Novinky.cz v obci Kryštofovo Údolí
Zobrazit všechny články o obci Kryštofovo Údolí
Výstava v Muzeu Českého krasu představí část scénografické tvorby výtvarnice Barbory Jakůbkové. Návštěvníci si budou moct prohlédnout od 7. září novou expozici s názvem V hlavě – autorská výstava Barbory Jakůbkové.
Nelze ho přehlédnout, tyčí se majestátně na skalnatém ostrohu nad soutokem Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek, nádherná stavba, na níž si dali Thunové záležet. Měl pohnuté osudy a nevyhnuly se mu ani války. Čtěte více »
Tisíce lidí míří od čtvrtečního rána na olomoucké výstaviště, kde byla zahájena letní etapa mezinárodního zahradnického veletrhu Flora. Na největší a nejstarší akci svého druhu v Česku se představuje přes 270 vystavovatelů a prodejců z ČR, Polska a Slovenska. Jejím letošním mottem jsou Bylinkové a voňavé zahrady. Na své si však přijdou tradičně mimo jiné i příznivci květin. Čtěte více »
Předpověď počasí konečně slibuje letní víkend. Nezůstávejte tedy doma a vydejte se například do Vizovic na Trnkobraní, na Sychrově se konají skotské hry, v Jihlavě se sejdou stromolezci na mistrovství republiky. Na Pardubicku ochutnejte chmelový mok na pivních slavnostech, ve Zlatých Horách se bude soutěžit v rýžování zlata, na Hukvaldech zavoní zvěřinové hody a v Praze oslaví Petřínská rozhledna 120. narozeniny. Čtěte více »
Slavkovský les, dříve Císařský les, se rozkládá na západě Čech mezi lázeňským trojúhelníkem tvořeným Karlovými Vary a Mariánskými i Františkovými Lázněmi.
Každý nějak hledá ráj a představuje si pod tímto výrazem právě to, co jemu dělá dobře. Krom soukromých však máme i jeden kolektivní - Český ráj. Každý školou prošlý výrostek, který by dostal úkol ten bájný ráj navštívit, by dnes zamířil k Jičínu.
Při našem ochutnávání narážíme na zajímavé lidské příběhy. Malé rodinné firmy nás provázejí poměrně často. Zejména ty, kde se tradice dědí už řadu generací. Jedno nevšední setkání nás čekalo i v Chrámcích u Mostu. Vyrazili jsme tam za biovišňovým džemem, který získal ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje. Čekaly nás rozlehlé sady, tři stovky oveček a navíc zámeček. A samozřejmě nás vyhlíželi i „zámečtí páni“, kteří se pustili do podnikání, a docela jim to jde.
Letní Šumavu asi každý zná ze sedla kola a kratších procházek. Národní park se otevírá návštěvníkům ale i v noci. Na červené páteřní stezce se otevřelo sedm nouzových nocovišť, kde můžete strávit jednu noc v srdci divoké Šumavy.
Sněžka (1602 m. N. M.) je nejvyšší horou Čech a Slezska a také nejvyšším vrcholem Střední Evropy na sever od Alp. Je také naší nejchladnější horou, průměrná teplota vrcholků Krkonoš kolísá mezi 0 °C až +1 °C a sněhová pokrývka zde leží přes 180 dní v roce. To částečně odpovídá klimatickým poměrům střední hornaté části Norska a Švédska.
„Teď mě, prosím, omluvte, musím zvonit poledne.“ Mladá průvodkyně na chvíli opouští skupinu turistů, kteří v jejím doprovodu obdivovali interiér starého dřevěného kostela, a za zpěvu modlitby rozhoupá kostelní zvon. Fotoaparáty náhle zůstávají „němé“, nikdo se ani neodváží rušit křehké kouzlo okamžiku. Takové jsou Velké Karlovice.
To, že jsou včely ohromně pracovité, hodně chytré a mají ve svém společenstvu takřka dokonale vypracovaný řád, není asi pro nikoho žádná novinka. Simona Adamcová, která nás nechala nahlédnout do svého včelího farmaření v Rokytníku u Hronova, tvrdí, že už spoustu lidí nadchla svým vyprávěním o včeličkách natolik, že se do jejich chovu taky pustili. A nutno dodat, že jí to věříme. Takže, kdo ví, jak to s námi dopadne.
Ze sršatého bojovníka jde chvílemi strach, ale vědomosti z vás za chvíli dostane. V Keltském informačním centru nižborského zámku najdete odpovědi na řadu otázek o Keltech, kteří v pradávnu obývali nejen českou kotlinu. V nedalekých Stradonicích zbudovali jedno z nejdůležitějších oppid u nás.
Sice jižní Moravu proslavila hlavně vinná réva, ale pojďme se podívat na mnohem méně známý, ale neméně zajímavý poklad kraje. Jmenuje se oskeruše, přesně jeřáb oskeruše a nejvíc doma je na Slovácku. Tyhle stromy dorůstají do hodně velkých rozměrů a soupeře těžko hledají i v dlouhověkosti.
Veles. Dávný slovanský bůh, ochránce stád a pastýřů, ale rovněž i bůh podsvětí, bohatství a magie. Právě jeho jméno zní v názvu tajemného vrchu nad obcí Kublov. Míříme na Křivoklátsko, na vrch Velíz.
Následující víkend je doslova nabitý akcemi. U Příbrami se koná mistrovství ve skocích do vody - Highjump, na Šumavě pak Evropský pohár ve sjezdu horských kol. V sobotu se otevírá barrandovský fundus kostýmů. V Lenoře se konají Slavnosti chleba, v Buchlovicích pak Festival česneku. Tajemnou historii odkryjí Husité na Hukvaldech, čarodějnice na Kosti nebo Středověké okno na Hasištejně.