🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Úniková hra Maphia

Don Katto má pro vás prácičku. Troufnete si? Při práci s mafií totiž musíte projevit i trochu zručnosti a zdatnosti.

Vodácký slalomový kanál Trnávka v Želivi

Slalomový kanál patří mezi nejtěžší umělé tratě na světě. Betonové koryto s četnými umělými překážkami vyvolává u vodáků respekt. Přes velké množství skoků, válců a proudů je trať bezpečná a vodáky stále více vyhledávaná. Každoročně se zde uskutečňují závody ve slalomu, raftingu a sjezdu.

Vodní nádrž Sedlice

Vodní nádrž Sedlice je přehradní nádrž na řece Želivce u Humpolce. Byla vybudována během let 1921 – 1927 pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Slouží k zachycování splavenin a v létě také k rekreačním účelům.

Vodní nádrž Vřesník na řece Želivka

Vodní nádrž Vřesník se nachází u obce Vřesník v údolí řeky Želivka. Přehrada Vřesník je prvotně určena k vyrovnání hladiny a k výrobě elektřiny, ale je také využívána k rekreaci, vodním sportům a sportovnímu rybolovu.

Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Budova masných krámů postavená v roce 1392 v gotickém slohu sloužila původnímu účelu až do poloviny 20. století. Nyní zde sídlí výstavní prostory Západočeské galerie v Plzni.

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Ves Pelhřimovy u Slezských Rudoltic byla po odsunu původních německých obyvatel srovnána se zemí a zanikla.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Výstavní síň "13" v Plzni

Výstavní síň "13" spadá pod Západočeskou galerii v Plzni. Výstavní síň se nachází v Pražské ulici v goticko-renesančním domě v blízkosti Masných krámů. Slouží také jako ředitelství galerie.

Rodný dům Viktora Kuglera ve Vrchlabí

Ve Vrchlabí v Krkonošské ulici se narodil Viktor Kugler. Byl jedním ze čtveřice, která se snažila dva a půl roku ukrývat židovské rodiny Frankových a Van Pelsových a lékaře Pfeffera v Amsterdamu.

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Původní a správný název objektu zní Chrám obránců vlasti a přátel zahradnictví. Byl zbudován na vyvýšenině v jihovýchodní části parku v letech 1792 - 1794. Je to okrouhlá stavba, jejíž vnitřní síň je obklopena deseti cihlovými sloupy s jónskými hlavicemi.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 - 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Pohřební kaple sv. Kříže ve Veltrusech

Kaple bývá nazývána také kaple Kinských. Jedná se o empírovou stavbu na rohu ulic Fr. Šafaříka a Čelakovského.

Kostel Narození sv. Jana Křititele ve Veltrusech

Kostel pochází ze 14. století, přičemž v 18. století byl barokně upraven. Počátkem 20. století byla ke kostelu přistavěna průčelní pseudoklasicistní věž. Pyramidový pomník v interiéru je místem posledního odpočinku hraběte Rudolfa Chotka.

Kaple sv. Anny u Skutče

O místu kde stojí kaple se traduje pověst. Nacházela se zde zázračná studánka, která uzdravila chorého pocestného. Místní zde nechali vystavět kapli a berle uzdraveného prý visely vedle oltáře.

Přírodní rezervace Anenské údolí

Údolí Anenského potoka se nachází mezi obcemi Štěpánov, Přibylov, Nová Ves a Hroubovice, severně od města Skuteč. Anenské údolí bylo zařazeno mezi evropsky významné lokality, jedním z důvodů je výskyt ohroženého modráska bahenního.

Žulová stezka Horkami

Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v lomech. Necelých 5 km dlouhá naučná stezka vás provede pozůstatky těžby.

Kostel Božího Těla ve Skutči

Špitální gotický kostel byl vystavěn mezi lety 1385 - 1392. Jedná se o gotický jednolodní kostel, v interiéru s žebrovými klenbami a kružbovým sanktuáriem z 15. století. V roce 1862 kostel vyhořel a byl restaurován architektem Františkem Schmoranzem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je poprvé zmiňován jako farní v listinách tehdejšího litomyšlského biskupství již v roce 1350, roku 1655 byl povýšen na děkanský. Jedná se o původně gotický, renesančně upravený emporový kostel. Po požáru v roce 1850 byla postavena nová věž.

Kostel Narození Panny Marie v Průhonicích

Románsko-gotický kostel Narození Panny Marie v Průhonicích se nachází v zámeckém areálu. Kostel byl postavený koncem 12. století současně s románskou tvrzí.

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes.

Evropské rozvodí Labe/Dunaj nedaleko Svratouchu

V lesích nad Skiareálem Svratka stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.

Galerie Český ráj

Obrazová galerie ve Všeni u Turnova má ve svých sbírkách přes 200 originálních děl více než stovky autorů. Najdete zde obrazy místních malířů, hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých. Naprostou většinu vystavených děl je možno i zakoupit za velmi příznivé ceny.

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Hradiště Semická hůra

Semická hůra je 231 metrů vysoký svědecký vrch – stolová vyvýšenina v rovinaté Polabské nížině. Na vrcholu hůry je neodkryté hradiště z keltských a raně slovanských dob.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Opočně

Kostel je součástí zámeckého areálu a pochází z 1. poloviny 14. století, na jehož místě stávala gotická hradní kaple sv. Ondřeje. V 16. století byl přestavěn renesančně a v 18. století proběhla barokní přestavba.

