🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Torzo rotundy sv. Pantaleona v Pustiměři

Rotunda svatého Pantaleona v Pustiměři byla svého času největší stavbou svého druhu v Čechách i na Moravě – do svatostánku se mohlo vejít při plné kapacitě až 200 lidí. Za josefinských reforem byla rotunda odsvěcena, většina jejího zdiva rozebrána, dodnes dochovalo jen malé torzo.

Chrám sv. Benedikta v Pustiměři

Dnešní kostel byl postaven v roce 1901 jako náhrada staršího, který byl o rok dříve stržen. Na vině tehdy byly četné trhliny zdiva. Nový kostel byl posvěcen 27.4.1902 olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem.

Zahrada Ztracenka v Praze

Odlehlá zahrada na albertovských svazích, která byla po mnoho let označována jako ztracená, je nádherným klidným místem v centrum Prahy. Během relaxace se před vámi rozprostře výhled na Albertov, Podskalí a nedaleký Vyšehrad.

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží probíhá od ulice Na rejdišti k Čechovu mostu na náměstí Curieových. Představuje významnou dopravní komunikací, i když stojí stranou turistického centra.

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce Choceň se nachází blízko centra v klidné části u náhonu Tiché Orlice, kde nabízí vnitřní i venkovní posezení s výhledem na Tichou Orlici.

Národní přírodní rezervace Kohoutov

Účelem ochrany přirozeného lesního porostu s odpovídající bylinnou skladbou. Dominující dřevinou je buk lesní, v příměsi jsou přítomni dub zimní a lípa malolistá. Rezervace se nachází v rokycanském okrese.

Štefánikův most v Praze

V pořadí desátým pražským mostem přes Vltavu a zároveň pátým tramvajovým, je Štefánikův most, propojující oblast pod Letnou s centrální částí města.

Národní přírodní rezervace Vrapač

Komplex přirozeného ekosystému lužního lesa. Ochrana se týká systému periodicky zaplavovaných ramen, který je ve střední Evropě již ojedinělým jevem. V tůních žije několik vzácných druhů vodních živočichů. Do rezervace vás zavede naučná stezka Nové Zámky.

Kam o víkendu s dětmi: Zúčastněte se fantaskní bitvy, zajděte na pohádku

Divadelní pohádky, pohádkové výstavy nebo naučné expozice. O víkendu můžete vyrazit na nespočet akcí, ať už budete chtít spíše odpočívat, nebo se aktivně zapojit. Pokud zatoužíte po akčním venkovním programu, nenechte si ujít velkolepou fantasy bitvu, která se uskuteční v Hradci Králové, kde se můžete stát rytířem nebo lukostřelcem.

Národní přírodní rezervace Zástudánčí

Rozkládá se u soutoku Moravy s Bečvou. Jedná se o zachovalý lužní les u neregulovaného toku Moravy a také bohaté ptačí hnízdiště.

Zvonice v Železném Brodě

Železnobrodská zvonice, která doplňuje kostelní vršek je unikátní svou dřevěnou konstrukcí dvou na sobě nezávislých stojen, z nichž jedna nese plášť stavby a druhá zavěšené zvony. Původní zvonice z roku 1761 podlehla téměř celá požáru v roce 2007. O rok později byla rekonstruovaná do původní podoby.

Brněnská zoologická zahrada pozve tento rok i na mamuty

K hlavním lákadlům brněnské zoo budou letos patřit nejen nedávno narozená lvíčata a mláďata levhartů cejlonských, ale i dvě zcela nové expozice – o zvířatech z českých luhů i mamutech.

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz

Chráněné území se nachází na úbočích Malého (578 m n. M.) a Velkého (603 m n. M.) Bezdězu. Oba kopce vznikly díky vulkanické činnosti cca před 34 mil. Let. Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Českolipsko-Dokeské pískovce a mokřady a zároveň je zařazena i mezi Evropsky významné lokality.

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy - historická stodola, výminek a vozovna.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Černvíru

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který patří mezi nejpozoruhodnější stavební památky v České republice. Stojí na nejužší severní části skalního ostrohu nad řekou Svratkou.

Národní přírodní rezervace Trčkov

Jedná se o zbytek přirozeného smíšeného porostu dřevin s převahou horského smrku, buku, klenu a dosud vitální jedle v Orlických horách.

Přírodní památka Skalní sruby Jizery

Jedná se o strmý sráz řeky s pseudokrasovým výklenkem, který vznikl boční erozí řeky Jizery. Na dně skalní stěny se nacházejí zvětralé vápnité pískovce.

Zámek Petrovice u Příbrami

Původně tvrz, přestavěná po roce 1650 na barokní jezuitskou rezidenci. Dnes v zámečku sídlí obecní úřad.

Residence Ropička v Beskydech

Turistická chata Ropička stojí na východním úbočí vrcholku Ropička, který se zvedá severovýchodním směrem od podhorské obce Morávka a v oblasti Těšínských Beskyd.

