🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Rokoková kašna v Kunžaku

Původně největší kašna z jednoho kusu kamene je umístěna pod školou. Pochází z roku 1815.

Skalní útvar Ďáblův chlév v České Kanadě

Seskupení balvanů, z nichž největší je rozříznut jako bochník chleba.

Vysoký kámen - nejvyšší vrchol České Kanady

Vysoký kámen (738 metrů) je nejvyšším vrcholem České Kanady. Na vrcholu je mohutné skalisko s řadou balvanů. V 1. polovině 19. století byl na nejvyšší skále vztyčen sloup označující triangulační bod, který je dnes technickou památkou.

Bylinková zahrada Naděje

Bylinkovou zahradu založila Jarmila Podhorná, která vždy milovala přírodu a její dary, tak se její záliba stala i povoláním. Zabývá se novým léčebným směrem - gemmoterapií a možnosti významného působení výtažků z pupenů rostlin – gemmoterapeutik na lidský organismus.

Empírový obelisk Komín u Litovle

Kamenný obelisk, kterému se přezdívá Komín, je spolu s ostatními romantickými stavbami v okolí součástí areálu nedalekého zámku Nové Zámky.

Hraběnčina naučná stezka ve Veselíčku

Na naučné stezce kolem Veselíčka se pokocháte místy, kudy chodila sama hraběnka. Stezka přibližující historii i současnost v obci má 25 zastavení. Vybrat si můžete z 5 okruhů, jejichž délka je 16 km, z větší části vedou lesem.

Kamenná brána Čertův most u Mladče

Je jednou z několika stavbiček nacházející se v bývalém zámeckém parku vybudovaném v první polovině 19. století.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Litvínově

Kostel sv. Michaela archanděla je nejstarší a nejvýznamnější státem chráněná památka města Litvínova. Byl postaven v létech 1685 - 1694. Nachází se na Masarykově náměstí.

Kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné v Malých Svatoňovicích

Kostel poblíž pramene dobré vody je barokní stavba z roku 1733. Na severu k němu přisedá kaple svatého Judy Tadeáše. Nad portálem je slepé půlkruhové okno a nad ním letopočet 1830.

Kostel sv. Petra a Pavla v Lysicích

Kostel s gotickým jádrem a pozdně renesanční věží byl upravovaný v letech 1772-86 a roku 1846.

Koupaliště Lysice

Koupaliště se nachází na západním okraji obce v bezprostřední blízkosti zámku. Jedná se o rozlehlý oplocený areál s bazénem pro plavce i neplavce s velkou travnatou plochou pro slunění.

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Lesní hřbitov Aldašín s kostelem sv. Jiří

Hřbitov se svatyní sv. Jiří se nachází poblíž Jevan u Kolína. Lesní samota Aldašín je od znovuvzkříšení kostela sv. Jiří na konci 18. století proslulým poutním místem. U kostelíku se nachází márnice.

Mariánský sad v Malých Svatoňovicích

V Mariánském sadu je soubor kapliček Sedmi radostí Panny Marie, křížová cesta a Boží hrob. Kapličky byly postaveny v roce 1892.

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Morava Camp v Mohelnici

Rekreační areál Morava Camp se nachází v krásném prostředí lesoparku na okraji města Mohelnice. Morava Camp nabízí celoroční možnost ubytování v zrekonstruovaném motelu a karavanech i obytných vozech, sezónně pak ubytování v chatkách a stanech.

Národní přírodní památka Třesín

Národní přírodní památku představuje systém veřejnosti přístupných Mladečských jeskyní vytvořených ve východní části vápencového vrchu Třesín.

Naučná stezka Tesařova cesta

Naučná stezka byla vybudována městem Meziboří, prochází Pekelským údolím. Tesařova cesta je dlouhá 12,5 km a v jejím průběhu potkáte 17 stanovišť s informačními tabulemi a 8 odpočívadel.

Pivovar a hostinec Chomout

Pivovar je v provozu od roku 2014 a najdete jej v obci Chomoutov, blízko Olomouce, v CHKO Litovelské Pomoraví. Pivovar je umístěn ve více než 100 let starém hanáckém statku, v prostorách bývalých chlévů, které prošly kompletní rekonstrukcí.

Přírodní památka Lysická obora

Přírodní památka a bývalá zámecká obora s chovem daňků. V současnosti zde najdete zbytky starých alejí, mnoho exotických druhů stromů.

Radniční sklípek v Litvínově

V barokní budově bývalé radnice sídlí Radniční sklípek. Zajímavé prostory prvního patra a půdy sloužily dříve pro výstavy, komorní koncerty a besedy. Dnes zde sídlí restaurace.

Vodní tvrz Vlksice

Tvrz postavili v 16. století Tetaurové a po jejich odchodu z tvrze již nebyla obývaná. Jednalo se o patrové, kamenné stavení se dvěma štíty, v patře klenuté, zčásti však spálené.

Vrchol Smrk - nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysících

Na východní straně od zámku nalezneme zahradu okrasnou, jejíž vznik je kladen již do 1. poloviny 17. století, čemuž odpovídá ještě pozdně renesanční koncepce na principu italské terasovité zahrady.

Zámek Veselíčko

Zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr, byl majetkem rodu Podstatských–Liechtensteinů. V zámku se nachází Kaple sv. Františka Paluánského a patří k němu udržovaný zámecký park. V zámku sídlí Dětský domov se základní školou.

