Novinky.cz ve městě Blansko
Zobrazit všechny články o městě Blansko
Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.
Premiéra filmu Poslední aristokratka od Jiřího Vejdělka bude až na podzim, ale fanoušci literárního bestselleru o Marii Kostkové a její ztřeštěné rodině už teď mohou vkročit do kousku filmových kulis. Například do zámecké kuchyně v Miloticích.
O druhém dubnovém víkendu se můžete těšit na řadu rozmanitých akcí. Gurmáni mohou ochutnat kuchyni Blízkého východu nebo vyrazit na košt vína či pálenek. Sportovci se mohou zúčastnit půlmaratonu v Pardubicích nebo nočního závodu Night Run v Ostravě. Koná se také Mezinárodní den památek, který zpřístupní řadu neobvyklých míst.
Úsov je trochu opomíjeným zámkem, což si nezaslouží. Jednak je velmi zajímavý architektonicky, jednak tu najdete v lesnicko-loveckém muzeu nejrozsáhlejší sbírku loveckých trofejí u nás. Vládl tu i zhýralý Jan Šembera z Boskovic. Vyhradil si právo první noci, z vlasů „dobytých” žen měl mít paruku.
Z rozlehlého hradu Brníčko ležícího mezi Zábřehem a Šumperkem zbylo jen pár romantických ruin na vrcholu vysokého kopce. Patřil moravskému rodu Tunklů, se stříbrnou rybou na modrem poli v erbu. Hrad byl založen poměrně pozdě, uvádí se rok 1350.
Přestože Rakušané jezdí pravidelně do jižních Čech a tráví dovolené například u lipenské vodní nádrže, rozhodně nevévodí žebříčkům počtu návštěvníků na památkách. Zrovna tak ale Jihočeši nevyhledávají rakouské hrady a zámky. Změnit by to měl přeshraniční projekt Památky žijí, který počítá s propagací méně známých historických objektů v obou zemích.
Nedaleko Přeštic proslavených mecenášem J. Hlávkou, skladatelem J. J. Rybou a chutnými čuníky je ukryta v lese nad vsí Radkovice zřícenina ojedinělého dvojhradu. Narazíte na ni nečekaně. Najednou se její rozvaliny tyčí na dlouhé buližníkové skále vpravo od lesní cesty. Je to neobvykle rozsáhlá stavba.
Po sezoně hlavně lyžařských závodů nastává opět doba těch běžeckých. V Praze můžete vyrazit rovnou na půlmaraton a zjistit, zda se vám přes zimu podařilo udržet kondici. Za kulturou se můžete vydat třeba na divadelní festivaly v Táboře či Napajedlech, za filmy zase na zámek Kynžvart.
Po celý duben se členská města Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska připojují u příležitosti Mezinárodního dne památek k akci Brány památek dokořán. Staroslavné město Nymburk je otevře v neděli 7. dubna.
Kuňka říkají místní důvěrně Kunětické hoře, kterou mají předestřenu jako na talíři. Z roviny u Pardubic se najednou tyčí čedičový suk z polabské roviny takřka nepatřičně. V tom je právě kouzlo přírody, že na placce dokáže vyhrbit brd. A na brdu hrad husitského hejtmana Bořka z Miletínka.
Státní podnik Povodí Ohře zpřístupní po dvou letech cestu na hráz k přehradě u Jirkova na Chomutovsku. Vodohospodáři ji museli v únoru 2017 uzavřít kvůli padajícím kamenům ze skály, která ji lemuje. Nyní je už masiv zabezpečený, a tak se od dubna turisté a cyklisté mohou opět vydat do oblíbeného Telšského údolí, kde se přehrada nachází.
České středohoří je jedním z nejpozoruhodnějších krajinných útvarů u nás. Kupy a kužele vystupující z roviny vytvořila sopečná činnost. Vše lemuje Labe protékající krajinou, vytváří nejprve romantické údolí s Branou Čech, pak mohutný kaňon. Na jednom z vrcholů se tyčí romantická ruina Košťálova.
Poslední březnový víkend nabízí pestrý program, ať už jste jakéhokoli ražení. Rekreační sportovci se mohou vydat hned na několik závodů, třeba do Českých Budějovic, dámy pak na Boží Dar. Za jídlem se můžete vypravit na jednu z pražských náplavek, kde se koná přehlídka food trucků, skleničku vína nebo dvě si pak můžete dát v Uherském Hradišti.
Návštěva perly Lednicko-valtického areálu se letos lidem prodraží. Nově zaplatí i za vstup do zámeckého parku. Zpoplatnění vstupu rozezlilo místní. Zlobí se, že něco takového nebylo ani za dob Lichtenštejnů.
S těmi názvy to u nás je někdy dost podivné. Z Pomuku je Nepomuk, z Práchně Neprachov, čert aby se v tom vyznal. Ale pekelník tu nepobýval, zato se údajně vyskytoval na nedalekém Rabí. Oba hrady prý byly spojeny neviditelným mostem, atrakce jako z Indiana Jonese. Neprachov uvádí starší literatura.