🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Křížový vrch s hřbitovním kostelem Povýšení sv. Kříže v Moravské Třebové

Původní hřbitov v Moravské Třebové se nacházel u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází také křížová cesta.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny - Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové se nachází na místě raně gotické stavby ze 13. stol. Kostel byl na konci 15. stol. Obklopen hřbitovem a okolo něj se nacházely kaple sv. Antonína a sv. Markéty, které později zanikly. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch.

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T. G. Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem - sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

Welzlova stezka - naučná stezka Jana Eskymo Welzla v Zábřehu

Welzlova naučná stezka provází historickým centrem města Zábřeh a seznamuje návštěvníky s jeho vývojem od minulosti po současnost. Stezka má délku 3 km a nachází se na ní celkem 8 zajímavých zastavení.

Muzeum střední Vltavy a balonového létání v Chotilsku

Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny.

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". K vodopádu se dostanete po Opatské stezce z Vyššího Brodu.

Kemp Pod Hrází ve Vyšším Brodě

Kemp se nachází na pravém břehu řeky Vltavy, hned pod hrazí vodního díla Lipno II. Jde o klasický vodácký kemp, kde většina vodáků zahajuje sjíždění řeky Vltavy.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Židovský hřbitov ve Volarech

Ve Volarech je na samostatném židovském hřbitově pohřbeno 96 převážně židovských žen. Dnes je zde umístěn pietní památník a hřbitov je zapsán na seznamu židovských památek.

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Laser Game Hradec Králové

Laser game nebo laser tag je adrenalinová akční kolektivní hra, kde se snažíte trefit vestu protihráče. Celá hra se odehrává v tématické aréně pod UV světly a za doprovodu dynamické hudby.

Taháky plzeňské zoologické zahrady jsou Česká řeka a Svět v podzemí

Čím víc znám lidi, tím mám raději zvířata. Okřídlená věta, ale pravdivá. Zvířata nejsou falešná, jen lidé jim přisuzují své vlastnosti. Dívat se na zvířata je uklidňující, a protože kapybaru v parku nepotkáte, vyrazíte do zoo. Třeba do Plzně. Tam mě nejvíc zaujala Česká řeka. Hlavně obr sumec.

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Jedná se o největší vodňanský chovný rybník. Každoročně na podzim probíhá výlov rybníka, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby. Rybník je pojmenován podle stejnojmenného vodňanského předměstí.

Naučná stezka Opevnění Rokytnicka

Naučná stezka po objektech československého opevnění budovaného na hřebenech Orlických hor v letech 1936 až 1938 zahrnuje 14 informačních panelů rozmístěných podél červené turistické značky mezi Panským polem a Anenským vrchem a v prostoru tvrze Hanička.

Lasergame v centru Prahy

Lasergame v Praze pro 2-16 hráčů! Nejlepší a nejmodernější Lasergame aréna v ČR!

Parní lokálkou na cestě lesy i děsy kolem Jindřichova Hradce

"Mně stačí, když slyším, jak ty pražce drncaj, dumdá, dumdá..." zpívá se v legendární countryovce Oranžový expres. Zrovna tak drncají pražce pod lokálkou na úzkokolejce vedoucí z Jindřichova Hradce. Na uhláku sice nesedím, ale ona ani krajina není už úplně tak rožmbersky vábná. Solár je hrůzoděs!

Hlubockým zámeckým parkem vede naučná stezka

Novou naučnou stezku zámeckým parkem s deseti zastaveními si mohou v nové turistické sezóně projít návštěvníci, kteří zavítají do Hluboké nad Vltavou. Jednotlivá stanoviště budou informovat o historii i kultuře zdejší krajiny.

Městské muzeum Vodňany v bývalé synagoze

Ve vodňanském muzeu naleznete stálou expozici Rybářství na Vodňansku. Na informačních tabulích se můžete seznámit se starší historií města, rybníkářství a mlynářství. Sídlem muzea je bývalá synagoga.

Kostel Narození Panny Marie ve Vodňanech

Kostel je postaven ve slohu vrcholné gotiky v 1. polovině 15. století mistrem Jaklíkem a jeho synem Václavem na místě starší stavby. Na kostelní věži jsou namalovány znaky města Vodňan, Království českého a tehdejšího děkana Vokouna.

Zbytky hrádku Hynšta - tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Sklárna Jakub odvážlivcům umožní, aby si zkusili fouknout do píšťaly

Sklárna Jakub v místní části Vrbna pod Pradědem v Mnichově zve všechny zájemce k návštěvě ve dnech státních svátků 1. a 8. května.

