🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Muzeum Eduarda Štorcha

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.

Podzemní pevnost v Brdech - unikátní muzeum jaderného zbrojení

Veřejnosti se otevírá nové unikátní muzeum jaderného zbrojení, které bude umístěno v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech. Muzeum se veřejnosti otevírá v srpnu 2013.

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. A Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhou dobu byl přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Nyní se přechod otevírá veřejnosti po dlouhých sedmdesáti letech. Jedná se o největší turistickou novinku na Šumavě pro rok 2013.

Soví voliéra na Borových Ladech - největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Cafe Liechtenstein - knížecí kavárna

Ve zrekonstruovaných prostorách na vnitřním nádvoří Valtického zámku naleznete novou kavárnu.

Adventure mini Golf O2 Aréna

18 ti jamkový mini golf v centru Prahy, v I. Patře O2 Arény.

Jizerské cyklotoulky

Poznejte Jizerky za víkend... Aneb kam byste se sami jinak na kole ani nedostali.

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Nedaleko Mariánských Lázní leží rozhledna Hamelika. Rozhledna z roku 1876 stojí ve výšce 723 m n.m. A je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňskou část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu.

Největší praještěr v plzeňském DinoParku měří třiadvacet metrů

Ani jednoho byste domů jako mazlíčka nechtěli. Ostré zuby, drápy, zobáky a rohy, zkrátka dinosauří svět je nádherná podívaná mezi perfektně vyrobenými modely. I z býložravců s tupým pohledem jde strach, jejich mohutná těla mezi stromy jsou nakročená, občas pohnou hlavou či ocasem. Zařvou a...

Půjčovna horských elektrokol Špindlerův Mlýn - poznejte Krkonoše na kolech

Obohaťte svůj pobyt v Krkonoších o výlety na výborných horských a trekových elektrokolech Crussis. Na skvělé zážitky se bude vždycky vzpomínat.

Mini ZOO Babiččin dvoreček Kobylé u Žlutic

Na Babiččině dvorečku se děti seznámí s každodenním životem a chováním zvířátek. Na farmě najdete například kontaktní výběh ve kterém si můžou děti některá zvířátka pohladit a nakrmit. V areálu se nachází i začínající Agility klub.

Město Žlutice na Karlovarsku

Žlutice, město bohaté historie a kulturních památek se rozkládá ve svahu nad údolím středního toku říčky Střely. Největšího rozmachu dosáhlo město v období renesance po roce 1515. V této době vzniká ve Žluticích jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století, Žlutický kancionál.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Žluticích

Nejstarší architektonická památka, která patří na Karlovarsku k nejcennějším. Tato trojlodní bazilika, budovaná od poloviny 14. století, je zaklenuta gotickými křížovými žebrovými klenbami.

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy v Železné Rudě

Kostel byl vybudován na místě původní kaple v letech 1729 – 1732 a to v barokním stylu. Mezi jeho zvláštnosti patří půdorys šesticípé hvězdy a dvě kopule s hvězdou - kostel je zasvěcen Panně Marii Pomocné z hvězdy.

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova leží severozápadně od obce Tukleky v bývalém okrese Písek, přibližně 2 km jihozápadně od obce Oslov. Důvodem ochrany jsou skalnaté ostrohy s reliktním borem, nacházející se na pravém břehu řeky Otavy.

Kam o víkendu s dětmi: Do pohádkové kovárny nebo na zámek s baterkou

Přestože se české hrady a zámky otevírají turistům už několik týdnů, také první květnový víkend bude pro některé tím, který zahájí novou sezónu. Královéhradecký kraj nabídne dobrodružnou akci plnou draků, Valašsko láká na historickou sbírku loutek. . Pestré lněné šály v 16 barvách jara. 149 Kč.

Rozhledna na Biskupské kupě - nejstarší rozhledna v Jeseníkách

Kamenná rozhledna na Biskupské kupě je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Nachází se zde poštovna a ke 110 výročí zahájení činnosti poštovny vzniklo i příležitostné razítko.

