🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Zámek Lanškroun

Nejstarší částí budovy lanškrounského zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava. Byl východním křídlem kláštera, postaveného augustiniány po roce 1393. Klášter byl za husitských válek vypálen.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Malá vesnička u Soběslavi byla málem zapomenuta, ale díky památkovému ústavu v Táboře se opět stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Najdete zde obnovenou blatskou kovárnu s unikátní černou kuchyní a zároveň exozici loutek.

Rozšířená sbírka historické obuvi se nastěhovala do Baťova institutu

Historická obuv, kterou mohli lidé vídat ve zlínském Obuvnickém muzeu, je již instalovaná v nových prostorách 14/15 Baťova institutu. Objekt vznikl rekonstrukcí dvou bývalých baťovských továren v centru Zlína, první část se otevře návštěvníkům v květnu. Sídlit v něm bude Muzeum jihovýchodní Moravy, krajská galerie výtvarného umění a krajská knihovna.

Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově

Kludského vila ve Vinařické ulici v Jirkově prošla rozlehlou rekonstrukcí. Nyní se v areálu nachází knihovna, přednáškové salónky, expozice k osobě Karla Kludského a oddychové místo pro děti i dospělé.

Běžecký areál Hraběnka - trasy pro méně zkušené a začínající běžkaře

V Jilemnici můžeme najít několik kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých tratí, z nichž většinu v areálu Hraběnka, ale značná část vede kolem dokola celé Jilemnice. Přirozeným nástupním místem pro tyto tratě je přímo v areálu Hraběnka místo zvané "U buněk".

Zřícenina gotického hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlece se tyčí na stejnojmenném zalesněném kopci nad obcemi Újezdec a Bradlecká Lhota.

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.

Bistro Sluníčko - občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.

Kostel sv. Mikuláše z Bari

Lomnice nad Popelkou, je šestitisícové město, které se rozprostírá na pomezí Českého ráje a Krkonoš. V dolní části náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše z Bari z roku 1782.

Renesanční zvonice uprostřed hřbitova

Nejstarší dochovaná budova v Lomnici nad Popelkou je hřbitovní zvonice z roku 1652.

Rolandův kámen - výhled na panorama Jeseníků

Rolandův kámen 937 m n.m., je vysoký skalní útvar tvořený zvrásněnou rulou se zajímavým povrchem tvarovaným zvětrávacími procesyasi 1 km severně od Karlovy Studánky.

Blatské muzeum v Soběslavi - Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. V současné době jej můžete objevovat ve městě ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě.

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium je památkou ojedinělého duchovního významu. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem, reprodukující ikonografický typ Svatovítské madony.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Ranně barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, do dnešní podoby jej upravili A. Leuther a K. I. Dienzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno tzv. Paládium země české - gotický pozlacený reliéf Madony Staroboleslavské z 15. stol.

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Románský kostel sv. Klimenta je považován za hradní kapli někdejšího boleslavského hradu. Vedle krypty sv. Kosmy a Damiána se jedná o nejstarší budovu ve Staré Boleslavi, která se dochovala do našich dob v takřka nezměněné podobě a náleží k nejstarším chrámovým stavbám v českých zemích vůbec.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. N. M.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice - Božího Daru.

Lodě na vodě letos přivezly i vodní formule

Pátý ročník výstavy Lodě na vodě byl za nadšené asistence slunečných paprsků zahájen ve středu dopoledne. Mezi Železničním a Palackého mostem po obou březích Vltavy se letos předvede 120 vystavovatelů. V neděli uzavřou řeku formule, které se v Česku ukážou poprvé.

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Kostel svatého Jana Křtitele tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce Paštiky, vzdálené asi dva kilometry od Blatné. V letech 1747 až 1753 jej nechala vystavět baronka Marie Alžběta Serényiová podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Ski areál Umbule - lyžařské středisko Letohrad

Nepatříte zrovna mezi nejlepší sjezdaře? Nebo vás láká spíše menší lyžařský areál, odkud se pak můžete vydat na běžky? Vyzkoušejte ski areál, kde najdete každoročně síť 20 kilometrů strojově upravených stop.

Kostel sv. Víta v Soběslavi

Vedle staré radnice v Soběslavi se nachází kostel svatého Víta. Jedná se o klenot městských památek. Byl postaven v letech 1374 - 1390 při městském špitále. Originální je obraz sv. Michaela Archanděla.

Viklan v Kadově

Třicet tun těžký viklan v lesíku nedaleko obce Kadov na Blatensku představuje jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice.

Gotický kostel sv. Petra a Pavla v Soběslavi

Rožmberkové, kteří pečovali o Soběslav více než 300 let, ji ozdobili nádhernými stavbami. Mimo jiné také raně gotickým kostelem sv. Petra a Pavla z let 1493 - 1518 se síťovou klenbou nad kněžištěm a v chrámové lodi vzácnou sklípkovou klenbou z let 1499 - 1501.