Kostel Nejsvětější Trojice v Plumlově

Kostel pochází ze 16. století. V ohradní zdi kostela byly nalezeny zazděné dvě dělové koule a pískovcová desta, jež oznamuje, že právě z tohoto místa vedla roku 1643 švédská vojska útok na městečko a zámek.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Kostel sv. Michala v Rýmařově

Farní kostel sv. Michala stojí v severní části historického jádra města, na hraně svahu k Podolskému potoku. Vznik kostela nesporně souvisí se založením města Rýmařova nejpozději v 70. letech 13. století.

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel byl postaven v letech 1681 - 1682 v raně barokním slohu. Z původní stavby se zachoval polokruhový presbytář. V roce 1865 byla nově postavena věž a loď.

Městské části Podkostelí a Švamberk v Opočně

Podkostelí je významná součást historického jádra města Opočno. Dochovanou štětovou cestu zatesanou ve skále lemuje řada historicky zajímavých objektů barokního původu s pozdějšími přestavbami a úpravami, které spolu s kamennými opěrnými zdmi charakterizují původní způsob výstavby města.

Městské muzeum Rýmařov

Muzeum v Rýmařově bylo založeno v roce 1901. Sbírky pochází z darů obyvatel města a blízkého okolí, nebo z darů bohatých mecenášů a krajanů v cizině (např. Afrika, Amerika, Orient). Po válce došlo ke ztrátám a ničení sbírek, nová éra muzea začala v roce 1991.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Podhradský rybník v Plumlově

Podhradský rybník se nachází na úpatí malebné Drahanské vrchoviny. Zalesněná příroda mimo obec s možností koupání sem láká řadu turistů. Na břehu rybníka se nachází kemp Žralok.

Přírodní památka Čubernice se zbytky hradiště

Přírodní památkou je strmý suťový svah údolí potoka Čubernice. Nelesní porosty mají většinou přirozený charakter, jsou to zejména stepní trávníky a nízké keře se skalními ostrůvky. Nacházejí se zde znatelné terénní náznaky hradiště z pozdní doby kamenné.

Radnice v Rýmařově

Monumentální raně barokní stavba s věží stojí v samém středu náměstí. Také dnes slouží jako radní dům a informační centrum. Radnice byla vystavěna v letech 1667 – 1670 v raně barokním slohu, vznikla přestavbou starší renesanční stavby.

Zámek v Přerově nad Labem

Přerovský zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako nové správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Dnes zachovaná dvoukřídlá dvoupatrová budova s věží je zdobena bohatou renesanční sgrafitovou výzdobou.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

Stavba kaple v obci Mšené-lázně byla zahájena v roce 1802, v roce 1804 byla přerušena a kaple zůstala nedostavěná. Zbyla pouze malebná zřícenina na pahorku v prostoru lázní.

Archeologické naleziště Rudické kolíbky

Rudické kolíbky jsou vápencovým skalním městem umístěným asi půl kilometru jihovýchodně od centra obce Rudice.

Barokní budova Staré pošty ve Stodu

Dům "Staré pošty" čp. 12, později hostinec "U labutě" Josefa Schwana, zvaný též Suvorovův dům, stojí na rohu Komenského náměstí v blízkosti nábřeží.

Barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého ve Stodu

V roce 1617 byl založen chotěšovským proboštem A. Rudrischem městský špitál, ke kterému byla zřízena i kaple.

Barokní statek Dvůr Gigant v Záluží

Jedná se o barokní hospodářský dvůr chotěšovského kláštera z poloviny 16. století.

Dřevěná socha Malíře ve Svratce

Dřevěná socha „Malíře“ z roku 2013 od řezbáře Jiřího Šilera symbolizuje malířskou tradici Svratky a nachází se na náměstí 9. května.

Kaple sv. Vavřince v Malé Skále

Zámeckou kapli sv. Vavřince dal v roce 1869 postavit majitel maloskalského panství Ludvík Oppenheimer. Před kaplí stojí socha Jana Nepomuckého. V roce 1996 byla kaple zrekonstruována a její okolí bylo upraveno na park.

Klášter Lnáře s kostelem Nejsvětější Trojice

Klášter bosých augustiniánů byl založen v polovině 17. století, dostavěn byl roku 1697. Svému původnímu účelu sloužil až do jara roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Svratce

Kostel sv. Jana Křtitele vznikl pravděpodobně ve 13. století, za husitských válek byl vypálen a později zrekonstruován v gotickém duchu.

Kostel sv. Máří Magdaleny ve Stodu

V nejstarších dobách stála v místech dnešního kostela dřevěná kaple, která byla údajně v roce 1406 přestavěna na kapli kamennou.

Kostel sv. Mikuláše ve Lnářích

Původně farní kostel sv. Mikuláše byl postaven nejspíše v průběhu první poloviny 14. století. Roku 1735 podnikl hrabě Václav Josef Künigl vrcholně barokní přestavbu, která kostelu vtiskla současnou podobu.

Krytý bazén v Hotelu Svratka

Hotelový bazén je z velké části prosklený s příjemným výhledem do okolní přírody.