Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Malý kostel na Domažlicku je ve skutečnosti evropský architektonický unikát

Čečovice leží v domažlickém okrese nedaleko Horšovského Týna a málokdo o nich slyšel. Žije tu přes sto obyvatel a asi byste tu nehledali nic výjimečného. Jenže ono „výjimečno“ tu stojí uprostřed obce a vysloužilo si status národní kulturní památky. Laikovi se určitě líbí, odborníci, historici i památkáři žasnou. Ojedinělá stavba zasvěcená svatému Mikuláši nemá na našem území obdoby. Zvenku je zajímavá, ale to hlavní se skrývá uvnitř.

Lesopark v areálu Centra Klášter

Lesopark je středobodem areálu, ve kterém se nachází relaxační zóna pro klienty sociálních služeb Života bez bariér. Prostor však využívá i široká veřejnost například v rámci akcí komunitního centra.

Nový zámek Chodová Planá

Zámek byl postaven na počátku 20. století za hraběte Hanse Ernsta von Berchem–Haimhausena podle projektu vídeňského architekta R. Feldscharka. Zámek je kvalitním a slohově čistým příkladem pseudobaroka. Kolem se rozkládá anglický park.

Nádraží Plzeň-Jižní Předměstí

Druhé nejfrekventovanější nádraží v Plzni je to na Jižním Předměstí. Novorenesanční budova začala na podzim 2024 procházet rekonstrukcí.

Kostel Narození Panny Marie v Mrtníku

V osadě Mrtník stojí velmi půvabný kostel s mansardovou šindelovou střechou, zřízený v roce 1352 na místě původní kaple. Gotický kostel byl barokně přestavěn v roce 1568. Litinová výzdoba interiéru je prací komárovských železářů a litců. Od roku 1965 je na seznamu kulturních památek ČR.

Hora Javorník u Vacova

Javorník (1066 m) se nachází nad stejnojmennou osadou, spadající pod obec Vacov. Jde o nejvyšší vrchol Javornické hornatiny, která leží mezi Kašperskými Horami, Nezdicemi na Šumavě a Stachy. Rád sem chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann, po němž byla pojmenována rozhledna na vrcholu.

Zámek Dolní Lukavice

Trojkřídlý barokní zámek postavený Jakubem Augustonem pro hraběte Ferdinanda z Morzinu. Letohrádek sloužil především k odpočinku šlechty a procházkám zahradou.

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Kříž smíření v Čachrově

Dva metry vysoký kříž symbolizující smíření se nachází v místě zaniklé obce Zhůří u Javorné. Byl posvěcen v září 2012.

Lavička Karla Klostermanna v osadě Zhůří

Klostermannova lavička se nachází v bývalé osadě Zhůří u Rejštejna na Klatovsku. Lavička je vyrobena z jednoho kusu pětitunového kmene dubu a je z ní krásný výhled na Malý a Velký Roklan, Poledník a údolí kolem Srní.

Akva tera v Plzni

Expozice Akva tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady již počátkem 60. let 20. století. Najdete ji v centru města.

Kostel sv. Sebastiána v Třemešné se svítícím skleněným oltářem

Farní kostel v Třemešné se zachovaným interiérem z 19. století, byl v roce 2004 prohlášen za kulturní památku ČR. Jeho bohaté movité vybavení je dokladem vysoké úrovně uměleckého řemesla, malířské a sochařské produkce na Osoblažsku. V roce 2024 zde byl nalezen unikátní mobilní skleněný oltář.

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni

Plzeň má další sousoší oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka. Najdete je na lavičce na náměstí Republiky.

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.