Novinky.cz v obci Kryštofovo Údolí

Zobrazit všechny články o obci Kryštofovo Údolí

Přes Bučinu se utíkalo za kopečky

Šumava má mnoho hezkých výhledů, pohled z Bučiny přes Knížecí pláně na jižní část pohoří je jedním z nich. Nesmí ale pršet, se 1600 mm srážek je nejdeštivějším místem Šumavy. Sedím na terase hotelu zbudovaného v alpském stylu, který má smůlu, že stojí na špatném místě.

Václav Obr si unikátním Muzeem kočárů splnil sen

V červenci 2009 si Václav Obr splnil celoživotní sen. V Čechách pod Kosířem otevřel vlastní Muzeum kočárů. Dílo, které začal budovat před více než dvaceti lety, dnes obdivují návštěvníci z celé Evropy. Muzeum nabízí na pět desítek kočárů, historické saně a unikátní sbírku kočárových luceren.

Roztančený Jičín složí hold Václavu Čtvrtkovi

Pohádkové město Jičín se tento týden roztančí. Ve středu tu začíná už jednadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky, letos s mottem Taneční pohádkování.

Pálavské vinobraní zve o víkendu na mistrovství České republiky v ochutnávce vín

Podzimní vinobraní je celorepublikovou oblíbenou záležitostí. Lidé se sjíždějí na pár dní do různých koutů Čech a Moravy, aby mohli ochutnat slavný burčák nebo nové druhy vín. Pro zkušené vinaře bude zajímavou akcí 3. ročník Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně - Mikulov 2011, které se uskuteční na Pálavském vinobraní 10. a 11. září 2011.

Šumperské památky se otevřou veřejnosti

Druhou zářijovou sobotu začínají tradiční Dny evropského dědictví. Při této příležitosti se památkové objekty, včetně těch, které nejsou běžně přístupné, otevřou široké veřejnosti. Brány památek a muzeí v Šumperku přivítají první návštěvníky v sobotu 10. září od 9 hodin.

Slavonické pevnostní pásmo - ukázka prvorepublikové obranné linie

Jen několik kilometrů západně od Slavonic se táhne souvislý úsek prvorepublikového lehkého opevnění, tvořený šesti pevnůstkami, zvanými lidově řopíky. Stejně jako ostatní opevňovací objekty byly v září 1938 i ony bez boje předány okupantům.

Bizarní pískovcové divadlo Tiských stěn

Tisá, roztahaná obec zacloněná sedmdesátimetrovou hradbou pískovcových stěn, leží pár kilometrů od Děčína. Byl jsem tu v zimě, sám, jen s mrazem, který třaskal na zasněžených větvích stromů a v hlubokém sněhu pod nohama. Byl jsem rád, že jsem dost vyčerpán prolezl jejich část.

Hluboká má vzor v anglickém Windsoru

Bílá jako svatební dort, jako koruna se tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou. Hluboká. Do povědomí vešla i po natáčení filmu Pyšná princezna. Nejkrásnější z českých zámků, členitý objekt plný věží a cimbuří, zasazený v nádherném anglickém parku působí dojmem středověku, je ale poměrně mladý.

Tipy na víkend: Slavnosti piva, ledového vína, Hradozámecká noc a letecký den

O prvním zářijovém víkendu budou cinkat půllitry v Jindřichově Hradci a Žatci v rámci pivních slavností. Ledové víno budou degustovat v Lednicko-valtickém areálu. V Hradci Králové se připravují na mezinárodní letecký den. Sobotní Hradozámecká noc otevře stovky památek po celé republice.

Zámek Holešov nově láká na hudební klub i vyjížďky na loďkách

Při toulkách Zlínským krajem můžete jedno z nejpříjemnějších cestovatelských překvapení zažít v Holešově na Kroměřížsku. Z chátrajícího místního zámku se v posledních letech vyloupl atraktivní turistický skvost.

Kašperské Hory - nejstarší zlatonosný revír v Čechách

Není příliš velkým tajemstvím, že Kašperští slovo zlato moc nemilují. Jejich malebné městečko uprostřed šumavských hvozdů totiž údajně stojí na desítkách tun žlutavého kovu, kterým se po staletí měří bohatství států i jednotlivců.

Toulavá kamera: Na beskydské Pustevny za Maměnkou a Libušínem

Pokud jsme chtěli poznat tradice východní Moravy, pak se přímo nabízela návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo Pusteven. Protože v Rožnově jsme loni pekli frgály, letos jsme vyjeli na jedno z nejznámějších turistických i lyžařských středisek Beskyd. Nejtypičtější pro něj jsou dvě takřka pohádkové stavby – Libušín a Maměnka.

Tipy na víkend: Tankové a kovářské dny, ožije Karel IV. i Albrecht z Valdštejna

V Týnci nad Sázavou si užijí tankové dny nadšenci vojenské techniky. V Chebu ožije Albrecht z Valdštejna, Kodaň opět navštíví Karel IV. Pokud se chcete podívat na to, jak vypadalo dobývání hradu začátkem 17. století, vydejte se na Helfenburk. Na Helfštýně se sejdou umělečtí kováři. Nad Bouzov se opět vznesou horkovzdušné balóny.

Bezděz jako noblesní středověký kriminál i pozůstatek třetihorních sopek

Velký Bezděz (604 m. N. M.) je hora, ze které je vidět čtvrtina Čech. Toto byl zřejmě hlavní důvod, proč nechal na jeho vrcholu Přemysl Otakar II. Vybudovat na svou dobu velmi moderní opevněný hrad - pevnost na skalním ostrohu.

Mohutná pevnost Stříbrná Hora každoročně ožívá s francouzskými vojsky

Na hřebeni Bardských hor v dnešním polském Slezsku se rozkládá mohutná horská pevnost, jejíž součástí je jeden z největších donjonů v Evropě. Toto neobvyklé slovo označuje objekt, sestávající ze čtyř oválných věží, mezi nimiž je sevřeno rozlehlé nádvoří. Pevnost Stříbrná Hora je dokladem úsilí, které král Fridrich II. Veliký věnoval obraně území, vydobytého během válek o rakouské dědictví v polovině 18. století. Čtěte více »