Zábřežská vrchovina

Členitá Zábřežská vrchovina odděluje Hornomoravský úval a Mohelnickou brázdu od Podorlické pahorkatiny. Průlomová údolí Moravské Sázavy a Třebůvky ji od severu člení na tři dílčí části – vrchoviny Drozdovskou, Mírovskou a Bouzovskou.

Na monumentálním modelu Prahy je vidět i ničivou povodeň roku 2002

Zprvu jen pár obydlených míst v pražské kotlině. To po hájích sloužili uctívači Svantovíta tajemné obřady. Pohany vystřídali křesťané, na místě chýší rostla hradiště. Století přinášela kolem Vltavy stále více lidí i domů, najednou tu stojí žižkovský vysílač a Prahou jezdí metro.

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Santa Maria už brázdí vody Slezské Harty

S 1. májem začala nová plavební sezóna na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku. Zájemci o výletní plavbu lodí Santa Maria jen musí sledovat počasí.

Šlakhamr opět ožije kováři. Úvodní akci sezóny tu ovšem věnují ženám

Technické muzeum v Brně v sobotu 4. května od 10 do 17 hodin zve všechny zájemce na Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou na Českomoravské vrchovině. K vidění budou ukázky kování - navíc především na rodiny s dětmi čeká bohatý doprovodný program se soutěžemi a výtvarnou dílnou.

Letní Skiareál Mariánky

Skiareál Mariánky, který leží na okraji lázeňského města Mariánské Lázně, nabízí nejen zimní radovánky, ale ožívá i přes letní sezónu. Využít můžete řadu sportovních aktivit, kterými zabavíte nejen sebe, ale i své děti.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou - jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Nová prohlídková trasa na zámku ve Velkých Losinách se těší na první návštěvníky

Zámek Velké Losiny připravil na letošní sezónu novou prohlídkovou trasu v barokním křídle zámku. Trasa bude návštěvníkům přístupná od 1. května.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Kostel Panny Marie Sněžné - místo s dalekým rozhledem na České Švýcarsko

Kostel Panny Marie Sněžné nechali vystavět Johann Christof a Maria Liebschovi pravděpodobně roku 1732. Kostel stojí na místě s krásným výhledem na východní část Českého Švýcarska. U kostela naleznete také menší hřbitůvek s řadou německých náhrobků.

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Strmý pískovcový masív nazvaný Stříbrné stěny se nachází asi 2 km SV od Hřenska. Jedná se o kolmou čelní stěnu na jižní straně, dlouhou asi 400 m, s pískovcovými věžemi na obou koncích. Na západním jde o Stříbrný roh a na východním o Strážce.

Naučná stezka Oloví

Naučná stezka z města Oloví na Šibeniční vrch. Mapuje především hornickou a geologickou minulost města. Na stezku navazují další zajímavé turistické trasy.

Hrad Brníčko na Zábřežsku

Brníčko je zřícenina hradu na kopci nad stejnojmennou obcí Brníčko 7 km od Zábřehu. Z mohutného hradu zajímavého typu (stupňovitě rozloženého na vrcholku hradního kopce) zůstaly zříceniny dvoupatrového paláce, věže, část zmíněné plášťové zdi, kusy parkánové hradby, příkopy a valy.

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla

Dům Pod Podloubím, kde sídlí zábřežské muzeum, je jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Jedna z expozic muzea je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi - Janu Eskymo Welzlovi.

Kutnohorská rozhledna otevírá romantickou vyhlídku

Na vrchu Kaňk u Kutné Hory se v úterý otevírá rozhledna. Na vrcholu 30 metrů vysoké stavby bude přes den návštěvníkům sloužit kavárna, která se po setmění změní v romantickou restauraci s výhledem na noční Kutnou Horu. Další rozhlednu ve středních Čechách v těchto dnech začali stavět na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku.