Zřícenina hradu Rychvald

Jakožto předchůdce zámku v blízkých Lysicích sehrál hrad Rychvald ve 14. století úlohu sídla lysické větve pánů z Kunštátu.

Jakubova věž vyrostla na rovnoběžce propojující dvě Kanady

Čtyřicetimetrová rozhledna nad Valtínovem se jmenuje Jakubova. Stojí tu od roku 2013, otevřeli ji 1. července, kdy Kanada slaví svůj svátek. Proč Jakubova? Jakub I. Stuart je spřízněn s Fridrichem Falckým, zimním králem, který se postavil Habsburkům a chtěl vládnout v Čechách.

Muzeum Československého opevnění v Kladrubech

Muzeum Československého opevnění Kladruby sestává ze dvou objektů lehkého opevnění vz. 37 vybudovaných v roce 1938 jako první linie obrany proti fašistickému Německu. Nachází se v těsné blízkosti kláštera v Kladrubech.

Kostel sv. Bartoloměje v Kunžaku

Nejstarší zprávy o kostele na tomto místě jsou již z roku 1370. Postupem času byl po několika požárech přebudován do dnešní podoby.

Renesanční Panský mlýn Křivoklát

Renezanční mlýn stojí pod hlavní silnicí v hlubokém údolí pod hradem Křivoklát.

Novogotický kostel sv. Petra na Křivoklátě

Novogotická stavba z konce 19. století od významného českého architekta Josefa Mockera, stavitele pražské svatovítské katedrály. Nad hlavním vchodem je umístěn znak knížat Fürstenberků, donátorů stavby.

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník byl postaven v letech 1858 - 1860 jako úcta a památka Karlu Egonu II. Z Fürstenbergu, jehož busta z bílého mramoru je umístěna ve středu monumentu.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Mladých Bukách

Základy kostela sv. Kateřiny Alexandrijské jsou patrně z druhé poloviny 14. století. Nyní je zachován ve stylu pozdního baroka.

Koutecký pohádkový les - expozice dřevěných soch a plastik

Areál Kouty se pyšní ojedinělou a rozsáhlou expozicí dřevěných soch a plastik, které Vás provázejí po celé délce trasy od dolního parkoviště areálu Kouty podél jednoho z přítoků Divoké Desné až k vládci Jeseníků - Pradědovi.

Přírodní park Hrádeček

Přírodní park Hrádeček byl založen k 17. dubnu 2000 a rozkládá se na západ od okresního města Trutnov a mezi vsí Hertvíkovice a obcí Vlčice.

Rybářská bašta v Loučné nad Desnou

Stylová dřevěná restaurace s terasou, venkovním posezením a výhledem na rybník Kocián.

Rybník Kocián v Loučné nad Desnou - sportovní rybolov

Rybník Kocián se nachází v centru obce, přibližně 300 metrů od Loučenského zámku a na jeho břehu stojí od roku 2002 krásná stylová restaurace Rybářská bašta sloužící také pro hosty provozující sportovní rybolov.

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého v Jetřichovicích

Tento kostel, vzniklý přestavbou původní kaple z let 1787–1791, dnes tvoří významnou dominantu Jetřichovic.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou

Jednolodní pseudogotická cihlová stavba z let 1894-1895, orientovaná presbytářem neobvykle k severu. Věž kostela je vysoká 63 metrů.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Minicích

Je to nejstarší památka ve městě. První zmínka o něm je z pol. 14 stol., býval farní pro Minice, Kralupy, Lobeč a Debrno.

Městské muzeum Kralupy nad Vltavou

V muzeu spatříte nálezy z lokalit bývalého kralupského okresu téměř všech archeologických kultur známých na území Čech od paleolitu až po dobu slovanskou.

Moderní kostel Panny Marie Karmelitské v Karolince

Kostel Panny Marie Karmelské byl postaven v letech 1994-1997. Základní kámen posvětil Sv. Otec Jan Pavel II. V Olomouci 21. května 1995. Kostel vysvětil v sobotu 12. července 1997 olomoucký arcibiskup mons. Jan Graubner.

Naučná stezka Soláň - Galerie v přírodě

Trasa vede na vrcholu Soláně, je dostupná všem věkovým kategoriím. Je zde vybudováno 10 zastavení. U každého zastavení je příběh Každý rok byly na Soláni pořádány sochařská a malířská sympozia.

Pamětní síň Josefa Seiferta v Městském muzeu Kralupy nad Vltavou

Pamětní síň Jaroslava Seiferta byla slavnostně otevřena v září roku 2008 za spolupráce s dcerou Janou Seifertovou-Plichtovou.

Soubor lidových staveb v Raťkově

Valašské dřevěnice stojí v Karolince stojí v místní části Raťkov, asi 21 km východně od Vsetína. Jedná se o soubor 26 roubených staveb pochází z konce 18. a počátku 19. století je obklopen původními stodolami, seníky a sklípky.

Valašské národní divadlo v Karolince

Valašské národní divadlo vzniklo dne 11.5.2004. Jeho hlavní činností je provozování kulturního zařízení zejména divadla. Jeho cílem je obnova a zachování kulturních tradic na Valašsku, činnost pro mládež a příhraniční spolupráce v oblasti kultury se Slovenskem.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Vodní mlýn v Hukvaldech

Mlýn se nachází v místní části Dolní Sklenov. V roce 1936 byl zrekonstruován mlynářem Josefem Ondříčkem,který se po druhé světové válce stal čestným občanem Hukvald.