Hory v pohoří Šumava

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.

Šumavská rašeliniště - nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Jedná se o horské vrchoviště – jednu z přístupných slatí Šumavy, nedaleko lyžařského centra Zadov pod vrcholem Churáňova (1118,5 m.n.m.) se všemi typickými projevy horského vrchoviště, které se rozkládá na vrchovištní rozvodnici.

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.

Na návštěvě u Krále. Zavítejte do zimních lesů Šumavy a tiše pozorujte zvěř

V Národním parku Šumava můžete tiše nahlédnout do života zvěře. Ani v lednu park a jeho zvířecí obyvatelé nespí, a tak je možné je na chvíli navštívit a sledovat v přirozeném zimním cyklu.

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.

Chalupa Hačava

Dopřejte si klidnou dovolenou v jižní části Šumavy, obklopeni lesy a hvozdy, přitom na dosah Čertovy Stěny, sjíždění Vltavy nebo letním/zimním radovánkám na Lipně. Chalupa Hačava na Vyšebrodsku je zrekonstruovaná, vybavená a připravená hlavně pro rodiny s dětmi.

Šumava je plná dramatických obrazů

Známé herecké tváře, málo krve v příbězích s kriminální zápletkou a hlavně hodně pohledů na zelené louky, rozlehlé lesy a malebná údolí. Není divu, že televizní seriál Policie Modrava přitáhl nejen k obrazovkám, ale hlavně do míst, kde se odehrával, na Šumavu, davy turistů.

Šumavský park dokončil poslední část cyklomagistrály

Z Gerlovy Hutě nedaleko Železné Rudy až do Srní na Klatovsku mohou nyní cyklisté jezdit po kompletní samostatné cyklostezce. Správa národního parku v úterý otevřela poslední úsek šumavské cyklomagistrály z Nové Hůrky do Skelné. Budování jediné cyklostezky v parku, dlouhé 25 kilometrů, trvalo po etapách zhruba 10 let a stálo celkem 106 miliónů korun, uvedl mluvčí parku Jan Dvořák.

Klostermannovo smrtelné lože i unikátní stromy najdete ve Štěkni

Nenápadný jihočeský zámek v obci Štěkeň nabízí spoustu zajímavostí nejen spojených s posledními dny nejzásadnějšího šumavského spisovatele, ale všem, kterým jsou blízké kulturní, historické a především duchovní hodnoty. Pobýval zde i císař pán, život na zámku si zde můžete vyzkoušet během příjemného pobytu.

Šumavské Kvildy, čert házející žabí vajíčka a zaniklé obce v okolí

Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.

Toulky Strakonickem: Kámen s tajemnou mocí, pohádkový mlýn a antická Kalvárie

Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.

Přes deštivou Bučinu převáděl lidi Král Šumavy Kilián

V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.