🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Skipark Hraběšice

Skipark nabízí 750 metrů dlouhou hlavní sjezdovku, ve spodní části je dostatek prostoru pro lyžaře začátečníky a lyžařskou školu. Svah obsluhují dva vleky. Na okolních loukách se vyřádí vyznavači freeride lyžování.

Tvrz Drslavice na Prachaticku

Drslavická tvrz je goticko – renesanční stavba zřejmě vznikla ve 14. století. V současné době je v soukromém vlastnictví a prochází rekonstrukcí.

Zámek Kopaniny u Aše

Zámek který vlastnil rod Zedtwitzů stojí v místě jejich bývalého hradu založeného před rokem 1537. Po požáru v roce 2003 byl ve velmi špatném stavu. Od roku 2013 pracuje rodina Františka Hupky na jeho obnově.

Návštěvnost broumovského kláštera opět překonala šedesátitisícovou hranici

V loňském roce si do broumovského benediktinského kláštera našlo cestu přes šedesát pět tisíc návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Na letošní rok připravuje tato národní kulturní památka několik novinek, včetně restaurace, nové mobilní aplikace nebo interaktivní výstavy Supermarket Svět.

Zachraň Brno

Děsivě reálná úniková hra, při které hráči v omezeném čase musí zachránit Brno před útokem nebezpečných teroristů. Dokážete právě vy se svým dvou až šestičlenným týmem odhalit a zneškodnit všechny jejich plány za pouhých 75 minut?

Biopark Štít

Jedná se o soukromé chovné zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím.

Zámek Dobřenice

První zmínky o Dobřenicích se datují až k roku 1339. Dobřenické panství založil rytíř Zdeněk Bohunek z Dobřenic. Roku 1862 bylo celé panství prodáno baronu Karlu Danielu Weinrichovi, který po požáru zámku v roce 1860 nechal část zbořit a postavil jednopatrovou pseudoklasicistní novostavbu.

Starý a nový židovský hřbitov ve Švihově

Starý hřbitov byl založen roku 1644 a nejstarší jsou náhrobky z doby založení. Jedná se o velmi cenný hřbitov s náhrobky renesančního, barokního a klasicistního typu. Nový hřbitov byl založen po roce 1878, náhrobky jsou jen na malé části hřbitova.

Kostel sv. Gotharda a kostnice Žehuň

Barokní kostnice byla postavena v letech 1765 – 1766. V interiéru se nachází stěny z lidských kostí vysoké 2,5 m a silné 60 cm, které jsou zpevněny dřevěnou konstrukcí. Kostnice stojí v jihozápadním rohu zrušeného hřbitova u kostela sv. Gotharda.

Hadí stezka na Svatobor

Nová turistická stezka se věnuje především místním rostlinám a živočichům. Zhruba 3 km dlouhá cesta vede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotova bude do května 2018.

Virtuální realita Turnov

Navštivte jedinou virtuální realitu v Českém ráji, zábava pro malé i velké hráče.

Přírodní památka Loreta na Šumavě

Jedná se o bývalou štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Štola byla vyražena v roce 1889, v roce 1910 byla těžba ukončena. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Hlavním tématem stezky je ptactvo, které se v lokalitě kolem Drnového potoka hojně vyskytuje. Součástí stezky jsou 4 informační tabule, pozorovatelna a 10 ptačích budek vhodných pro hnízdění.

Naučná stezka Po stopách zajíce

Naučná stezka v délce 4 km je určena dětem a vede z vrcholu Špičák přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. Celkem 10 stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka v délce 5,6 km seznamuje s životem, výskytem a historií tetřeva na Železnorudsku, který je u nás celoročně chráněn. Stezka má 5 zastavení, které vás seznámí s tetřevem a jeho životem v místních lesích - v České republice se v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Naučná stezka Sklářská stezka

Cesta po pozůstatcích sklářských provozů a postupně mizejících stopách sklářství na Železnorudsku. Stezka je dlouhá 36 km a je na ní celkem 16 zastavení. Po celé délce je stezka vyznačena sklářem ve žlutém čtverci.

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů - Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.

Kostel sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem

Kostel svatého Vojtěcha je dominantou města a významným zástupcem barokní architektury na severu Čech.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Kostel sv. Františka z Assisi v Turnově

V horní části turnovského náměstí se nachází kostel sv. Františka z Assisi, vystavěný při františkánském klášteru Maxmiliánem z Valdštejna.

