Novinky.cz ve městě Valašské Klobouky

Zobrazit všechny články o městě Valašské Klobouky

Velehradský genius loci je nezapomenutelný

Na úpatí Chřibů s majestátní siluetou Buchlova v pozadí se rozprostírá poutní areál Velehrad. Bývá spojován s centrem Velkomoravské říše a působením Cyrila a Metoděje, přestože o tom nejsou žádné důkazy. To nic nemění na významu nejstaršího moravského cisterciáckého kláštera založeného v roce 1205. Tehdy přišlo do údolí Salašky 12 mnichů cisterciáků.

Výlety do českých přístupných jeskyní

V České republice se nachází tisíce jeskyní a propastí evidovaných Správou jeskyní ČR. Čtrnáct objektů je dokonce přístupných veřejnosti, nejvíce z nich leží v Moravském krasu. Přinášíme přehled českých otevřených jeskyní.

Petřín slaví. Jeho rozhledně je sto třicet let

Přesně před dvěma týdny uplynulo sto třicet let od chvíle, kdy byla dokončena konstrukce Petřínské rozhledny. Vypravili jsme se na vrchol pražského Petřína a dozvěděli se, který diktátor chtěl rozhlednu zbourat, kdo se na Petřín nechával vynášet osly nebo která stavba se tu, pochopitelně vedle rozhledny samotné, inspirovala v Paříži.

Obnova zámecké oranžerie ve Světlé nad Sázavou finišuje

Ve Světlé nad Sázavou finišují práce na osazování zrekonstruované zámecké oranžerie. Jak uvedla majitelka zámku Helena Degerme, proces uvnitř lze pozorovat zatím přes mříž z nádvoří. Termín zpřístupnění se musí podřídit rostlinám.

Koupání a plavání v Praze

České hlavní město nabízí spoustu možností, jak využívat volný čas. Ať už je slunný letní den nebo ustavičně prší, vždy máte v Praze možnost jít si zaplavat.

Kam na výlet do zoologických zahrad

Hledáte inspiraci pro další výlet po České republice? Zoologických zahrad u nás existuje spousta, takže jistě poblíž aspoň jedné bydlíte. Přinášíme výběr nejoblíbenějších míst.

Do Suchého Dolu za kamennými hřiby i na církví neuznané poutní místo

Parkoviště ve Slavném, části obce Suchý Důl, je narváno k prasknutí. Z něj se vychází ke známým kamenným hřibům. Skalní útvary vznikly nestejnoměrným zvětráváním pískovce, kdy klobouk je tvořen tvrdším materiálem, noha je měkčí a snadněji zvětrává.

Máme největší muzeum nočníků na světě, říká majitel

Dvacet jedna let buduje rodina Sedláčkových sbírku historických nočníků a toalet. Jejich muzeum je podle Jana Sedláčka největší na světě. Nyní otvírá na nové adrese, expozice se přestěhovala do pražských Modřan.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Hamousův statek není jen obyčejná roubenka u Křivoklátu

Zatímco na královský hrad Křivoklát se valí stovky návštěvníků denně a výběrčí na parkovištích si mnou ruce, Hamousův statek ve Zbečně je trochu stranou zájmu. Přitom je to v rámci středních Čech ojedinělá ukázka, jak se dříve - a není to až zase tak dávno - žilo a bydlelo.

Beskydy na elektrokole. Lysou horu zdolají i netrénovaní

Poslední dobou stále populárnější elektrokola už si zdaleka nepořizují jen senioři, kterým pomoc motoru nahrazuje slábnoucí fyzičku. Desetitisíce korun za bicykl na elektrický pohon neváhají utratit ani zdatnější cyklisté mladšího věku, kteří si na výletech se značným převýšením chtějí dopřát větší komfort a na zpáteční cestě si užít parádní sjezdy.

Deset tipů, kam v Praze do přírody

Praha nabízí mnohem víc než jen lidská obydlí a historické památky. Její obyvatelé mají celou řadu možností, kam zamířit do přírodního prostředí, aniž by hlavní město opustili.

Na Šumavu letadlem aneb Známé cíle pohledem z ptačí perspektivy

Cestu po silnici většina z nás důvěrně zná a obvykle také počítáme s tím, že kvůli uzavírkám a hustému provozu bude potřeba mít dostatečnou časovou rezervu. Jaké to ale je, když se na Šumavu vydáme vzduchem?

Nedobytné Hukvaldy zlikvidoval blesk, požár a biskup, který je rozprodal

Houkání víl houkalek za nocí stojí údajně za názvem jednoho z nejstarších a největších panských sídel na Moravě. Víly lákaly pocestné k tancování, ale nikoho neutancovaly.

Na zámku Chyše najdete unikátní Brandlovu fresku, jako vychovatel zde působil Karel Čapek

Bývalý hrad, dnes zámek Chyše, má bohatou historii zahrnující spoustu majitelů. Místo je coby vladycká tvrz zmiňováno koncem 12. století, roku 1254 se zde usadil rod Odolenoviců, kteří zde byli pány dvě stovky let.