Přírodní památka Magnetovec - Skalní hřib

Důvodem ochrany je bazanitový skalní hřib. Jedná se o vypreparovanou část lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy bazanitové horniny. Spodní výlev je pórovitější a více zvětralý, čímž selektivně vznikla tenká „noha hřibu“, na které sedí mohutná horní část – široký „klobouk“.

Přírodní rezervace Ropice v Beskydech

Přírodní rezervace Ropice představuje lesní porosty v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd v prostoru vrchu Ropice.

Skalní útvar Kamenný hřib u Šindelové

Bizarní balvan je typickou ukázkou selektivního zvětrávání hornin. Kamenný útvar je tvořen porfyrickou biotitickou žulou karlovarského masivu. Je vyhlášen přírodní památkou.

Skiareál Řeka u Třince

Ski areál Řeka patří k nejoblíbenějším lyžařským střediskům v Beskydech. Oba lyžařské vleky se nachází v moravskoslezských Beskydech, blízko města Třinec, na konci obce Řeka.

Pěchotní srub N-S 47 "Jaroslav" u Sedloňova

Oboustranný pěchotní srub ve III. Stupni odolnosti postavený v blízkosti tvrze Skutina.

Údolí mlýnků u Jáchymova

Na malém horském potůčku klape zhruba 60 mlýnků v různých podobách. Najdete zde těžební věž dolu Svornost, kapli sv. Anny nebo hasičské auto místních dobrovolných hasičů.

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Několik lehkých objektů vzor 37 tvoří Památník československého opevnění "Pod Kolčarkou". Právě bunkr Pod Kolčarkou je rekonstruovaný do původní podoby.

Bedřichovice nad Temží - malý Londýn u Šlapanic

Bedřichovice u Šlapanic nejsou obyčejnou moravskou vesnicí. V centru najdete připomínky Londýna, které má na svědomí brněnská výtvarnice Kateřina Šedá.

Zahradní železnice v Podhradí u Bakova nad Jizerou

Zahradní železnice se nachází nedaleko nádraží v Bakově nad Jizerou. Délka oválu je 170 metrů a v provozu jsou modely parních lokomotiv "Šlechtična", "Kafemlejnek" a "Skaličák", motorové T211 a T478.1003 "Zamračená".

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Celní cesta v Krkonoších

Celní cesta je historická cesta spojující Horní Albeřice s polským Niedamirówem.

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. Budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.

Malá vodní elektrárna Miřejovice

Miřejovická elektrárna je technickou památkou a nachází se na 18. říčním kilometru Vltavy.

Cipískova stezka v Jičíně

Synek loupežníka Rumcajse, Cipísek, se rozhodl, že vám ukáže některá příjemná zákoutí tohoto města. Při procházce Jičínem si pro vás nachystal několik úkolů.

Sedm skal u Staré Červené Vody v Jeseníkách

Stará Červená Voda na Jesenicku leží na úpatí Sokolího hřbetu, který náleží k Rychlebským horám. Největší skalní útvar v obci, který se jmenuje Sedm skal, však patří spíš do Žulovské pahorkatiny.

Zámek Libouň

Zámek v Libouni, původně gotická tvrz, je úzce spjat s historií kláštera premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem, který byl založen v roce 1149. Na tvrzi s dvorem, seděli tzv. Nápravníci, kteří museli vykonávat určité služby klášteru. V současné době slouží zámek k ubytování a je zde i restaurace.

Muzeum Zlatodolu Roudný

V prostorech statku naleznete expozici dobových fotografií z prostředí jednoho z největších a nejmodernějších zlatodolů za Rakouska-Uherska a později za první republiky.

Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Barokní stavba byla postavena v letech 1739 - 1747 Maxmiliánem Oldřichem hrabětem z Kounic na místě původního zámku zničeného Švédy za třicetileté války. Dvoupatrová budova s bočními rizality je zdobena především střízlivými lesénami.

Tvrz Kamenice

Gotická tvrz byla pravděpodobně založena v polovině 14. století. V 16. století byla navýšena o jedno patro a celkově renesančně upravena. Jde o objekt s fasádou zdobenou psaníčkovými sgrafity, v severním průčelí se nacházejí tři mravně náboženské výroky psané švabachem.

Balonový zámek Radešín

Zámek je svými počátky i převážnou částí své existence svázán s cisterciáckým klášterem ve Žďáru nad Sázavou. Byl založen ve 2. polovině 13. století jako klášterní hospodářský dvůr.

Renesanční zvonice v Hronově

Původní dřevěná zvonice sahala do výšky první římsy. Po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná.

Funkční školní mlýn v Pardubicích

Mlýn je součástí Střední školy potravinářské v Pardubicích. Je stále funkční a slouží k výuce studentů.

Štola Walihloch

Opuštěná štola nese jméno italského hraběte Camila Lucerana, který v těchto místech pravděpodobně hledal bývalá naleziště drahých kovů a dle legendy zmizel v útrobách štoly.

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.