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Barokní areál v Sepekově - poutní místo s téměř tisíciletou tradicí

Sepekovský kostel je významným jihočeským poutním místem. V barokním chrámu obklopeném ambity s kaplemi je uctíván pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské z přelomu 15. a 16. století.

Erbenův rodný domek v Miletíně

V Miletíně najdete rodný domek Karla Jaromíra Erbena, který zde čerpal náměty pro básnickou sbírku Kytici. Expozice přibližuje Erbenův život i dílo a připomíná tvář a atmosféru Miletína v dobách básníkova dětství. Pamětní deska na domě nese nápis „Zde se narodil Karel Jar. Erben L. P. 1811“.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Park Botanika ve Valašském Meziříčí

Park pojmenovaný Botanika se vzácnými dřevinami byl založen v letech 1890 a 1891 pro potřeby výuky studentů blízkého gymnázia. Parkem prochází naučná stezka Jana Karafiáta.

Horská chalupa U Nás v Bartošovicích v Orlických horách

Horská chalupa U Nás je jedna z mála zachovalých romantických chalup, ve které na vás i v 21. století dýchne atmosféra starých časů a ve které můžete obdivovat krásu historických interiérů a starožitností.

Ledříčkova skála - sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála je jedno ze zastavení naučné stezky, skalní útvar vysoký až 15 metrů. Stěna skrývá malou jeskyni, ve které podle pověsti žil loupežník Ledříček, který bohatým bral a chudým dával.

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašerácká lávka byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží.

Divoká Orlice - divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Soběslavsko - veselská blata - jihočeské selské baroko

Blata proslula nejen přírodními krásami, ale také lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko. Stavby lidové architektury se zachovaly v obcích Borkovice, Mažice, Zálší, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.

Dům U jelena ve Vimperku

Dům se nachází v zúženém místě Pivovarské ulice pod terasami na zámeckém vrchu. Dům je ozdoben nástěnnou malbou znázorňující legendu o svatém Hubertovi, v které šíje a hlava jelena s parožím přechází z malby v plastiku.

Hrad Haselburg ve Vimperku

Na sever od vimperského zámku stojí na nevýrazné vyvýšenině samostatné opevnění, jakýsi zmenšený hrad nebo hrádek. Říká se mu Haselburg a jedná se o předsunutou dělostřeleckou baštu. Vznikla kolem roku 1479, kdy byla propojena opevnění hradu a města a kdy se komplexně řešila obrana Vimperka.

Městská zvonice ve Vimperku

Jako prst zatnutý do nebes se vznáší nad středověkým jádrem Vimperka štíhlá hranolová věž městské zvonice. Vlastním smyslem této stavby byly zavěšené zvony, které svým majestátním hlasem ohlašovaly pravidelné, zvláštní i mimořádné události v životě města.

Koupaliště v Roštíně

Koupaliště Roštín je vzdáleno jen 500 m od známého rekreačního areálu Kamínka. Naleznete zde velký plavecký bazén 25 metrů dlouhý, malý bazének pro děti o délce 4 metry a nově zrekonstruované zázemí.

Roštínská kaple se studánkou pitné vody

Roštínská kaple stojí asi 1,5 km jihovýchodně od Roštína za bývalým panským dvorem Kamínka. Nachází se u silného pramene dobré vody. Drobná sakrální stavba pochází z roku 1907.

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí - Weisův dům

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí je součástí Husitského muzea v Táboře. Ve veselském Weisově domě je instalována stálá expozice Z pokladů muzea představující uměleckohistorické sbírky z 16. - 19. století.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí

Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Kostel pochází z roku 1259. Původní hřbitovní kaple Kalvárie, nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, byla postavena nad hrobkou veselských kněží.

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinách

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně

Raně barokní hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně byl vystavěn v roce 1607 na místě gotického předchůdce. Architektem současné stavby byl Jean Baptista Mathey.

Sousoší Nejsvětější Trojice v Manětíně

Město Manětín a jeho okolí charakterizuje bohatá sochařská výzdoba z let 1680-1780. Dochovaný je soubor více než 30 barokních soch a sousoší. Celému náměstí v Manětíně dominuje především sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1719.

Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně

Dominantou západní strany manětínského náměstí je Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně. Jeho existence je doložena již k roku 1182. Kostel je spojen s manětinským zámkem spojovací chodbou vedoucí do oratoře kostela.

Věž s originálním psím autogramem pozve letos poprvé vysoko nad Kadaň

V neděli 28. dubna se budou moci zájemci, letos poprvé a zdarma, rozhlédnout z ochozu kadaňské radniční věže po Kadani a jejím okolí.

Bohumilická alej

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.