🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček z roku 1847 je nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. V kontrastu s okolní industriální architekturou - továrními halami, komíny a železárenskými provozy je opravdu nepřehlédnutelný.

Jak Vojtěch Obereigner pozlobil poděbradské sousedy

Už 120. let stojí uprostřed Poděbrad v Havlíčkově ulici, v zahradě za krásně kovaným plotem a bránou – dílem uměleckého kováře Jana Mareše, romantická kamenná stavba – Obereignerova vila.

V českokrumlovské Řemeslné uličce se můžete lecčemu přiučit, třeba ohnivému řemeslu kovářů

Jsou to hrdinové mnoha pohádek, stateční kováři, kteří se ničeho nebojí. Trochu čertům jsou podobní, ohněm a železem voní. Mají krásné, ale těžké řemeslo, je za nimi vidět kus fortelné práce. Jednoho z nich, Pavla Tröstera, jsem poznal při práci v kovárně Hefaistos v Českém Krumlově.

Zvonkohra v Jindřišské věži

V původním unikátním krovu z roku 1879 v 10. patře Jindřišské zvonice je od roku 2003 umístěna zvonkohra od Petra Rudolfa Manouška. Pod střechou zavěšené zvony hrají 1152 melodií, můžete si jednu z nich nechat zahrát, výběr je však náhodný.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Radnice a meteorologický sloupek v Bohumíně

Radnice je rozsáhlou dvoupodlažní budovou z režného zdiva obdélného půdorysu s vnitřním dvorem, která je postavená v romanticko-historizujícím stylu s prvky západoevropské gotiky a renesance. Vedle radnice je umístěn meteosloupek.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Tipy na víkend: Prohlédněte si korunovační klenoty, zatancujte si na hororovém plese

U příležitosti stého výročí vzniku Československa si na Pražském hradě můžete zdarma prohlédnout české korunovační klenoty. Během vrcholící plesové sezóny si můžete zatančit třeba v Chebu na bále v retro stylu nebo v Závišicích nedaleko Kopřivnice na netradičním hororovém plese.

Kreativatelier

Kreativní workshopy na různá tvořivá témata a práce s pestrým výběrem materiálů. To vše v inspirativním zázemí atelieru v blízkosti metra Pražského povstání v Praze.

Rozhledna Hošťálkovice

Dřevěná, 8 metrů vysoká, dvoupatrová rozhledna se nachází na vyvýšeném místě v Hošťálkovicích. Vyhlídkový ochoz ve výšce asi 5 metrů je přístupný po dvou žebřících.

Přírodní areál Gliňoč v Bohumíně

V městské části Skřečoň v Bohumíně se nachází přírodní areál, kde budou vybudovány nové vodní plochy i hnízdiště pro chráněné druhy zvířat. Areál bude revitalizován do roku 2020.

Zahradní železnice Blansko

Zahradní železnice určená především pro děti. Jedná se o úzkokolejku s kolejištěm dlouhým 18 m.

Klíč k památkám - program NPÚ pro věrné návštěvníky

Navštivte pět památek, sbírejte elektronické klíče – a šestou prohlídku získáte zdarma! Kromě toho se každoročně můžete zúčastnit slosovací soutěže o zajímavé zážitkové a věcné ceny.

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

První historická zmínka o hradu v Černé Hoře je z roku 1279. Gotická podoba se mění v roce 1561, kdy Albrecht Černohorský z Boskovic postavil renesanční předhradí a vlastní jádro hradu přestavěl na renesanční zámek. Součástí areálu je park.

Spešovská rozhledna u Blanska

Dřevěná vyhlídková věž stojí nad obcí Spešov. Na Spešovské rozhledně můžete vidět několik obecních symbolů a historických prvků.

Přírodní památka Krkatá bába

Jde o významné skalní útvary s přirozenými společenstvy zakrslých borodoubrav. Nachází se v místech, kde byla Boskovická brázda v důsledku pohybu zemských ker vyzdvižena a získala charakter vrchoviny.

Kam o víkendu s dětmi: Zajděte si na karneval, vyzkoušejte si draní peří

Karnevalová sezóna začíná – na rej masek můžete se svými ratolestmi vyrazit třeba v Kutné Hoře, Březinách u Děčína, Velkých Opatovicích nedaleko Boskovic nebo v Ostravě. Draní peří si nejmenší mohou zkusit v obci Neubuz blízko Slušovic nebo se mohou zúčastnit soutěže papírových vlaštovek v Mělníku.

Zámek Všechovice

Zámek Všechovice se nachází pod Hostýnskými vrchy, nedaleko Moravské brány kudy také procházela Jantarová stezka. Zámek je z počátku 17. století, který byl postaven na místě středověké tvrze ze 14. století.