Národní přírodní rezervace Jezevčí vrch

Jezevčí vrch je výrazný rozložitý kopec s nadmořskou výškou 665 m. Místní lidé jej často nazývají starým jménem Limberk a na některých mapách se také označuje jako Jílový vrch. Předmětem ochrany je rozsáhlý a zachovaný přirozený smíšený les na znělcovém podkladu, typický pro oblast Lužických hor.

Kostel sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou

První zmínky o kostelu pochází ze 14. století. Původní gotický kostel byl po roce 1654 barokně opraven a následně několikrát přestavěn.

Přírodní památka Velký Radechov

Nachází se u obce Dolní Krupá v horních partiích neovulkanického vrchu Radechov. Celý prostor byl do počátku 90. let vojenským újezdem. Předtím byl Radechov využíván jako honitba, k tomuto účelu byl postaven u hraniční cesty lovecký zámeček.

Muzeum života na vesnici v Rosicích

Trvalá expozice v budově bývalé cihelny návštěvníkům přibližuje život na vesnici v dobách dávno minulých.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi

Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 - 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.

Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti

Melicharovo vlastivědné muzeum sídlí v budově bývalé radnice. Jeho sbírkový fond je tvořen archeologickými nálezy z Unhoště a přilehlého regionu.

Přírodní památka Slánská hora

Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.

Městská hvězdárna Slaný

Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.

Miřejovické kolo v Kralupech nad Vltavou

Kolo se nachází se pod lávkou na levém břehu Vltavy na zvlášť pro ten účel vydlážděném místě. Je to připomínka na elekrifikaci Kralup a vznik vodní elektrárny v nedalekých Miřejovicích.

Podzámecký renesanční mlýn v Brandýse nad Labem

Podzámecký renesanční mlýn se svými 11 moučnými koly byl v době rudolfinské největším v Českém království.

Kaple blahoslaveného Podivena ve Staré Boleslavi

Centrální barokní kaple z roku 1738 od K. I. Dientzenhofera postavená na místě, kde zemřel blahoslavený Podiven, služebník sv. Václava.

Zámek Kamenná Lhota u Tábora

Jednopatrovou barokní budovu postavil v 1. polovině 18. století rod Kopidlanských z Kopidlna. Pobýval taky i hudební skladatel Oskar Nedbal.

Kostel Navštívení Panny Marie Povrly u Ústí nad Labem

Kostel je dodnes jako jeden z mála v majetku obce a má tvar rotundy. Byl postaven v roce 1936 a je jedním z mála katolických kostelů v České republice, který má číslo popisné.

Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné

Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné bylo založeno v roce 2000 a navazuje na léčebnou tradici původních Lázní Skalka, založených v roce 1902.

Soukromé muzeum dráhy v Radimi u Luže

Soukromé muzeum železnice si vybudoval dnes už důchodce Eda Kapitola (64), kontrolor dopravy z OŘ Hradec Králové. Jako jeden z mála zachraňoval v době divokého rušení a slučování stanic, co se dalo.

Prameny Zaječické hořké

Zaječická hořká je výtěžek z přírodního léčivého zdroje, minerální voda silně mineralizovaná pro léčebné využití pramenící v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova.

Zámek Kvasiny

Pozdně renesanční tvrz, která byla postupně přestavěna na zámek, založil pravděpodobně Bedřich z Vlkanova někdy po roce 1608. Trojkřídlý klasicistní zámek byl postaven na ostrohu nad řekou Bělou.

Turisté si vyšlápnou na Helfštýn

Brány středověkého hradu Helfštýn u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku se mimořádně otevřou první lednovou sobotu, a to pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku.

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.

Naučná stezka S Kačenkou po stopách sklářů

Trasa zábavně naučné stezky zahrnuje 7 informačních tabulí, které seznamují s historií tavení skla. Stezka vede z Deštného do Orlického Záhoří. Délka naučné stezky je 15,6 km.

Přírodní rezervace Jelení lázeň

Přírodní rezervace Jelení lázeň se rozkládá v sedle mezi Malou a Velkou Deštnou. Rezervace chrání vrchovištní rašeliniště s jezírky, vzácné druhy rostlin a množství drobných savců.

Četnická stanice v Putimi - připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.

Poeziomat v Olomouci

Poeziomat v Olomouci je druhým v České republice.

Poeziomat v Opavě

Opava se v současné době řadí mezi pouhých 12 měst na světě a třetí v České republice, kde Poeziomat najdete.

Neorenesanční Duslova vila v Berouně

Pro průmyslníka a mecenáše Martina Dusla navrhl v roce 1890 významný pražský architekt Antonín Wiehl vilu v pseudorenesančním slohu.