Novinky.cz ve městě Blansko

Zobrazit všechny články o městě Blansko

Rozhledna na Velké Deštné bude. Ve výšce 1115 metrů nad mořem začaly zemní práce

Pohádková říše Orlických hor, kde v létě vládne princezna Kačenka a v zimě Rampušák, stojí za návštěvu kdykoliv - a určitě nejkrásnější se jeví při pohledu z vrcholových partií.

Česko je rájem rozhleden, rostou další unikáty

Vyhlídková věž Pustevny na Novojičínsku láká na skleněný můstek. Na Šťastné věži ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku lze při západu slunce povečeřet a rozhledna u Kaplice na Českokrumlovsku zase svým půdorysem odkazuje na Kelty i Rožmberky. Okázalé a moderní jsou letos nově otevřené rozhledny v Česku, které mají právě díky nápaditosti svých tvůrců velké šance stát se vyhledávanými turistickými atrakcemi.

Do národních parků s pasem

Poznávejte chráněná území a národní parky. Sbírejte razítka v návštěvnických střediscích po celé České republice a získejte odměny. To je motto ochránců přírody, kteří chtějí motivovat veřejnost, aby tato místa navštěvovala častěji.

Tipy na víkend: Ochutnejte zmrzlinu, zaběhněte si půlmaraton

Červen je tady a léto pomalu klepe na dveře. A k němu patří zmrzlina. Vyrazte proto do hlavního města na Prague Ice Cream Festival, který je prý největším svého druhu ve střední Evropě. Pokud dáváte před zmrzlinou přednost spíše něčemu slanému, food festivaly se konají třeba v Poděbradech nebo v Karlových Varech. A sportovci mohou vyrazit na závody.

Cyklostezka Odra-Nisa zavede na Ještěd i historické bojiště

Mezinárodní cyklostezka č. 14 začíná v Nové Vsi nad Nisou a končí v Ückermünde, její délka je od pramene až do ústí řeky Odry do Baltského moře celkem 624 kilometrů. Na německém území jsou to asfaltové cesty s nabídkou různých atrakcí. Zajímavá je i na trase Libercem.

Válkou zničená Kroměříž se dostala díky biskupskému bohatství až na seznam UNESCO

Sídlo olomouckých biskupů Kroměříž mělo po třicetileté válce namále. Z několika set domů vzkvétajícího města jich zbylo stěží šest desítek. Biskup Karel II. Z Lichtenštejna se v roce 1664 zhrozil, jak město vypadá. Za dalších deset let se změnilo k nepoznání. Přispěla k tomu i Květná zahrada zvaná Libosad.

Na Plzeňsku otevřou bránu do pekla

Filmaři sem umístili peklo, tady kraloval Lucifer ve snímku Čertí brko. Tyto prostory ale ohromí i bez pohádek. Gigantický kaolinový důl u Nevřeně na severním Plzeňsku bude už brzy přístupný veřejnosti. Poprvé by mělo být otevřeno o víkendu 15. a 16. června při příležitosti festivalu Industry Open, který je zaměřený na technické památky Plzeňského kraje.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na bitvu nebo si vyzkoušejte řemesla

O víkendu se koná řada historických akcí. Tou patrně největší bude rekonstrukce bitvy u Lipan, vyrazit můžete ale také na Festival vojenské historie na hradě Helfštýn. V plzeňské zoo se vydáte po stopách Hanzelky a Zikmunda a v té brněnské zase zjistíte zajímavosti o želvách.

Tipy na víkend: Na degustace vína nebo ochutnávku hmyzích specialit

Nadcházejícímu víkendu budou kralovat food festivaly. Konají se prakticky po celé republice a nabízejí skutečně pestrou plejádu pokrmů. V Brně budete moci ochutnat extrémní kuchyni, do níž patří také hmyzí speciality, prvorepublikové dobroty se chystají ve Volyni. Koná se také několik vinařských akcí.

Na přehradu Slezská Harta vyplula elektrická loď se solárními panely

Bezbariérová elektrická loď již brázdí vody přehrady Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty začne vozit od letošního června. Jde o unikátní vyhlídkovou loď zřejmě v rámci celého Česka, která má dva elektromotory na lithiové baterie a na střeše solární panely. Moravskoslezský kraj za její výrobu zaplatil 14 milionů korun.

Bučovice: sídlo moravského šlechtice Šembery, který býval přirovnáván k Petru Vokovi

Pokud se o někom řekne, že je renesanční člověk, znamená to nejen vytříbené chování a znalosti, ale i život bonvivána. Jan Šembera Černohorský z Boskovic vším byl. Spolustolovník císaře Rudolfa II. Miloval život - radovánky, víno, ženy v množství více než velkém, umění, lov. Zbyly po něm Bučovice.

Na Hruboskalsku velmi krutě řádil jezuita Burnatius, zabili ho sedláci vidlemi

Skalní město pod zámkem Hrubá Skála je hlavním aktérem básně z Rukopisu královédvorského, která dal podnět k namalování monumentálního plátna Mikolášem Alšem. Češi tu měli za Přemysla Otakara I. Na počátku 13. století slavně zvítězit nad Sasy, kteří vpadli do země. Plátno visí v muzeu v Turnově.

O koňskou turistiku je u nás obrovský zájem

Turisté při svých dovolených vyrážejí nejen na pěší nebo cyklistické výlety, ale stále oblíbenější je hipoturistika. Už malé děti si zvykají na pohled z koňského hřbetu. Celé jižní Čechy jsou protkány koňskými stezkami, kterých je už přes tři sta kilometrů.

Hrad Svojanov zve na setkání s pohádkovými bytostmi i krvelačnými stvůrami

Správa hradu Svojanov ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata připravila na letošní sezonu pro výletníky zpestření. Dny pohádek a noci běsů se odehrají 7. až 9. června.

Na Šumavě se oficiálně otevřely naučné turistické stezky

Na Šumavě se v úterý oficiálně otevřelo několik turistických naučných stezek, které vznikly v uplynulých třech letech v přeshraničním projektu podpořeném EU. Společný česko-bavorský projekt Putování srdcem Evropy bez hranic měl za cíl propojit území a vytvořit pro turisty ještě atraktivnější jednotnou turistickou destinaci Šumava - Bavorský les, řekl Jaroslav Tachovský z Mikroregionu Šumava - západ.