Anděl Petronel a čert Uriáš se usadili v českokrumlovském klášteře

Jablko ze stromu poznání spadlo z nebes do pohádkového Českého Krumlova. Tak začíná skvělá pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně 2. Kulisy si pro svůj příběh nemohl přát režisér lepší a je tedy logické, že interaktivní výstava o filmu našla domov ve zdejším klášteře. Výstava potrvá do 31. března.

Slavná i neslavná historie židovského hřbitova pod vrchem Chotuc

Na úpatí Chotuce nedaleko městyse Křinec na Nymbursku uvidíme z jihovýchodu velký, zdí ohrazený pozemek s budovou na kratší straně.

Lyžařský areál Sobotín

Lyžaři a snowboardisté se mohou těšit na zcela novou sjezdovku v Sobotíně, kterou nabízí Zámecký resort Sobotín.

Přírodní památka Pfarrerb u Sobotína

Mineralogická přírodní památka na území obce Sobotín je ukázkou mineralizace alpského typu s výskytem četných druhů minerálů, zvláště epidotu. Pfarrerb patří mezi nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v České republice i v Evropě a jde o proslulou exkurzní lokalitu.

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014.

Vykopávky tvrze Hrádek v Rýmařově

Lokalita Hrádek se nachází nedaleko od nám. Míru v Rýmařově a je využívána jako externí součást geologické expozice Městského muzea Rýmařov a expozice představující historii místa.

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Čermákova naučná stezka v Kružberku

Na trase dlouhé 5,2 km najdete 8 zastavení ze kterých se dovíte něco o přírodě, historických památkách a zajímavých osobnostech tohoto kraje.

Pramen Pavla a zapomenutá lázeňská sláva - Jánské Koupele

Dříve se jim říkalo také Melčské lázně a nachází se v lesích u řeky Moravice. V 19. století a v 1. polovině 20. století byly jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Svůj věhlas získaly díky kvalitní železité minerální vodě a krásné poloze.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí

Trasa naučné stezky začíná na vrchu stolové hory Děčínský Sněžník u rozhledny. Celou stolovou horu lze obejít po stezkách s výhledy na všechny světové strany. Délka naučné stezky je přibližně 20 km a je na ní 19 informačních tabulí.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Meixnerova pohybová stezka

Pohybová stezka je dlouhá 2,5 km. Stezka byla pojmenována podle významného místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera, působícího v obci do počátku 2. světové války.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 - 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.

Polodřevěná zvonice a kostnice v obci Korouhev

Hranolová zvonice ze 17. století je čtyřboká zděná stavba s dřevěným zvonovým patrem, krytá šindelovou střechou. Na hřbitově se nachází také kostnice, která má oltář z lebek a kostí.

Osmiboká roubená stodola v Pusté Rybné

Polygonální stodola je nově opravena a tvoří jednu z dominant obce. Dle tradice byla prvním shromaždištěm tolerovaných církevníků a místem vysluhování svaté večeře páně pod obojím způsobem.

Cirkus - dětské indoorové hřiště

Skvělá zábava pro děti od 0 do 10 let nejen při špatném počasí.

Naučná stezka Za pilníkáři na Český kopec

Seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Život na Křižánkách do 2. světové války ve ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem. Délka naučné stezky je necelé 2 km.

Jindřišská věž s jedinečnou zvonkohrou tisíce melodií skýtá nádherný pohled na Prahu

Óda na radost mi zněla zvonkoherně z trámoví nad hlavou, když jsem popatřil ze středu metropole naprosto nezvyklým pohledem na Prahu. Jedna z nejvyšších věží ve městě, Jindřišská, je unikátní, v nejvyšším patře skýtá ve výšce 54 metry z arkýřů atraktivní výhled na město.

Naučná stezka Sudslavický okruh

Sudslavická naučná stezka prochází přírodní rezervací Opolenec. Její trasa vede po úbočí stejnojmenného kopce (649 m) nad osadou Sudslavice. Mezi zajímavosti na trase patří Sudslavická lípa, Sudslavická jeskyně či Mrazové sruby.

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem zřídila rodina Nuskových a najdete zde přes 1300 exponátů.

Úvalské menhiry

Kamenná spirála tvořena mlatovou cestou vedoucí od vstupu k centrálnímu prostoru se stojícími kameny připomínající Stonehenge. Tato spirála je napojena na stávající lesní cestu.

Bludiště a park Malinová - Chrpová

Středem parku protéká umělý potok s několika vodními tryskami, stín poskytují stříšky na vysokých sloupech. Nechybí dvě nová dětská hřiště, bludiště nebo pítka.

Hudlická skála v Hudlicích

Skála je typickou ukázkou buližníkových skalek, zvaných jinak sluky, nebo cizím slovem monadnoky. Patří k přírodním zvláštnostem berounského regionu.

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.

Dům U Kantůrků ve Velešíně

Dům U Kantůrků patří k významným architektonickým památkám Velešína. Středověký dům s různými stavebními prvky, černou kuchyní, nabíjecí pecí na chléb nebo dřevěnou pumpou na vodu.