hrad, tak i přilehlý park.