🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Pražský Hlahol - klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 - 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Traubova vila ve Střešovicích

Vila továrníka Edmunda Trauba je ojedinělým příkladem německé moderny v Praze. Jejím základem je železobetonová konstrukce a zajímavý kamenný obklad. V současné době zde sídlí Velvyslanectví Maďarska.

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích

Vila dominuje západní straně Macharova náměstí a patřila architektu Jaroslavu Vondrákovi. Vondrák je autorem několika dalších staveb na Ořechovce včetně nedaleké Ústřední budovy s kinem Ořechovka.

Žižkovská štrúdlárna - ochutnejte tradiční tažený štrúdl

V bývalé kočárkárně jednoho žižkovského paneláku se nachází vyhlášená výrobna a prodejna tradičního taženého štrúdlu s více jak dvacetiletou tradicí. Vyrábí zde denně čerstvý štrúdl již od roku 1993.

Kostel Všech svatých v Miloticích

Nynější kostel byl postaven na místě starého gotického kostela. V letech 1702-1703 byl kolem kostela ohrazen hřbitov a postavena kostnice.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Svatojiřský les na Nymbursku

Pojmenování oblasti je starodávné a označuje rozsáhlý lesní komplex ve Středních Čechách na Nymbursku v okolí Loučeně, který je navíc opředen pověstmi. Jedna z nich vypráví o klášteru sv. Jiří , který stál uprostřed těchto lesů při cestě vedoucí z Prahy do Jičína.

Dům kazatele - místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.

Holešovický měšťanský pivovar

Pivovar zde byl postaven v roce 1895 a pivo pod názvem Měšťan vařil až do roku 1998. Areál pivovaru dnes slouží jako administrativní komplex.

Holešovický přístav

Holešovický přístav jako jediný pražský přístav propojoval lodní dopravu s železniční a silniční. Původní stavby v přístavišti jsou v secesním stylu a zjemňují strohé tovární Holešovice. Jedná se o významnou techickou památku.

Hrabalova zeď - vzpomínka na Bohumila Hrabala

Barevná koláž připomíná život a dílo jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Autorkou díla je Tatiana Svatošová. Koláž najdete zdi objektu stanice metra Palmovka v ulici Na Hrázi.

Kongresové centrum Praha

Patří mezi významná evropská kongresová centra, kapacita prostor umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 50 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na panorama Prahy.

Kostel sv. Vojtěcha v Dejvicích

Kostel je centrem rozsáhlého komplexu, který je sídlem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Prostory kostela v minulosti sloužily jako nahrávací studio Supraphonu nebo zasedací sál určený pro politická jednání Rady vzájemné hospodářské pomoci. Nyní opět slouží církvi.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Lázeňský pak v Bohdanči

Park o rozloze 17 ha byl založen při vzniku lázní podle plánů Josefa Thomayera – vrchního zahradníka města Prahy. Areál parku je rozdělen Rajskou strouhou na dvě části: vnitřní a vnější.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Vyhlídka královny Karoly v Mariánských Lázních

Název vyhlídkového místa z roku 1875 vznikl podle významné návštěvnice města Mariánské Lázně, bavorské královny Karoly.

TEPfactor Praha - česká pevnost Boyard

Jedinečná týmová zábava, která prověří Vaše odhodlání, smysl pro spolupráci, nápaditost, souhru v týmu. Zažijte odpoledne plné zábavy, dobrodružství, zdolávání překážek, řešení tajných úkolů a luštění šifer. Odneste si nezapomenutelný zážitek a dobrý pocit z překonaných výzev.

Kavárna a galerie Stříbský mlýn

Kavárnu a galerii můžete navštívit v prostředí starého mlýna v Ivančicích z roku 1586. Ochutnáte výběrovou kávu z české pražírny a další produkty z malých rodinných podniků. Obdivovat můžete autorskou galerii Josefa Zahradníka.

Kaple Panny Marie Bolestné v Mariánských Lázních

Štíhlou novogotickou stavbu dal postavit ředitel zdejšího divadla Julius Laska v roce 1909 na paměť své zemřelé matky. Nachází se ve svahu nad Lesním pramenem a Chopinovou ulicí v Mariánských Lázních. Říká se jí Kaplička lásky.

Šlakhamr a Mamut, krásy zapadlého kouta Žďárska

To se projde kolem Hamroně, pár kilometrů zbývá k Mamutovi, přejde se náhon a najednou se před vámi otevře louka s krásnou usedlostí, bývalým a dosud funkčním hamrem zvaným Šlakhamr. Jsme na konci obce Hamry nad Sázavou, v části Nejdek.

Hrobka rodiny Kleinů v Loučné nad Desnou

Kleinové patřili mezi významné podnikatelské rody Rakouska - Uherska. Podnikali především ve stavitelství nejrůznějších dopravních staveb. Hrobka se nachází nad jejich rodovým sídlem Loučnou nad Desnou za bývalým hřbitovem.

Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně

Jako sídlo si Kleinové vybrali jeden z objektů zdejší zbrojovky, který byl přestavěn na zámek. V protější stráni pak vystavěli Mauzoleum. Architektonicky cenný objekt dnes stojí na okraji parku, blízko silnice 1/44.

Skalní vyhlídka Hlavatice

Osamocená pískovcová skála na konci hruboskalského hřebene se nachází nedaleko Turnova. Vyhlídka s dřevěným schodištěm je tu vybudována od roku 1894. V roce 1908 byly dřevěné schody nahrazeny ocelovým točitým schodištěm.

Řezníčkova vila v Hrubé Skále

Vilu postavil majitel pivovaru Karel Řezníček. Vila je chráněná kulturní památka a právem se řadí ke skvostům Českého ráje. Sídlí zde obecní úřad.

Kostel sv. Josefa v Hrubé Skále

Nachází se u mostu na prostranství před zámkem Hrubá Skála. Byl postaven v jednoduchém klasicistním slohu v roce 1812. Kostel je částečně vysekán ve skále.

Židovský hřbitov Golčův Jeníkov

Židovský hřbitov v Golčově Jeníkově patří k nejstarším v Čechách. Podle historických odhadů byl založen již ve 14. století. Leží asi 0,6 km západně od města, chráněný dva metry vysokou kamennou zdí.

Židovská synagoga a židovská čtvrť Golčův Jeníkov

První písemný doklad o existenci synagogy v Golčově Jeníkově pochází z roku 1659, původně dřevěná. Po několika požárech byla v roce 1873 postavena nová synagoga v novorománském slohu.

Budova radnice Golčův Jeníkov

První radniční dům založil v Jeníkově již Martin Maxmilián Goltz v 2. polovině 17. století. Z kamenné barokní radnice vystavěné o století později se až na věžičku a zbytky zdiva nedochovaly téměř žádné pozůstatky. Současný vzhled významně ovlivnily rekonstrukce v 19. století.

Galerie Goltzova tvrz

Jedna z nejmladších věžovitých tvrzí na našem území byla postavena nákladem císařského generála Martina Maxmiliána z Goltze v letech 1650 – 1653. Objekt dnes slouží ke galerijním a výstavním účelům.

Naleziště fosilních trilobitů na kopci Vystrkov

Kopec Vystrkov se nachází při severovýchodním okraji brdského vojenského výcvikového prostoru, nedaleko obce Jince. Je zde poměrně bohaté naleziště prvohorních fosílií. Typickým a zřejmě nejhojnějším představitelem vystrkovské zkamenělé fauny je trilobit.

Nový zámek Golčův Jeníkov

Nový zámek vznikl pravděpodobně v letech 1768 - 1769 a byl vystavěn hrabětem Filipem Krakovským z Kolovrat. V letech 1774 - 1775 prošel úpravou pro potřeby tabákové továrny.

Rodný dům Josefa Slavíka

V Jincích se narodil český houslista a skladatel Josef Slavík, nazývaný "český Paganini". Místo narození připomíná rodný domek, na němž se nachází pamětní deska.

Kostel sv. Mikuláše v Jincích

Barokní farní kostel sv. Mikuláše v Jincích pochází z 18. století a nahradil původní gotickou stavbu. K průčelí kostela je připojena dřevěná krytá chodba vedoucí do sousední barokní márnice na kruhovém půdorysu. Nad západním průčelím je věž.

Zámek Jince

Zámek vznikl rozsáhlou úpravou původní tvrze v 1. polovině 18. století ve stylu pozdního baroka. Z té doby pochází také kaple sv. Josefa. K zámku patřila nádherná zahrada.

Schillerova vyhlídka nad řekou Střela v Chyši

Vyhlídka je pojmenována po básníkovi Fridrichu Schillerovi, který zde má také pamětní desku. Je zde do skály vytesaný nápis a oválný reliéf s portrétem básníka.

Kostel sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě

Prostřední Bečva byla v okolí jedna z mála vesnic, která neměla kostel. Kostel byl postaven v roce 2001 dle návrhu architekta Jana Kováře z Opavy.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Chyši

Raně barokní monumentální basilikální stavba pochází z konce 17. století. Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony z roku 1520 a 1572, z nichž staršíje opatřen latinským, mladší českým nápisem.

Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý.

Kostel Všech Svatých v Hronově

První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.

Pěchotní srub T-S 5 U Křížku v Hronově

Objekt byl postaven v roce 1937 v rámci československého pohraničního opevnění proti nacistickému Německu. Uvnitř jsou postupně rozšiřovány expozice z historie čs. Opevnění, na památku obránců hranic ČSR.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu Aloise Jiráska.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.

Cyklostezka Hvězdná

Cyklostezka z Olomouce do Šternberka má délku 14 km a je značena číslem 6104. Cyklostezka je rovinatá a je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro cyklisty i bruslaře.

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v Lázních Libverda

Pavilony lázeňských domů v Lázních Libverda byly postaveny na konci 18. století v klasicistním a empírovém stylu. Lázně Libverda dále krášlí dvoukřídlá kolonáda a klasicistní zámeček, který je ozdoben Clam-Gallasovský erbem.