Novinky.cz ve městě Blansko

Zobrazit všechny články o městě Blansko

Kouřimský skanzen po rozšíření láká víc lidí

Skanzen v Kouřimi na Kolínsku je pro návštěvníky atraktivnější poté, co byl rozšířen o některé objekty. Před necelými dvěma lety byl skanzen doplněn a počítá se s dalšími stavbami.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Zámecká věž v Mníšku pod Brdy nabízí netradiční pohled do okolí

V sobotu a neděli 2. a 3. března otevírá zámek Mníšek pod Brdy vyhlídku z hodinové věže, která nabízí rozhled po nejbližším okolí, prohlídky prvorepublikově zařízených interiérů, pohádkové prohlídky pro děti, vstup do sklepení i výtvarný ateliér s malováním.

Velká Pravda skrytá v lesích poblíž tajemných kounovských řad

Kounovské balvanovité řady jsou fenoménem, který stále nedá spát odborníkům i vykladačům záhadologických teorii. Skryté v lese Džbánské pahorkatiny provokují fantazii. Skryté jsou i nedaleké mohutné rozvaliny hradu Pravda nad obcí Domoušice.

Hrad Svojanov otevře své brány už v sobotu, návštěvníky potěší řada změn

Oblíbené historické sídlo je připravené na novou turistickou sezonu. Brány pro veřejnost otevře už 2. března.

Průchod chrámem sv. Barbory se změní

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře letos čeká několik úprav, které se dotknou i turistů. Těch sem každý rok zamíří více než 300 tisíc. Právě kvůli velkému „provozu“ se ve středověké památce bude měnit trasa.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Parní vlaky na Osoblažské úzkokolejce vyjedou opět na jaře

Loňská turistická sezona na technickém unikátu Osoblažské úzkokolejce na Bruntálsku byla velmi úspěšná. Svědčí o tom rekordní počet lidí, kteří se svezli po úzkorozchodné železnici parními vlaky. Atrakci využilo 6 467 cestujících. Už nyní se připravuje nová sezona.

Unikátní hrázděné domy ve Lnářích zanedlouho pohltí neodvratná zkáza

Lnáře si mnozí spojí s uzavřeným komunistickým vládním sídlem, zajetím generála Vlasova na sklonku války, stopami Krčínova rybníkářství, zámeckou zahradou, muzeem kočky či siluetou kláštera na kopci nad obcí. Místní raritou jsou i staré domy švýcarského typu, jejich osud je však neodvratně zpečetěn.

Stinné stránky Bouzova, německé komando na konci války vyvraždilo a vypálilo Javoříčko

Bouzov je jeden z nejhezčích hradů, rytířská romantika z něj přímo dýchá. Do současné podoby nechal zchátralinu přestavět arcivévoda Evžen Habsburský. Za války tu sídlili nacisté, v jejím závěru i zvláštní protipartyzánské jednotky. Ty 5. května 1945 zmasakrovaly a vypálily obec Javoříčko.

Nejstarší česká zoo je ještě starší, než se myslelo

100 let? Nikoliv, 115. Zoologická zahrada v Liberci, která je nejstarší u nás, plánovala na letošní rok velké oslavy 100. výročí od založení v roce 1919. Během příprav velkého jubilea se ale při hlubším zkoumání celé historie zahrady zjistilo, že je ve skutečnosti ještě starší, než se dlouhá léta uvádělo.

Byla Budeč, kde se učil kníže Václav, čarodějnickou školou?

Ostroh nad nynější obcí Zákolany byl osídlen již v době bronzové. Postupně tu vyrostlo mohutné hradiště, kde se usadili Keltové. Slované ho silně opevnili a zbudovali tu své mocenské centrum. Hradiště mělo tvar trojúhelníku, s dvojitými valy, zbytek je patrný pod hřbitovní zdí.

Plzeňské podzemí rozšířilo okruh. Je delší a tajemnější

Turisté se dostanou do další části plzeňského historického podzemí. Od pátku 15. února je přístupných dalších 134 metrů chodeb a sklepů, celková trasa se tak prodloužila skoro o pětinu, stávající okruh měřil 800 metrů. Rozšíření bude ale přístupné jen někdy a pouze s baterkou.

Kam o víkendu s dětmi: Seznamte se s masopustními zvyky, vyrazte na pohádku

Doba masopustu je v plném proudu. Tradiční české zvyklosti se můžete zúčastnit třeba v Roztokách u Prahy nebo v Ostravě, o historii masopustu se dozvíte v Hradci Králové. Víkend nabízí také několik pohádkových představení, třeba Malého prince, Zlatovlásku nebo o kocouru Mikešovi.