Novinky.cz ve městě Zlín
Zobrazit všechny články o městě Zlín
Po otevření plavební komory na přehradě a jezu Hněvkovice doplují nyní menší lodě po Vltavě z Českých Budějovic až do Prahy a dále. Loni vyrazilo mezi Hlubokou nad Vltavou a Budějovicemi přes dva tisíce plavidel s osmi tisíci lidmi. O víkendu startuje nová sezóna a turisté se mohou těšit na nové výlety.
Původem Moravák Miroslav Kovačičín a skupina dobrovolníků opravují už přes dvacet let jihočeský Vítkův hrádek. Založili občanské sdružení, které sehnalo dotace už za 25 miliónů korun, nejvýše položený hrad u nás (1035 m n. M.) je tak plný akcí a turistů. Jen za minulý rok jej navštívilo přes čtyřicet tisíc lidí.
Druhá květnová neděle se v mnoha krajích ponese v gastronomickém duchu. V Praze můžete vyrazit za všemi chutěmi Asie nebo na festival sladkostí. Ve Středočeském kraji se uskuteční chřestové slavnosti nebo rybí hody. Podobně pestrý je i program v dalších regionech. Na Ústecku se bude otevírat pivní stezka, na které můžete ochutnat několik druhů ležáku.
V neděli se slaví Den matek. V jeho rámci se koná po celé republice několik tematických akcí. Například v Nevřeni bude otevřena tvořivá dílna, kde mohou děti svým maminkám něco pěkného vyrobit. Den matek se bude slavit také v tasické Huti Jakub. S dětmi můžete vyrazit i do pohádkového lesa nebo na dětské inscenace do Olomouce.
Spí spánkem neklidným, je stále ve stavu polobdělém, zrovna jako v Čechách svatý Václav ve skále blanické. V zámku v Chropyni čeká na příležitost zachránit milenou Moravu hanácký král Ječmínek. Mnozí o něm neslyšeli, ale je tu. Čítal jsem o něm druhdy v raném mládí, ale to už je drahně let.
Známý a hojně navštěvovaný gotický hrad oslaví narozeniny nejvýznamnějšího českého panovníka.
Projížďka turistickým parním vlakem po Osoblažce každým rokem láká stále více návštěvníků Jeseníků. Loni se na trati s atypickým rozchodem 760 milimetrů svezlo 5 520 cestujících, kteří vedle krás místní krajiny obdivují i klikatost dráhy se 102 oblouky.
První květnový víkend nabízí široké spektrum akcí. Vyrazte na zahájení sezóny jízd parní lokomotivou. Svézt se můžete z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde si můžete prohlédnout historické vlaky. Do minulosti můžete zaskočit i v několika archeoparcích. V Ledčicích si vyzkoušíte hrnčířské řemeslo, v Kovářově se seznámíte se životem předků. Nasavrky zase nabídnou oslavy keltského svátku Beltine.
První květnový víkend se ponese mimo jiné ve znamení food festivalů. Konají se třeba v Praze, Kutné Hoře, Karlových Varech nebo Ostravě. Ochutnat budete moci dobroty od mistrů kuchařů nebo cukrářů. Aktivnější jedinci se mohou zapojit do pražského maratonu nebo vyrazit na duhový závod Barvám neutečeš v Olomouci.
Navštívit 33 sakrálních památek i mimo bohoslužby mohou od prvního května až do konce října lidé v Moravskoslezském kraji. Projekt Otevřené chrámy se v regionu spustil loni a setkal se s velkým ohlasem. Návštěvníkům se na všech místech bude věnovat vyškolený průvodce a vstup bude bezplatný. Ostravsko-opavské diecézi kraj na projekt přispěl 1,3 miliónu korun, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.
Na svátek práce 1. května se otevírá symbolický nebeský Jeruzalém - kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. A zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě.
Hlavní novinkou letní turistické sezóny v Plzeňském kraji jsou tři barokní cyklotrasy na severu Plzeňska, které mají všechny start i cíl ve městě Plasy. Je na nich deset takzvaných barokních odpočívek, z nichž jsou vidět krajina, hospodářské dvory nebo památky daného uměleckého období, řekla vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Ilona Šnebergerová.
Ač si to možná neuvědomujeme, její tvář známe všichni. Je vytištěna na dvoutisícovce, ve světle zelené barvě. Před Velkou válkou diva, které u nohou ležel celý kulturní svět, po ní vynikající sopranistka upadala do zapomenutí, nešťastné bylo i její soukromí.
Město Polička láká turistické návštěvníky například k návštěvě rodné světničky slavného hudebního skladatele ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36 metrů či k procházce kolem městských hradeb, které v délce 1220 metrů obepínají historické jádro města. Ale to není vše.
Konec dubna tradičně přináší pálení čarodějnic a další akce v kouzelnickém duchu. Vyrazit na ně můžete v Praze, Mníšku pod Brdy, na zámek Horní Libchava nebo hrad Bouzov. Pokud vás láká spíše nekouzelnický program, navštivte třeba skanzen v Zubrnicích, kde se konají Myslivecké slavnosti, nebo Babiččino údolí, které bude dějištěm Ovčáckých slavností.