Novinky.cz ve městě Osečná

Zobrazit všechny články o městě Osečná

Po vlnách Lužnice od největšího českého rybníka až do Soběslavi

Prvenství rybníka Rožmberk, co se rozlohy týče, je snad i dnes dobře známé každému školákovi, zaujímá plochu úctyhodných 489 hektarů, a je tím jednoznačně největším rybníkem u nás. Právě zde zahajujeme naše putování, při němž se nám průvodkyní stane řeka Lužnice.

Zřícenina Krašov: vstup na vlastní nebezpečí a za odměnu pivo

Sto třicet metrů nad hladinou Berounky v přírodní rezervaci Krašov shlíží do údolí stejnojmenná zřícenina hradu. Malebný výhled můžete doplnit plavbou po řece anebo návštěvou nedalekých zbytků hradu Libštejn.

Na Karlštejn se na čas vrací poklad

Po zhruba 120 letech se na Karlštejn vrací poklad, který tam byl nalezen během opravy a rekonstrukce hradu na konci 19. století. Zatím je ve stálé expozici vystaveno jen několik desítek stříbrných a pozlacených spon a knoflíků, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, ale od března příštího roku k poctě 700 let od narození Karla IV. Bude na Karlštejně vystaven poklad v celé své kráse, tak jako ho veřejnost dosud neviděla.

Ještědskými horami (nejen) po stopách příběhů Karoliny Světlé

Vedra nutí vyhledávat chladnější místa nejen u vody, ale i na horách. V Liberci je nejatraktivnější hřebenovka k vrcholu Ještědu, ale zajímavé jsou neobvyklou atraktivitou Terasy Ještědu na jižním svahu. Kameny loveckého štěstí, Mohyla letců, Vrata Karoliny Světlé jsou lákavé turistické cíle.

Dobronický pán byl naštvaný na sládka, že prý šidí pivo

Od restauračky na břehu před očima mizející Lužnice je soukromá zřícenina Dobronice vzdálena tak tři sta metrů piv. V tomhle vedru je každé těla posunutí, a víc než polovina vzdálenosti představuje stoupání, doprovázena vidinou moku, který jsem právě opustil. Je i motivací pro cestu zpáteční.

Vedra zhoršují kvalitu vody v přírodních koupalištích

Kvůli tropickému počasí se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích. Přibývá rybníků a nádrží, kde by se lidé raději koupat neměli. Více je i vodních ploch, kde hygienici koupání zakázali. Nově nesmějí plavci například do nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, do koupaliště Vyžlovka u Prahy nebo do Velkého rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku. Příznivci koupání a vodních sportů však stále najdou dostatek míst, kde si mohou zaplavat beze strachu z infekce.

Klášter Zlatá Koruna zachvátí brzy plameny

Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny, zasazený do zlata.

Tipy na víkend: Pohlédněte dalekohledem na noční oblohu, odhalte tajemství kávy

Čeká vás víkend plný hudby, dobrého jídla a pití, bujaré zábavy, sportu i pasivního odpočinku. Romantické duše ocení například pozorování noční oblohy na hradu Hukvaldy, milovníci kávy se zase rádi zúčastní plzeňské besedy. Skvěle vás pak v parném dni osvěží návštěva koupaliště ve Slavkově nebo koštování piva na některém pivobraní.

Po Vltavě od Vyššího Brodu do Českého Krumlova

Před vyplutím z tradičního počátečního místa pod vodní nádrží Lipno II na okraji obce Vyšší Brod se vodákům rozhodně vyplatí malý pěší odskok proti proudu k přírodní scenérii Čertova stěna, která je vzdálena necelé tři kilometry od pomyslné startovací čáry.

Liberecké království dopravních veteránů láká na novinky, třeba na raritu z Indie

Technické muzeum v Liberci je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou historií dopravy kraje. Všem milovníkům veteránů se otevřelo před rokem a stále nabízí zajímavé novinky. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů.

Nejnavštěvovanější české památky hlásí rekordní návštěvnost

Žebříček více než stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) vede v polovině prázdnin zámek Český Krumlov, který se v prvenství dlouhodobě střídá se zámkem v Lednici. Ústav sice nemá údaje ze všech svých pracovišť, standardně se sbírají až ke konci sezóny, ale desítka nejnavštěvovanějších památek vykazuje návštěvnost vyšší, než za stejné období minulého roku.

Nejpopulárnější české památky hlásí rekordní návštěvnost

Žebříček více než stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) vede v polovině prázdnin zámek Český Krumlov, který se v prvenství dlouhodobě střídá se zámkem v Lednici. Ústav sice nemá údaje ze všech svých pracovišť, standardně se sbírají až ke konci sezóny, ale desítka nejnavštěvovanějších památek vykazuje návštěvnost vyšší, než za stejné období minulého roku.

Noční prohlídky kláštera Želiv ukážou unikátní předměty

Při srpnových nočních prohlídkách premonstrátského kláštera Želiv se lidé mimořádně dostanou i k historickým předmětům z klášterního depozitáře. Uvidí kupříkladu starobylou opatskou berlu, opatské kříže a prsteny. Prohlídky se budou od tohoto týdne konat každý srpnový pátek, sdělila Lenka Vacková z Opatství Želiv.

Vyhořelý a rozkradený zámek Valeč se vrací mezi navštěvované památky

Bez roku je tomu 40 let, co zámek Valeč, kdysi skvost severozápadních Čech, zničil požár. Objekt tehdy sloužil jako dětský domov. Příčina se nevyšetřila, po ohni zbyly jen obvodové zdi. Obnova prý nepřicházela v úvahu, možností byla demolice. Nakonec zvítězil rozum, zámek se začal opravovat.

Padělatele peněz nahradili na Šumburku skřítkové dobývající zlato

Perštejn a Šumburk – dvě zříceniny hradu vzdálené od sebe několik kilometrů. První schovaná za neprostupnou hradbou stromů nad stejnojmennou obcí. Druhá na kopci, na nějž vás čeká sice delší cesta, po které ale budete odměněni neopakovatelným rozhledem a návštěvou romantické zříceniny.