Šumava

Baurů Dvůr

Zažijte pohodovou a klidnou dovolenou na šumavské samotě, kde se výborně vaří, nejezdí tam žádná auta a na dvoře i v penzionu mohou děti řádit od otevření oček až po sladký spánek.

Krkonošský národní park slaví abrahámoviny

Nejstarším a hned po Šumavě největším lze nazvat letos padesátiletý národní park zahrnující 36 tisíc hektarů na území Krkonoš. Snahu generací ochranářů završilo 17. května 1963 vyhlášení Krkonošského národního parku (KRNAP), čemuž o čtyři roky dříve předcházelo založení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor.

Vodopád Bílá strž - největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Stožecká kaple Panny Marie

V I. Zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u prameni léčivé vody, která pomohla kobáři J. Klauserovi navrátit zrak.

Z deseti šumavských ledovcových jezer dvě zmizela

Osm ledovcových jezer najdete v jedné z největších souvisle zalesněných ploch Evropy. Na Šumavě a v Bavorském lese, obklopena vysokými štíty hor, na mnoha místech zničenými kůrovcovou kalamitou. Vznikla z šumavských ledovců, pět jich leží na našem území.

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. A Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhou dobu byl přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Nyní se přechod otevírá veřejnosti po dlouhých sedmdesáti letech. Jedná se o největší turistickou novinku na Šumavě pro rok 2013.

Soví voliéra na Borových Ladech - největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Víkend s dětmi na Šumavě

Přijeďte s dětmi na víkendový pobyt do Kašperských Hor na Šumavě! Nabízíme hlídání dětí, odpolední programy, výtvarné dílny ... Děti si užijí spoustu her a zábavy a rodiče mohou relaxovat - třeba v hotelovém wellness centru nebo na masáži.

Korábská vrchovina

Mezi Českým lesem a Šumavou se jakoby ve stínu větších pohoří krčí méně známá, ale o to přitažlivější Korábská vrchovina.

Zemská výstava propojí Čechy a Rakušany

Společná jihočeská a hornorakouská přeshraniční Zemská výstava Dávné stopy - Nové cesty, která začne už příští týden ve středu ve Freistadtu, se bezesporu stane jednou z významných atrakcí letošní turistické sezóny na obou stranách šumavské hranice.

Šumavský šperk neboli hrad Kašperk

Strohá silueta na hřebeni jako by cenila dva ostré zuby. Na značně strmém ostrohu neměl nepřítel moc šancí se ke kašperskému hradu přiblížit. Pokud to nebyl Anděl Páně, zdařilá pohádka se tu natáčela. Přestože je to k hradní fortně od parkoviště dost daleko, návštěvníků potkáte cestou požehnaně.

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde bývalo poutní a výletní místo, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa.

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.