Novinky.cz ve městě Zlín
Zobrazit všechny články o městě Zlín
První srpnový víkend se ponese především ve znamení historických akcí a festivalů. Za rytíři mohou zájemci vyrazit třeba do Mělníka, Zruče nad Sázavou či Lovosic. Pokud toužíte po kreativnějším programu, nenechte si ujít tvořivý festival u Jablonce nad Nisou. Za pohádkovými bytostmi a večerníčky můžete zase vyrazit do Hamrů nad Sázavou.
Divil by se boží bojovník, mistr vojenské strategie Jan Žižka, kdyby viděl město Tábor. Bořitel kostelů a klášterů, které nenáviděl, a nyní je dominantou města děkanský kostel Proměnění Páně. V Klokotech, kde nechal upálit na padesátku adamitů, stojí velký barokní areál zasvěcený Panně Marii.
Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos poprvé například v Břeclavi a Brně. Otevřela je firma Fit - Jump z Rychnova nad Kněžnou, v Česku jich provozuje 25. Inspirací se stala bludiště ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. Cílem projektu je přimět děti k pohybu. Pro zemědělce jde o zajímavou možnost využití pole před sklizní.
Cyklostezka z Poděbrad do Nymburka je mezi rekreačními cyklisty dobře známá – především o víkendech se to na ní jen hemží v obou směrech. Již méně je využívána levobřežní cyklostezka, a to i přesto, že je svým okolím daleko atraktivnější.
Na dohled rozhlednám na Churáňově a Javorníku se rozprostírá kraj plný i drobných zajímavostí, o kterých mnohdy turisté ani nevědí. Najdete zde romantickou poutní kapli, tiché vodní hladiny v lese, významné přírodní památky nebo ves „na kraji světa”, od níž je jen kousek nejen ke starému mlýnu.
Přes čtyři tisíce zázraků, 365 schodů do baziliky i sedm mnichů žijících za zdmi barokního areálu bdícího nad středočeskou Příbramí. To je jen pár faktů o jednom z našich nejvzácnějších poutních míst – Svaté Hoře.
Od hranic s Rakouskem se do nitra Čech podle řeky Malše tyčí několik pozoruhodných hradních zřícenin. Některé ve stavu nezachovalém, druhé lákají k návštěvě romantikou i historií. Nejhlavnější, nedaleko Kaplice na skalnatém ostrohu vystavěný Bavorem II. Ze Strakonic, se zove Pořešín.
Prvním poslem, který vítá lodivody při návratech z jejich cest do domovského přístavu bývá světlo majáku oznamujícího, že bezpečí je již na dosah. Stejně tak při návratech z kteréhokoliv koutu Čech, i desítky kilometrů vzdálených, ohlašuje blízkost domovského „přístavu“ pýcha Liberečanů - Ještěd.
Muzeum města Brna pořádá v sobotu 29. července v 15.00 hodin na hradě Špilberku jako doprovodný program k výstavě Stavba jako Brno praktickou ukázku práce se středověkým jeřábem.
Při putování po památkách je možno narazit na ruiny z časů plenění husity, lehlé za časů třicetileté války, zničené požárem, z různých důvodů nedostavěné nebo zchátralé v letech vzhledem ke stáří objektu zcela nedávných. Pohled na kdysi reprezentativní sídla bývá často žalostný.
České Vrbné, klidová lokalita na severním okraji Českých Budějovic, se zvolna proměňuje v nové centrum vodních sportů na řece Vltavě. Jeho základem je areál s umělým kanálem pro kanoistiku a rafting, chráněný přístav pro malé i velké lodě s veškerými navazujícími službami.
Poslední červencový víkend bude přát především milovníkům jídla. V Praze se konají slavnosti lokálních českých produktů, za meruňkami či českým česnekem můžete vyrazit na Moravu. Pivaři by si neměli nechat ujít Pivovarské slavnosti v Třeboni. S dětmi pak můžete vyrazit na noční prohlídky hradů, historické akce nebo na pohádkový den v Šiklově Mlýně.
Už počtvrté se v nočním čase rozzáří okna zámku Nový Hrad v Jimlíně, mezi Louny a Žatcem, aby dovolila nahlédnout do dávné historie unikátní památky, jejímiž posledními majiteli byli slavní Schwarzenbergové. A právě oni provedou zájemce svými komnatami i životními příběhy. Ovšem jen jednu noc.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje se už také mohou v tropických dnech koupat na koupališti v čisté vodě bez chemie. V Úvalně na Bruntálsku v těchto dnech otevřeli první biotopové koupaliště v kraji.
Sami slovanští osídlenci Doudlebové jsou zahaleni tajemstvím nejednoznačného původu, vzniku pojmenování i času osídlení jihu Čech. Jejich kdysi mocné hradiště pozbylo významu se založením dnešního krajského města Českých Budějovic. Na místě hradiště stojí kostel, stále je patrná část bývalých valů.