Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Hluboký

Zřícenina hradu Hluboký se nachází v údolí řeky Bystřice, u Hrubé Vody na Olomoucku. Jeho vznik se datuje do druhé poloviny 14. století. Tehdy jej měl založit olomoucký biskup Jan Volek jako svůj soukromý hrad.

Zřícenina hradu Čejchanov

Hrad Čejchanov, původně zvaný jen Hrádek, se poprvé připomíná roku 1318. Jeho zbytky lze nalézt nad levým břehem Sázavy u Komorního Hrádku.

Zřícenina hradu Levnov

Zříceninu hradu Levnov, jinak také zvanou Ketkovský hrad, naleznete na skalním ostrovu v přírodním parku Oslava.

Přírodní rezervace Roštýnská obora

V okolí hradu Roštejn a západně od něj, asi 2 km severně od obce Doupě v Jihlavských vrších, se nachází přírodní rezervace s rozsáhlým komplexem bučin, které jsou pozůstatkem bývalé Roštejnské obory.

Roštejnská obora

Bývalá panská Roštejnská obora byla založena majiteli telčského panství nejpozději ve druhé polovině 16. století kolem centrálně položeného původně strážního hradu Roštejna. V roce 2006 byla část obory obnovena.

Hradní kaple – skvost štaufské gotiky v Chebu

Patrová kaple zasvěcená sv. Erhardovi a sv. Uršule je ozdobou chebského hradu. S její výstavbou se započalo ke konci 12. století, a to v prostoru zrušeného slovanského pohřebiště. Kaple náleží k nejpozoruhodnějším dílům rané gotiky ve střední Evropě.

Zřícenina hradu Holoubek

Hrad Holoubek byl postaven ve 14. století na vyvýšenině nad nynější vodní nádrží Dalešice. V polovině 15. století hrad zpustl a do dnešních dnů z něj zůstaly jen zbytky hradebních zdí a věže.

Romantický hrad jen kousek za hranicemi. Stopy na něm zanechal i největší Čech

Žitavské hory v Sasku lákají nejen na procházky do přírody, ale také k návštěvě dominanty tyčící se nad městečkem Oybin. Na skalním masivu tu stojí zřícenina hradu a kláštera. Ač jde o pozůstatky bývalého opevnění, nečekejte žádné rozvaliny. Místní se už tři desítky let snaží místo spojené s Karlem IV. Sanovat a rekonstruovat. Na prohlídku místa vás vezmeme ve videoreportáži.

Pěší lávka ve Zbořeném Kostelci přes řeku Sázavu

Visutá lávka ve Zbořeném Kostelci spojuje pravý a levý břeh Sázavy. Vede z města ke stejnojmennému hradu. Její pomocí se dostanete k autobusové zastávce anebo k výchozímu bodu cesty na hrad.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Neznámá česká zřícenina ukrývá fascinující úkaz. Temného rytíře předpovídajícího počasí

V Českém ráji, jen pár kilometrů od Turnova, leží na okraji Klokočských skal zřícenina romantického skalního hradu Rotštejn. Vyniká nejen umístěním u jedinečného skalního města, ale také iniciativou, s níž vychází vstříc návštěvníkům se smyslovým postižením. Nezapomíná ani na děti a zvířecí mazlíčky. Navíc se může pochlubit černým rytířem, který spolehlivě předpovídá počasí. Což je ve skalách lákajících blesky ceněno nad zlato.

Okno na Kašperk – fotopoint s výhledem na hrad

Originální fotku z výletu na hrad Kašperk pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno“. Ze správného úhlu je z něj výhled na ikonický šumavský hrad.

Dívčí Kámen: Hrad postavený z lásky

Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.