Studánka Tatarka poblíž Slavičína

Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.

Městské muzeum Letohrad

V městském muzeu v Letohradu jsou k vidění Napoleonovy saně i expozice sirkařství. Do roku 1990 zde byl i památník národního umělce Petra Jilemnického, který se v tomto domě narodil.

Areál biatlonu Šedivský lom - Letohrad

Areál v n.m. Výšce 410m, který je pro veřejnost mimo tréninky a konané sportovní akce volně přístupný.

Plavba po Mušovské nádrži lodí Věstonická Venuše

Přijeďte si užít romantickou plavbu po hladině přehrady Nové Mlýny v bezprostřední blízkosti CHKO Pálava. Přímo z paluby lodě Věstonická Venuše můžete pozorovat nádhernou krajinu rozprostírající se pod bělostnými hřebeny Pavlovských vápencových vrchů.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park - nádherně udržovaný a zajímavý.

Muzeum Jemnice - pobočka Muzea Vysočiny v Třebíči

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje a v sezóně 2013 putovní výstavu Byliny pro zdraví a krásu.

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí - tvrz Jakuba Krčína

Křepenice, renesanční tvrz Jakuba Krčína z Jelčan, jsou velmi cennou památkou. Jedná se o objekt uzavřený hradbou, se dvěma branami, třemi nárožními baštovitými útvary a centrálním palácem. Hospodářské objekty jsou dnes ve zříceninách. Areál někdejšího dvora stále slouží zemědělským potřebám.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Pohádková Lednice zve do zámku i na vrchol vyhlídkového minaretu

Rozsáhlé zahrady v překrásném prostředí Lednicko-valtického areálu, prohlídka novogoticky zdobeného zámku nebo procházka tropickým skleníkem. Nejen to nabízí nejnavštěvovanější areál v naší zemi, kde si každý návštěvník připadá jako v pohádce.

Husova kazatelna - největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Viklany u Žihle - skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany - skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Crystal Glamour - sklárna Okrouhlice

Sklárna Crystal Glamour zachovává tradiční výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnuje širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Sedlčany - město obklopené balvany, skalkami a skálami

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Kolejiště pražského Království železnic pokrývá téměř celé Česko

Kdo pamatuje skromné začátky modelové železnice v podzemí smíchovského Anděla, ten by to tu nepoznal. Obrovské kolejiště se mění doslova před očima, stále přibývají nové modely, krajina se mění. Nebude trvat dlouho a zhuštěná mapa republiky bude propojena všemi kraji.

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš se nachází Rybova mohyla – právě zde 8. dubna 1815 Jakub Jan Ryba vlastní rukou dobrovolně odešel ze světa.

Tipy na víkend: Zlatavé osvěžení na pivních slavnostech i procházky přírodou

Slunečné jarní počasí láká do lesů a mimoměstské přírody. Pokud by ale slunce vystřídaly mraky, není si proč zoufat, víkendový program nabízí po celé České republice aktivity i pod střechou. Umělecké i historické výstavy čekají na své návštěvníky, stejně jako interiéry nedávno zpřístupněných hradů a zámků.

Pražské věže: Prašnou bránu vyzdobil „zachránce“ Karlštejna Mocker

Ač výrazná, přec se trochu ztrácí v mase sousedního Obecního domu. Nepůvodně zdobná měla již párkrát namále. Kdysi brána staroměstských hradeb ztratila po zboření opevnění význam. Prušáci ji při obléhání Prahy poničili, stržení by bylo na místě. Purista Josef Mocker jí vtiskl idealistickou podobu.

Kam o víkendu s dětmi: Do jihlavské Austrálie či do kovové ZOO

Oslavy jara ještě nedozněly. Hrady a zámky stále zahajují letošní sezónu a zvou návštěvníky na nové atrakce. Tento víkend můžete se svými dětmi podniknout také výlet na rozhlednu nebo na některou ze zajímavých a poučných výstav.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Národní přírodní památka Radouč v Mladé Boleslavi

Radouč je jednou z nejbohatších xerotermních lokalit v širším okolí a je zachovalou ukázkou bezlesých jizerských strání, jak byly známy v devatenáctém století. Ze zoologického hlediska je významná hlavně plošina, zejména výskytem sysla obecného.

Kemp Pod Mostem v Kácově

Na levém břehu řeky (na straně města pod pivovarem), hned pod mostem v Kácově, najdete vodácký kemp "Pod Mostem". Naleznete v něm louku pro stanování, hospůdku, splachovací WC, teplé sprchy i připojení na internet pomocí WiFi.