Zábavní park Pyramida v Nepomuku

Chcete prožít příjemný den nebo školní výlet s vašimi dětmi, přáteli a kamarády? Pak máte jedinečnou možnost navštívit zábavní park v Nepomuku. Park nabízí skvělé vyžití pro děti i dospělé.

Muzeum Moravské Budějovice - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice má své expozice ve dvou objektech, v Masných krámech a na zámku. Základ sbírek tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. Šíře a pestrost návštěvnických expozic je však daleko větší.

Zámek Skalička v Zábřehu

Zámek Skalička stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička. Od počátku čtrnáctého století je Skalička včleněna do lénního systému olomouckého biskupství. Od roku 1950 je Skalička součástí blízkého Zábřehu.

Rybník Oborník v Zábřehu

Jediný dnes dochovaný zábřežský rybník z dob slavných Tunklů. Oborník neboli Zámecký rybník vznikl jako řada dalších koncem 15. století. Dnes je místem odpočinku obyvatel města. Rybníkářství zde bylo rozšířeno již před husitskými válkami.

Čarodějnický domek Mohelnice

Dům, který byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě, neblaze proslul jako poslední vězení děkana Lautnera před jeho upálením v čarodějnických procesech.

Galerie Tunklův dvorec v Zábřehu

Galerie sídlí v budově bývalé radnice na hlavním Masarykově náměstí v Zábřehu. Dnešní výstavní prostor, dříve obřadní síň, je vlastně dochovaný středověký sklep. Budova je jednou z významných dominant náměstí. Celoročně se zde konají různé výstavy.

Kostel sv. Bartoloměje v Zábřehu

Kostel vznikl zřejmě společně se založením města někdy v první polovině 13. století. Představu o původní podobě kostela si můžeme vytvořit na základě dobových vyobrazení. Tím nejstarším je veduta Paula Aretina z roku 1623.

Hradište a pohřebiště Moravičany

Moravičany jsou významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí bylo objeveno rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury s téměř 1200 hroby.

Přírodní koupaliště Mohelnický bagr

Díky těžbě štěrkopísku vzniklo v blízkosti Mohelnice rozsáhlé jezero místními nazývané Mohelnický bagr. Jeho severní břehy sahají v současnosti téměř k okraji města a v letních měsících si tu můžete zaplavat i zasurfovat.

Parkhotel Richmond Karlovy Vary

Parkhotel Richmond nabízí svým hostům služby špičkové úrovně. Veškeré léčebné procedury jsou poskytovány přímo v hotelu, nechybí ani nádherný bazén. Kromě tradiční komplexní lázeňské léčby si klient může vybrat ze široké škály speciálních léčebných a relaxačních programů.

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.

Muzeum rekordů vystavuje uniformy z jedinečné sbírky stejnokrojů

Dvě uniformy z unikátní sbírky 505 lesnických a mysliveckých stejnokrojů brněnského podnikatele Jaroslava Pospíšila se do konce letošní turistické sezóny staly novými exponáty pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Muzeum prezentuje živou a neživou přírodu, archeologické nálezy a historii osídlení i hornictví v regionu. Nechybí informace o rozvoji lázeňství včetně zajímavostí o slavných karlovarských lékařích i návštěvncích. K vidění jsou zde také ukázky výrobků místních porcelánek a sklárny Moser.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Rozhledna Pastýřka u Moravské Třebové

Rozhledna Pastýřka nedaleko Moravské Třebové byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna, vrátila další výšková stavba.

Vyhlídka na Třebovském hradisku

Nad Moravskou Třebovou se vypíná Třebovské hradisko. Jedná se o hrásť, která má podobu písmene C. Hradisko tvoří dvě návrší - Třebovské hradisko (550 m) a Dubina (553 m). Na vysokém kopci severovýchodně nad městem je stále ještě dobře zachovaný reliéf hrádku.